• تاریخ انشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 18131
  • 892 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

آوا؛ تفکری که با ترور متوقف نمی‌شود

n00159493-b

  حمله تروریستی ۷ جدی سال روان خورشیدی، جان ده ها تن از نخبگان حوزه و دانشگاه، فعالان رسانه‌ای و مسؤلین، کادرها و اعضای فعال و متعهد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا را گرفت و بیش از ۹۰ نفر دیگر را مجروح و مصدوم کرد؛ حمله ای که به گروه تکفیری […]

 

حمله تروریستی ۷ جدی سال روان خورشیدی، جان ده ها تن از نخبگان حوزه و دانشگاه، فعالان رسانه‌ای و مسؤلین، کادرها و اعضای فعال و متعهد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا را گرفت و بیش از ۹۰ نفر دیگر را مجروح و مصدوم کرد؛ حمله ای که به گروه تکفیری و تروریستی داعش نسبت داده شد؛ اما در عمل، تلاشی مذبوحانه از سوی مخالفان یک مکتب فکری ریشه‌دار، متعهد، ارزش‌محور و برآمده از متن و محور باورها و آموزه های اصیل اسلامی و انسانی بود.

 

خبرگزاری آوا، یک خط فکری قدرتمند، ریشه‌دار، پرپیشینه و دارای پشتوانه های نیرومند فرهنگی، ایدئولوژیک، ارزشی و مکتبی در ابعاد ملی و منطقه‌ای است.

 

آوا یک تفکر ضد افراط، اعتدال‌گرا، مبتنی بر عقلانیت و اسلام اصیل است که بر مبنای فرهنگ، باورها، ارزش ها و نظام اعتقادی مکتب اسلام، بنا شده است.

 

دشمنان می‌ دانند که توقف آوا، خفه کردن صدای رسای عدالت خواهی، اسلام گرایی معتدل و مبتنی  بر منابع اصیل و اولیه وحی و نبوت و امامت و ولایت است.

 

با این حال، این جریان، علیرغم سنگ اندازی ها، ستمکاری ها و کشتار مهیبی که رخ داد، همچنان با قدرت، به حیات و حرکت خود در راستای اهداف راستین و نخستین خود، راسخ و استوار، ادامه خواهد داد.

 

این رسالت به ویژه پس از رویداد فاجعه بار ۷ جدی، جدیت و اهمیتی مضاعف پیدا کرد و شهدای عزیز این جریان پویا و مقتدر، این تکلیف را بر دوش بازماندگان نهادند که با عزم و اراده و تعهد و تصمیم راسخ و استوار، در جهت تحقق اهداف تعیین شده، گام بردارند و اجازه ندهند که دشمنان با هراس افکنی، مانع تراشی، بحران آفرینی و تحمیل خون و مرگ با آتش و بمب، بر یک حرکت پویا و پرتپش، لگام بزنند و مانع از پیشرفت آن شوند.

 

حمله ۷ جدی نشان داد که آوا یک جریان تأثیرگذار، قدرتمند و بزرگ است که خواب های دشمنان را آشفته کرده و کوردلانِ دشمنِ روشنی و آگاهی و خرد و آزادی مبتنی بر تعهد و تکلیف الهی را بر آن داشته که با استفاده از بدترین و خشن ترین ابزارهای ممکن، در مسیر این جریان، مانع ایجاد کنند؛ اما آنها یکبار دیگر در محاسبات شان، اشتباه کردند.

 

داعش اگرچه با استفاده از نام و پوشش اسلام، بدترین خیانت ها و جنایت ها را در حق اسلام مرتکب می شود؛ اما حتی از درک این مهم هم عاجز است که اسلام انقلابی و راستین، با شهادت، جان می گیرد، نیرو می یابد، قدرت پیدا می کند و به پیش می رود.

 

این همان چیزی است که در باره آوا پس از حمله ۷ جدی اتفاق افتاد. آوا با آن رویداد، تقسیم نشد و تضعیف نگردید، بلکه تکثیر شد، توسعه پیدا کرد، قدرتمندتر، مصمم تر و اثرگذارتر شد.

 

امروزه هواخواهان این جریان، به میزان چندین برابر از آنچه قبل از حمله ۷ جدی، وجود داشت، افزایش و گسترش پیدا کردند.

 

برنامه ها و اهداف و گردهمایی ها و گفتمان های مراکز تبیان و آوا در داخل و خارج از کشور، به میزان کم سابقه ای افزایش یافتند و این مراکز، افزون بر برنامه های روتین و عادی خود، برنامه های جانبی و فوق العاده را نیز برگزار کردند و به این ترتیب، به صدر جریان های پویا و فعال در عرصه پخش و نشر و اشاعه و گسترش تفکر اصیل و پالوده اسلامی قرار گرفتند.

 

این از برکات غیر قابل انکار خون پاک نخبگان شهید این جریان در رویداد ۷ جدی است.

 

با این حساب، این تنها رسالت اعضا، کارمندان و مسؤولان این جریان ارزشی نیست که به پاس خون پاک شهدای گرامی ۷ جدی، مصمم تر و صادقانه تر از همیشه، راه شهدا را ادامه دهند و آرمان های پاک و والای آنان را محقق سازند.

 

جامعه، مردم و دولت نیز مکلف اند تا با حمایت و تقویت جریان های ناب و اصیلی مانند خبرگزاری آوا و مرکز تبیان، اجازه ندهند تا سیاهی و ستم و تکفیر و ترور و تفرقه و تنش ناشی از عملکردهای جنایتکارانه و خشونت بار تروریست های بدنام و مزدور استعمار، بر جریان های پویا و فعال ملی که در جهت منافع، مصالح، پیشرفت، رفاه، امنیت و ثبات افغانستان عزیز و وحدت و همدلی و یکپارچگی و وفاق و اخوت و همپذیری و همزیستی صلح آمیز اقوام و مذاهب کشور، تلاش و مبارزه می کنند، غلبه پیدا کنند.

 

دولت باید خسارت های مادی و زیان های مالی فاجعه ۷ جدی را جبران کند. این بخشی از مسؤولیت دولت ها در نظام های مردم‌ سالار و دموکراتیک و نشان دهنده تعهد راستین و واقعی نظام های سیاسی به آزادی بیان و آزادی های رسانه ای و فرهنگی است.

 

همچنین خانواده های شهدا باید با تکریم و احترام، تحت پوشش حمایت های همه جانبه و پایدار وزارتخانه های مربوطه قرار بگیرند و از امتیازات ارزشمندی برخوردار شوند.

زخمی های رویداد نیز می بایست زیر چتر حمایت مالی دولت قرار بگیرند تا بتوانند به سرعت به آغوش جامعه باز گردند و مصدر خدمات شایسته و ثمربخش برای مردم و کشور خود قرار بگیرند.

photo_--_--111

افزون بر این، تفکر اسلام اصیل و معتدل در برابر جریان های فکری تکفیری و تندروانه که اساسا نسبتی با آموزه های واقعی اسلام ندارند، باید تقویت شوند و خبرگزاری آوا و مرکز تبیان، به عنوان مراجعی که عملا در این راستا هزینه داده و مورد آماج دشمن تکفیری قرار گرفته اند، شایسته سهمی بزرگ و قابل توجه از این حمایت ها می باشند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>