• تاریخ انشار: ۵ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26216
  • 426 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اصول و مبنای فرهنگ اسلامی بر پایه‌ی توحید، نبوت، معاد، عدالت و از همه مهم‌تر امامت استوار است

n00187373-b

اصول و مبنای فرهنگ اسلامی بر پایه‌ی توحید، نبوت، معاد، عدالت و از همه مهم‌تر امامت استوار است حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم احسانی؛ مسئول مدرسه علمیه رضوی در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود به توضیحاتی پیرامون […]

اصول و مبنای فرهنگ اسلامی بر پایه‌ی توحید، نبوت، معاد، عدالت و از همه مهم‌تر امامت استوار است

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم احسانی؛ مسئول مدرسه علمیه رضوی در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود به توضیحاتی پیرامون مباحث فرهنگ اسلامی پرداخت.

 

مسئول مدرسه علمیه رضوی در ابتدای سخنان خود به تعریف فرهنگ عمومی و فرهنگ اسلامی اشاره کرد و گفت: فرهنگ عمومی یعنی عقیده، برداشت، تلقی هر انسانی از واقعیت‌های عالم و خلقیات اجتماعی، ملی و فردی؛ اما اصول و مبنای فرهنگ اسلامی بر پایه‌ی توحید، نبوت، معاد، عدالت و از همه مهم‌تر امامت استوار می‌باشد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم احسانی با توجه به مطالب فوق اظهار داشت: به صورت کلی هر جامعه، ملت و قومی دارای فرهنگ خاصی می‌باشد اما امت اسلامی صرفا از فرهنگ اسلامی تبعیت می‌کند.

 

وی فرهنگ اسلامی را بیان‌گر حقیقت الهی عنوان کرد و گفت:در عصر برانگیخته‌شدن پیغمبر اسلام (ص) و ائمه طاهرین (ع)، مسلمانان با بهره‌گیری از فرهنگ اسلامی به سرعت پیشرفت کردند.

 

این عالم دینی افزود: بازه‌ی زمانی رسالت پیامبر اسلام (ص) ۲۳ سال بود. با وجود آنکه دین اسلام در این مدت کوتاه نیز با مشکلات بسیار عظیمی روبرو بود اما مسلمانان با فرهنگ اسلامی که در پیش گرفتند، به تدریج به پیشرفت و عظمت بالایی دست پیدا کردند.

 

مسئول مدرسه علمیه رضوی در بخش دیگر صحبت‌های خود، با اشاره به نزدیکی ایام سالروز شهادت امام صادق (ع) در روزهای آینده، به روایتی از آن امام بزرگوار اشاره کرد.

 

این عالم دینی گفت: یک روایت قوی در کتب معتبر از جمله در اصول کافی جلد ۱ صفحه‌ی ۵۵ و نیز در کتاب‌های دیگر نقل شده است که “یکی از شاگردان امام صادق (ع) در محضر آن امام نشسته بود. آقا امام صادق (ع) به او رو کرد و فرمود: شما از من چه آموختی؟  آن شاگرد عرض کرد: هشت مسئله ی مهم را از شما آموختم. امام صادق (ع) فرمود: بیان کنید.

 

شاگرد اولین آموخته‌ی خود را بیان کرد: هر دوستی و رفاقتی هنگام مردن از یکدیگر جدا می‌شوند؛ من فهمیدم که بهترین دوست، عمل خیر و خوب است که همه جا با من است.

 

وی به دومین آموخته‌ی خود زیر منبر امام صادق (ع) اشاره کرد: همه مردم به اصل و نسب‌، قوم و طایفه و بچه‌های خود می‌نازیدند، با خود گفتم این‌ها که فخری نیست، لذا دنبال تقوا رفتم چرا که خداوند می‌فرماید به آن فخر کنید.

 

این شاگرد سومین آموخته خود از مکتب امام را اینطور بیان کرد: دیدم همه مردم سرگرم لهو و لهب هستند و تمام وقت خودشان را به سرگرمی و هدر دادن وقت می‌گذرانند، رفتم سراغ قرآن دیدم آنجا نوشته است وای به حال کسانی که به دنبال هواهای نفسانی و لهو و لهب هستند؛ لذا سراغ عبادت و تقوا رفتم.

 

موصوف چهارمین شاخصه را در محضر امام صادق (ع) اینگونه عنوان کرد: دیدم هر کسی، مال و ثروتی را که پیدا می‌کند، برای نگهداری آن بسیار کوشش می‌کند، اما قرآن فرموده هر کس مالی را دست خدا بدهد، نه تنها گم نمی‌شود که هیچ ده برابر هم می‌شود؛ با خود گفتم هیچ سود و تجارتی بالاتر از تجارت با خداوند نیست.

 

او به پنجمین آموخته‌اش اشاره کرد: دیدم مردم گروه‌گروه حسادت می‌ورزند، نه خودشان پیشرفت می‌کنند و نه می‌گذارند دیگران پیشرفت کنند؛ اما قرآن می‌گوید که خداوند رازق و روزی‌دهنده است، پس به درگاه خداوند رفتم و از او روزی خواستم.

 

شاگرد همین‌طور ادامه داد و ششمین آموخته‌ی خود را گفت: دیدم دشمنی و کینه بین مردم زیاد است و قلب‌ها گندیده شده؛ به قرآن مراجعه کردم که می‌گوید: دشمن شما همسایه، بچه‌ها و همشهری شما نیست، بلکه دشمن شما شیطان است.

 

شاگرد به هفتمین فراگیری نزد امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: مردم سعی می‌کردند روزی بیشتری پیدا کنند، به همین خاطر حرص و طمع می‌کردند؛ اما قرآن می‌گوید از تو حرکت از خدا برکت. با خود گفتم خداوند رازق است اما من هم سعی و تلاش خود را می‌کنم.

 

او همچنین در توضیح هشتمین یادگیری خود در محضر امام صادق (ع) بیان کرد: دیدم مردم به قدرت و پول و زیبایی خودشان می‌نازند، اما قرآن می‌گوید: بالاتر از خداوند مهربان کسی نیست. در پایان امام صادق (ع) فرمودند: آن چه که تو گفتی خلاصه کتاب قرآن، تورات، انجیل و زبور است.

 

شایان ذکر است که مراسم دعای توسل هر هفته سه‌شنبه شب از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار می‌شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>