• تاریخ انشار: ۵ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22073
  • 451 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اسیران کربلا، سفیران پیامهای بزرگ عاشورای حسینی/ زنان افغانستان حجاب را از دست ندهید که تمام ارزش و عظمت شما در آن نهفته است

n00171604-b

اهلبیت امام حسین(ع) علاوه بر رساندن پیام خون شهدای کربلا، ارزشهای اسلامی از جمله حجاب و عفاف را از خطر طوفانهای سهمگین بی حیایی و رذالت نجات داد.   گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان ” نقش زنان در نهضت عاشورا” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شد.   “خانم جواهر گوهری” کارشناس […]

اهلبیت امام حسین(ع) علاوه بر رساندن پیام خون شهدای کربلا، ارزشهای اسلامی از جمله حجاب و عفاف را از خطر طوفانهای سهمگین بی حیایی و رذالت نجات داد.

 

گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان ” نقش زنان در نهضت عاشورا” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شد.

 

“خانم جواهر گوهری” کارشناس گفتمان، امام حسین(ع) را هسته ی مرکزی نقشه کربلا و عاشورا برای ماندگاری آن خوانده و تاکید کرد که آن حضرت در این راه از جان خود مایه گذاشت.

 

به گفته خانم گوهری امام حسین(ع) قبل از آنکه به شهادت برسد به خواهرش زینب(س) به نحوی فهماند که تکلیف من تا سرحد شهادت است و تمام می شود، اما بعد از این وظیفه شماست تا کربلا را جاویدان بسازید.

 

خانم گوهری علاوه کرد: امام حسین(ع) از زمان حرکتش از مدینه  تمام اطراف و جوانب قضیه را بررسی کرده بود و میدانست که حضور خاندان او بعد از جنگ در کربلا چقدر موثر است و دورنمایی که امام از این نهضت داشت کاملاً درک کرده بود که حضرت زینب و امام زین العابدین(ع) و سایر اسرای اهلبیت(ع) انقلاب عاشورا را با قوت و قدرت ادامه خواهد داد.

 

به عقیده او خطبه های حضرت زینب و امام زین العابدین(ع) در کوفه و شام نه تنها مردم را از خواب غفلت بیدار کرد که نهضت امام حسین(ع) را برای همیشه ماندگار ساخت.

 

به گفته این کارشناس دینی و مذهبی، هدف امام حسین(ع) از این نهضت جنگ نبود بلکه اصلاح امت جدش و محو ظلم و ستم از راه های مسالمت آمیز بود، اما اینکه کار به جنگ کشانده شد نتیجه کار بوده، اما با این هم امام حسین(ع) به هدف خود که همانا بیداری مردم و ویران کردن کاخ ظلم و ستم بود نزدیک شد، اما اسراء اهلبیت(ع) آنرا تکمیل کردند.

 

او در ادامه به نقش زنان در نهضت عاشورا اشاره کرد و گفت: اولین نقش زنان پیام رسانی خون شهدا و برملا کردن جنایات یزید و ابن زیاد بود که اگر زنان به خصوص حضرت زینب(س) نبود حادثه کربلا به عنوان یک مکتب ادامه پیدا نمی کرد.

 

کارشناس ادامه داد: اهلبیت امام حسین(ع) علاوه بر رساندن پیام خون شهدای کربلا، ارزشهای اسلامی از جمله حجاب و عفاف را از خطر طوفانهای سهمگین بی حیایی و رذالت نجات داد.

 

وی خاطر نشان کرد: در حالیکه زنان و دختران اهلبیت(ع) را در میان نا محرمان وارد می کند، اما آنها خود را در چادر می پیچند تا این ارزش از سوی سردمداران جور و ستم پایمال نشود.

 

به گفته این بانو، رفتار حضرت زینب(س) در هنگام اسیری و سخت ترین شرایط زندگی به ما زنان مسلمان می آموزد که در هیچ شرایطی نباید چادر حیاء و اصل صبر را انسان از دست بدهد.

 

وی افزود: هر چند در ظاهر اهلبیت امام حسین(ع) اسیر شدند، اما در حقیقت آنها سفیرانی بودند که از شهدای کربلا و اهداف شان نمایندگی می کردند و این اسارت باعث تشخیص درست مردم از واقعیت ها و جدایی حق از باطل شد.

 

به گفته خانم گوهری، وقتیکه حضرت زینب(س) در کوفه با صدای بلند می گوید مردم صدقه بر ما حرام است می خواهد به مردم کوفه بفهماند که شما خاندان پیامبر را به اسارت گرفته اید و یزید و ابن زیاد شما را فریب داده است، آنگونه که به شما گفته است ما زنان خارجی نیستیم بلکه حرم رسول خدا هستیم.

 

به باور خانم گوهری، از جمله حرفهای زیبای حضرت زینب(س) که ورقهای تاریخ را نیز زیبا کرده و دانشمندان را به حیرت وا داشته است سخنی است که در جواب ابن زیاد مبنی بر اینکه کار خدا را با برادرت در کربلا چگونه دیدی؟ گفت: ما در کربلا جز زیبایی ندیدیم، زیرا هرچه بود برای خدا بود و آنچه برای خدا باشد زیبا است ولو شهادت و یا اسارت باشد.

 

به گفته او همچنین بعد از خطبه امام زین العابدین(ع) از شاهکاری های حضرت زینب(س) برای زنده نگهداشتن عاشورا و بیداری مردم فریب خورده، برگزاری مراسم عزاداری به شکل سنتی آن در شام بود که مردم را کاملاً منقلب کرد و لرزه در کاخ ستمگری یزید انداخت.

 

او در پایان خطاب به زنان مسلمان افغانستان گفت: ارزشهایی که امروز به ما رسیده است به آسانی نرسیده بلکه خونهای بهترین انسانهای روی زمین در این راه ریخته شده است. پس نباید به آسانی آنرا از دست بدهید. از جمله همین حجابی که برای حفظ آن اهلبیت پیامبر به اسارت رفت و در قرآن نیز برای حفظ آن تاکید شده است به بهانه وظیفه دولتی یا غیر دولتی و هر بهانه دیگر از دست ندهید که تمام ارزش و عظمت شما در آن نهفته است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>