• تاریخ انشار: ۱۲ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 26517
  • 365 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ازدواج اسلامی؛ راه رسیدن به کمال انسانی

n00189392-b

فلسفه ازدواج در اسلام مرتبط با فلسفه خلقت انسان است، چون خداوند متعال انسان را خلق کرد تا به کمال برسد و بهترین راه برای رسیدن به کمال، اطاعت و بندگی می‌باشد؛ اطاعت و بندگی نیز زمانی میسر می‌شود که ازدواج سالم اسلامی صورت بگیرد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ محمد اسحاق بهروزنژاد […]

فلسفه ازدواج در اسلام مرتبط با فلسفه خلقت انسان است، چون خداوند متعال انسان را خلق کرد تا به کمال برسد و بهترین راه برای رسیدن به کمال، اطاعت و بندگی می‌باشد؛ اطاعت و بندگی نیز زمانی میسر می‌شود که ازدواج سالم اسلامی صورت بگیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ محمد اسحاق بهروزنژاد مدرس مدرسه عالی ثقلین و آگاه مسائل دینی و اجتماعی، در گفتمان دانشجویی این خبرگزاری با موضوع “ازدواج اسلامی، جشن عفت” که به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) در مزارشریف برگزار شده بود، بیان کرد: فلسفه ازدواج در اسلام مرتبط با فلسفه خلقت انسان است، چون خداوند متعال انسان را خلق کرد تا به کمال برسد و بهترین راه برای به کمال‌رسیدن، اطاعت و بندگی می‌باشد؛ اطاعت و بندگی نیز زمانی میسر می‌شود که ازدواج سالم اسلامی صورت بگیرد.

 

وی افزود: خلقت زن و مرد سرچشمه یکسانی دارد. زنان طبق دستور خداوند از نفس مرد برای آرامش رسیدن هر دو جنس آفریده شده‌اند.

 

آقای بهروزنژاد اظهار داشت: زن و مرد زمانی که ازدواج می‌کنند برای یکدیگر همانند لباس می‌شوند تا عیب‌های همدیگر را بپوشانند و نیازهای متقابل خودشان را برطرف نمایند.

 

وی یادآور شد: امروزه شنیده می‌شود که فلان خانواده می‌گوید برای پسرمان زن گرفتیم؛ نه اشتباه است باید خانواده‌ی پسر و دختر بگویند جوانان‌مان را سروسامان دادیم چون زن کالا نیست که گرفته یا خریده شود، همان اندازه که مرد به زن نیاز دارد به همان اندازه زن به مرد نیاز دارد و این فرموده‌ی پروردگار متعال است.

 

این آگاه مسایل دینی و اجتماعی گفت: حکمت ازدواج اسلامی بقای نسل سالم بشریت است.

 

وی افزود: ازدواج دین را کامل کرده از فساد اخلاقی در جامعه جلوگیری می‌کند.

 

آقای بهروزنژاد در بخش دوم سخنانش اظهار داشت: جامعه‌ی فعلی ما از فرهنگ غلط و نادرستی پیروی می‌کند و این فرهنگ خانمان‌سوز همه‌روزه در حال تقویت‌شدن است، مردم! در کجای دین و فرهنگ شما آمده تا در بهترین هوتل با مصارف فاجعه‌بار عروسی بگیرید؟، آیا واقعا پیوند دو خانواده با گرفتن پول هنگفت به عنوان قلین یا طویانه، گرم و صمیمی می‌شود؟ خیر! بلکه این سنت غلط نهاد خانواده‌ها را تخریب می‌کند.

 

نامبرده افزود: مردم!، اگر شما واقعا خود را مدعی پیروی از دین اسلام و اهل‌بیت می‌دانید باید روند ازدواج‌ها را آسان کنید تا ازدواج جوانان مسلمان علی و زهرا گونه باشد.

 

وی می‌گوید: همه‌ی مردم و مسئولین در قبال ازدواج جوانان کشور مسئولیت دارند تا از مصارف گزاف و فرهنگ‌های نادرست جلوگیری نمایند در غیر این‌صورت شاهد عواقب ناگواری خواهیم بود.

 

مدرس مدرسه عالی ثقلین در مورد سرفصل “ازدواج به موقع سلامت جامعه” اظهار داشت: ازدواج به‌موقع جوانان مسلمان باعث می‌شود تا جامعه از گناه، فساد اخلاقی و آسیب‌های روحی و روانی در امان باشد و در نتیجه این جوانان قادر به تربیت فرزندان صالح و سالم خواهند بود.

 

وی بیان کرد که ضرورتِ جنسی جوانان همانند ضرورت نان و آب برای انسان می‌باشد و اگر برآورده نشود همانند میوه پخته یا رسیده مورد استفاده دیگری قرار می‌گیرد یا از داخل خراب می‌شود.

 

بهروزنژاد در اخیر گفت: اگر جوانانِ جامعه ازدواج به‌موقع نداشته باشند، قطعا به سلامتی اجتماع ضربه می‌زنند و مانع پیشرفت و ترقی جامعه می‌گردند.

 

گفتنی است که گفتمان دانشجویی “ازدواج اسلامی، جشن عفت” به مناسبت فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) برای بهبود فرهنگ ازدواج اسلامی و تضعیف و نابودی فرهنگ‌های نادرست ازدواج راه‌اندازی شده بود.

 

شایان ذکر است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان (آوا)، هر هفته روز جمعه در سالن جلسات مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ برگزار می‌گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>