• تاریخ انشار: ۲۷ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18287
  • 829 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اسلام بر آبادانی و حفظ محیط‌ زیست، تأکید می‌کند

n00160210-r-b-027

  به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در آستانه سال نو خورشیدی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، گفتمانی دانشجویی را با موضوع “محیط زیست” با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه به روز جمعه (۲۵ حوت) در شهر مزار شریف برگزار کرد.   سجاد عباسی و فایزه سادات حسینی؛ عضو دانشجویی مرکز تبیان، […]

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در آستانه سال نو خورشیدی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، گفتمانی دانشجویی را با موضوع “محیط زیست” با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه به روز جمعه (۲۵ حوت) در شهر مزار شریف برگزار کرد.

 

سجاد عباسی و فایزه سادات حسینی؛ عضو دانشجویی مرکز تبیان، کارشناسان این گفتمان بودند که پیرامون موضوع صحبت کردند.

 

فایزه سادات حسینی؛ کارشناس اشتراک‌کننده در این گفتمان در مورد تعریف محیط زیست گفت: محیط زیست عبارت از ترکیبی از دانش‌های متفاوت در علم است که شامل مجموعه ای از عوامل زیستی و محیطی در قالب محیط زیست و غیر زیستی می‌شود.

 

وی گفت: یکی از دغدغه های امروز جامعه بشری، تامین محیط زیست سالم جهت زندگی سالم است تا مردم از رفاه مادی و آرامش روحی برخوردار گردند.

 

خانم حسینی با بیان اینکه قرآن کریم تمام رخدادها را به اعمال انسان مرتبط می داند، خاطرنشان ساخت: از منظر قرآن اگر انسان تقوای الهی را رعایت نماید، درهای خیر و برکت برای او گشوده خواهد شد و از زندگی مناسبی برخوردار خواهد گردید.

 

به گفته وی در صورت انحراف از راه بندگی خداوند متعال، جامعه به فساد کشیده می شود که نتیجه آن سبب خشکی دریا، جنگ و ناامنی خواهد گردید.

 

او اظهار داشت: در دین حنیف الهی به شناخت اصول محیط زیستی و حفاظت از آن امر شده است و افراد جامعه باید از تخریب آن پرهیز نمایند.

 

خانم حسینی با ابراز اینکه  دین اسلام تمام افراد جامعه  را امر به ساختن محیط سالم نموده است، تصریح کرد: اسلام مردم را از آلوده نمودن هوا و اماکن عمومی منع کرده است و اگر ما با چنین رخدادهای مواجه شویم موظف و مکلف هستیم تا از آن جلوگیری کنیم.

 

این کارشناس اشتراک کننده در گفتمان، به روایتی از امام جعفرصادق(ع) اشاره نمود و گفت: از حضرت روایت شده است که خداوند متعال دوست دارد نعمتی را که به بنده های خود داده، اثر آن را ببیند. پرسیدند: چگونه؟ فرمود: هر فردی از جامعه باید جامعه خود را نظیف، خود را خوشبو، منزل خود را نیکو و در نگهداشتن محیط سالم سعی نماید.

 

حسینی همچنان اظهار داشت: سه چیز مایه روشنی چشم می شود: دیدن به فضای سبز، محیط سالم و آب روان.

 

وی در پایان به وظیفه یک شخص مسلمان در حکومت اسلامی اشاره نمود و گفت: به دستور رسول گرامی اسلام هرکسی که سمتی را در دولت اسلامی به عهده می‌گیرد و مسؤول بخشی از بخش های حکومت می گردد، موظف است هرچه را که برای حفاظت سلامت، حیثیت اجتماعی و نسبت به خود، به کار می برد، برای تمام مردم نیز تامین کند و اگر خودش از بهداشت و محیط سالم برخوردار است، موظف است که آن را برای تمام شهروندان فراهم نماید.

 

همچنین سجاد عباسی؛ کارشناس دیگر این گفتمان به حفظ محیط زیست در آیات قرآن پرداخت و به سوره هود آیه ۶۱ اشاره نمود و گفت: خداوند متعال در این آیه می فرماید: هُوَ أَنشَأَکُم مِّنَ الأَرْضِ وَاسْتَعْمَرَکُمْ فِیهَا (او خدایی است که شما را از زمین بیافرید و برای عمارت و آباد ساختن آن برگماشت).

 

وی در ادامه اظهار داشت: طبق این آیه قرآن، خداوند متعال وظیفه بندگانش را در روی زمین عمران و آبادی زمین قرار داده و همچنین همانطور که زمین را آباد می کنند، باید در حفظ آن هم کوشا باشند.

 

عباسی همچنین به آیه ۲۰۵ سوره بقره اشاره نمود و گفت: طبق این آیه قرآن خداوند متعال کسی را که در زمین فساد می کند و زمین را از بین می برد، دوست ندارد: وَ إِذا تَوَلَّی سَعی‏ فِی الْأَرْضِ لِیُفْسِدَ فیها وَ یُهْلِکَ الْحَرْثَ وَ النَّسْلَ وَ اللَّهُ لا یُحِبُّ الْفَسادَ.(و چون به حکومت رسد، در زمین به تکاپو مى افتد تا در آن تباهى کند و کشت و نسل بشر را به نابودى کشاند، و خداوند تباهى را دوست نمى دارد). (۲۰۵ سوره بقره)

 

این کارشناس اشتراک کننده در گفتمان به اهمیت محیط زیست از دیدگاه معصومین (ع) نیز اشاره نمود و گفت: زمانی که بعد از پیامبر اسلام (ص) از امیرالمومنین حضرت علی(ع) خلافت را گرفتند؛ آن حضرت در ابتداء به جمع آوری قرآن کریم و بعدش به نهال شانی و حفر صدها چاه مشغول شد و صدها باغ را احداث کردند.

 

به گفته عباسی؛ حضرت علی (ع) با این کارش به انسان ها زندگی تازه می بخشید و فعالیت آنحضرت، بازسازی و احترام به محیط زیست را نشان می دهد یعنی  که اسلام به محیط زیست اهمیت زیادی داده است.

 

عباسی همچنان اظهار داشت: روایاتی که از معصومین (ع) برای ما رسیده نشان دهنده اهمیت محیط زیست است که باید تمام افراد جامعه در حفظ آن کوشا باشند.

 

قابل ذکر است که ارائه نظریات دانشجویان پشت تریبون، پاسخ به پرسش دانشجویان توسط کارشناسان و همچنان معرفی  کتاب از دیگر برنامه های این گفتمان بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>