• تاریخ انشار: ۳ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 12862
  • 781 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اسراف در ازدواج و اموات یکی از معضلات اساسی کشور

n00148753-b

امروزه بحث اسراف در ازدواج و اموات یکی از معضلات بسیار اساسی افغانستان است، چرا که با هزینه های بالای ازدواج جوانان ازدواج کرده نمی توانند.   به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام سید محمد موسوی، مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در زون شمال در جلسه نوبتی […]

امروزه بحث اسراف در ازدواج و اموات یکی از معضلات بسیار اساسی افغانستان است، چرا که با هزینه های بالای ازدواج جوانان ازدواج کرده نمی توانند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام سید محمد موسوی، مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در زون شمال در جلسه نوبتی شورای اخوت بلخ، بیان گردید.

 

نشست نوبتی شورای اخوت اسلامی ( ۲ سنبله) برگزار شد.

 

در این نشست علمای اهل تشیع و تسنن روی موضوعات امنیتی کشور، عید قربان و بحث اسراف صحبت نمودند و نظریات خودشان را ارائه کردند.

 

علما، تاکید نمودند که اسراف در مسایل ازدواج و اموات گریبان گیر مردم شده و اقشار ضعیف جامعه توانایی این گونه هزینه های تجملاتی را ندارند.

 

در ادامه صحبت های علماء، مسئول دفتر مرکز تبیان به ایراد سخن پرداخت و موضوعاتی را مطرح کرد.

 

موسوی گفت: امروزه بحث اسراف در ازدواج و اموات یکی از معضلات بسیار اساسی افغانستان است، چرا که با هزینه های بالای ازدواج جوانان ازدواج کرده نمی توانند و همچنین در بحث اموات وقتی فردی می میرد صاحب عزا باید دو عزا بگیرد، یکی برای عزیز از دست رفته و دیگری برای مصارف هنگفت.

 

این عالم دینی تاکید نمود: ما گناه صغیره و کبیره داریم و به گناه کبیره وعده عذاب داده شده است، اسراف گناه کبیره است و گناه کبیره انسان را فاسق می کند و قرآن کریم هم مسرفین را جزو اصحاب نار بیان کرده است (وَأَنَّ مَرَدَّنَا إِلَى اللَّهِ وَأَنَّ الْمُسْرِفِینَ هُمْ أَصْحَابُ النَّارِ/غافر ۴۳).

 

وی افزود: علمای اهل تشیع و تسنن و همچنین کسانی که اهل قلم و فرهنگ هستند وظیفه دارند تا جلو این مراسم های نادرست را بگیرند تا جوانان و خانواده های فقیر دچار معضل نشوند.

 

مسئول مرکز تبیان در بلخ گفت: اگر امروز علما جلو اسراف را نگیرند و روی منبرها به مردم هشدار ندهند، قطعا دچار بزرگترین خیانت فرهنگی شده اند.

 

موسوی با بیان اینکه خیانت فرهنگی بدترین خیانت در قرآن کریم است، گفت: در قرآن برای ضربه اقتصادی خدا یکبار ویل گفته است. «وَیْلٌ لِلْمُطَفِّفِین‏» (مطففین/۱) وای بر کم فروش‌ها و همچنین کسانی که در جامعه همدیگر را تحقیر می‌کنند، آن هم یکبار آمده است. «وَیْلٌ لِکُلِّ هُمَزَهٍ لُمَزَه» (همزه/۱) وای به کسی که به دیگران نیش می‌زند.

 

وی افزود: اما کسی که ضربه فرهنگی بزند، در یک آیه سه بار «ویلٌ» گفته است (فَوَیْلٌ لِلَّذِینَ یَکْتُبُونَ الْکِتَابَ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا فَوَیْلٌ لَهُمْ مِمَّا کَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ وَوَیْلٌ لَهُمْ مِمَّا یَکْسِبُونَ (بقره/۷۹) (پس واى بر کسانى که کتاب [تحریف‏‌‌شده‏ اى] با دستهاى خود مى ‏نویسند سپس مى‏ گویند این از جانب خداست تا بدان بهاى ناچیزى به دست آرند پس واى بر ایشان از آنچه دستهایشان نوشته و واى بر ایشان از آنچه [از این راه] به دست مى ‏آورند)

 

به گفته موسوی در زمان جاهلیت بت می ساختند و آن را پرستش می کردند، امروز نیز یک سری رسم و رسوماتی توسط مردم ساخته شده که مانند بت آن را می پرستند، در حالیکه این رسومات در دین اسلام نه تنها جایگاهی ندارد بلکه مذمت نیز شده است.

 

موسوی یک بار دیگر تاکید نمود که علما سعی نمایند که در عید قربان با بیان مطالب در منابر و رسانه ها به مردم آگاهی بدهند تا جلو اسراف و تبذیر گرفته شود.

 

در پایان این نشست نیز تصویب گردید که اطلاعیه از سوی شورای اخوت در جهت جلوگیری از اسراف در عید قربان، صادر شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>