• تاریخ انشار: ۲۲ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11897
  • 880 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آفات موسیقی و غنا باید برای مردم تبیین شود/ علما باید در جایگاه نگهبانی و دیده بانی جامعه قرار بگیرند

n00146293-b

اگر مضرات و آفات موسیقی غنا از یکسو و نقش غرب در پروژه مشغول و متوقف نگاه داشتن جامعه و جوانان از سوی دیگر به شکل واقعی و شفاف تبیین شود، مطمئنا مردم با درایت خود مسائل را تشخیص خواهند داد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت الاسلام و المسلمین سید […]

اگر مضرات و آفات موسیقی غنا از یکسو و نقش غرب در پروژه مشغول و متوقف نگاه داشتن جامعه و جوانان از سوی دیگر به شکل واقعی و شفاف تبیین شود، مطمئنا مردم با درایت خود مسائل را تشخیص خواهند داد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت الاسلام و المسلمین سید کبیر حسینی در نشست هفته وار بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس  عنوان کرد و گفت: روحانیون با جایگاهی که در بین مردم دارند، باید در اعلام مخالفت با پدیده های غیر اخلاقی هم سو و همگرا باشند.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی با بیان این که علماء نباید در خصوص اوضاع کشور بی تفاوت باشند، افزود: دشمنان می خواهند بی بند و باری را در کشور ، ترویج کنند اما علماء در این خصوص وظیفه دارند و نباید سکوت کنند.

 

وی همچنان تصریح کرد: علما باید در جایگاه نگهبانی و دیده بانی قرار بگیرند و اوضاع را رصد کرده و موضع گیری خاص خود را داشته باشند.

 

آقای حسینی علم را با دین و شریعت همسو خواند و گفت: باید غنا را به صورت علمی تبیین و تعریف کنیم و ببینیم قرآن ، روایات و علمای برجسته چگونه این موضوع را تحلیل نموده اند.

 

غنا از جمله مواردی هستند که آیات قرآن به آن اشاره کرده است. در سوره لقمان آیه شش می خوانیم: «و بعضی مردم خریدار سخنان بیهوده و سرگرم کننده اند تا بی هیچ عملی دیگران را از راه خدا گمراه کنند و آن را به سخره گیرند؛ آنان برایشان عذابی خوارکننده است».

 

وی افزود:امام صادق علیه السلام فرمودند: خانه ای که محل غنا باشد از بلاهای خطرناک ایمن نمی باشد و دعا در آن خانه مستجاب نمی شود و فرشتگان الهی به خانه غنا وارد نمی شوند. (الکافی، ج۶، ص۴۳۳) (وسائل الشیعه، ج۱۷، ص۳۰۳)

 

وی در ادامه نظرات برخی دانشمندان غربی اشاره کرد و گفت: داکتر ولف آدلر (پروفیسور دانشگاه کلمبیا) می گوید: موسیقی علاوه بر اینکه سلسله اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از طبیعی آن، سخت خسته می کند. عمل ارتعاش صوتی که در موسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج از حد طبیعی در جِلد (پوست) می نماید که بسیار زیانمند است.

 

داکتر آلکسیس کارل، فیزیولوژیست بزرگ فرانسوی نیز گفته است:ساز و آواز و کنسرت ها نمی توانند جای فعالیت ها و کارهای سودمند اجتماعی را بگیرند. رادیو نیز مانند سینما و موزیکال، تنبلی کاملی به کسانی می بخشد که با آن سرگرمند بدون شک الکلیسم کارگران ما را از پا در می آورد و سر و صدای رادیو و سینما و ورزش نامناسب روحیه فرزندان را فلج می کند.

 

داکتر آرنولد فریدمانی (داکتر شفاخانه نیویورک و رئیس کلینیک سردرد) با کمک دستگاه هایی الکترونی تعیین امواج مغز و تجربیاتی که طی مراجعه هزاران بیمار بدست آورده ثابت کرده است یکی از عوامل مهم خستگی های روحی و فکری و سردردهای عصبی، گوش دادن به موسیقی است مخصوصاً برای کسانی که به موسیقی آن دقت و توجه می کنند.

 

داکتر ربرت (متخصص روانشناسی کودک در انگلیس) می گوید: اطفال در رحم مادر تحت تأثیر موسیقی قرار می گیرند و اگر مادر حامله به موسیقی گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم زیاد می شود این حالت از ۶ ماهگی به بعد است.

 

داکتر اوریزن اسوت مارون به این نتیجه رسیده است که هیجان بزرگترین عامل سکته های قلبی است . هنرمندان اغلب به علت سکته قلبی در گذشته اند. از این بیان معلوم می شود هیجانِ حاصله از موسیقی تا چه حد خطرناک است.

 

وی در پایان سخنان خویش تاکید کرد و گفت: ما باید بیانات امامان معصوم(ع) و ضرر های موسیقی را به طور مستدل و از نظرات دانمشندان روز برای مردم تبیین کنیم و این ها را برای جامعه باز کنیم؛ عمر کوتاه موسیقی دانان را برای آن ها بیان کنیم و مضرات آن را بگوییم تا رسالت خود را در دنیا انجام داده باشیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز به بیان نکاتی در راستای بهبود جلسات هفتگی علما پرداخته و پیشنهاداتی را برای ارتقای سطح کیفیت جلسات و تاثیر گذاری آن بر جامعه افغانستان و مهاجرین بیان کرد .

 

همچنین تعدادی از علمای حاضر در نشست پیرو سخنان حسینی مزاری پیشنهاداتی را در این راستا ارائه دادند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>