• تاریخ انشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 12847
  • 350 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افغانستان امروز استقلال ندارد / حکومت دست نشانده غربی هاست

n00148113-r-b-029

گفتمان دانشجویی که به مناسبت فرارسیدن ۲۸ اسد، ۹۸مین سالروز استرداد استقلال کشور، تحت عنوان “استقلال افغانستان؛ بایدها و نبایدها” توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد؛ دانشجویان و اشتراک کننده ها در این گفتمان، نظریات مختلف پیرامون استقلال کشور ارائه نمودند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_”آصفه فصیحی” […]

گفتمان دانشجویی که به مناسبت فرارسیدن ۲۸ اسد، ۹۸مین سالروز استرداد استقلال کشور، تحت عنوان “استقلال افغانستان؛ بایدها و نبایدها” توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد؛ دانشجویان و اشتراک کننده ها در این گفتمان، نظریات مختلف پیرامون استقلال کشور ارائه نمودند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_”آصفه فصیحی” یکی از اشتراک کنندگان برنامه در مورد استقلال افغانستان گفت: ۹۹ سال پیش از امروز شاه امان الله خان از انگلیس خواستار استقلال کشور شد اما انگلیس این خواست را نپذیرفت و مردم به ندای استقلال خواهی، شاه شان لبیک گفته و از هرجبهه برعلیه انگلیس قیام کردند و بلاخره پیروز شده و استقلال خود را گرفتند.

 

وی در ادامه گفت: قبل از گرفتن استقلال کشور توسط امان الله خان، کشور در روابط خارجی و سیاست های داخلی مستقل نبود اما بعد از گرفتن استقلال، افغانستان به یک کشور مستقل در جهان شناخته شده، در سیاست خارجی و داخلی مستقل شد و با گرفتن استقلال آزادی بیان نیز به وجود آمد.

 

بانو فصیحی با بیان اینکه این استقلال در کشوردیر دوام نکرد در ادامه گفت: به اثر اختلاف های سیاسی و قدرت طلبی های عده ی، این استقلال در کشور زیاد دوام نکرد.

 

فصیحی هم چنان گفت: امروز هم ما در کشور استقلال نداریم زیرا حکومتی که امروز در کشور حاکم است؛ دست نشانده کشورهای بیرونی است نه انتخاب مردم افغانستان.

 

عبدالله کریمی یکی دیگر از اشتراک کننده های این گفتمان می گوید: “بعد از سه جنگ خونین در سال ۱۹۱۹ استقلال افغانستان توسط شاه امان الله غازی از انگلیس گرفته شد” .

 

وی تجلیل از استقلال را سبب برابری برادری و مقابله در برابر دشمنان کشور عنوان کرده می گوید: تجلیل از این روز می تواند سبب وحدت تمام ملت افغانستان شود.

 

هم چنان سید سافیل دادور یکی دیگر از این اشتراک کننده ها در گفتمان می گوید: مردم افغانستان همیشه از آزادی کشور خود دفاع کرده و در طول تاریخ هیچ وقت در مقابل بیگانه گان سرخم نکرده است.

 

وی در ادامه صحبت های خود گفت: بی ثباتی و بی نظمی های که در این کشور جریان دارد به خاطر جایگاه افغانستان در منطقه است از همین رو همسایه های این کشور به خاطر منافع خود شان، نمی خواهند افغانستان به یک آرامی و صلح دائمی برسد وهمیشه با تفرقه افگنی می خواهند بین این ملت جدایی بیافگنند.

 

وی هم چنان در ادامه گفت: مردم افغانستان همیشه در همه حالت متحد بودند و می باشند و تمام مذاهب در کنار همدیگر با وحدت زندگی خواهند کرد.

 

با این حال “عبدالرئوف توانا” منشی شورای اخوت اسلامی در بلخ که یکی از کارشناس گفتمان این هفته بود، گفت: امان الله خان نبود که استقلال افغانستان را گرفت بلکه امان الله خان، کسی بود که بزرگترین جنایت را در حق مردم کشور انجام داده است.

 

وی در ادامه صحبت های خود گفت: شاه امان الله اولین کارش این بود که در مقابل دین قرار گرفت و دستور داد که زنان باید دیگر چادر و عالمان حق پوشیدن عمامه را ندارند.

 

منشی شورای اخوت هم چنان بیان کرد: امان الله خان یک خاین به ملت افغانستان بود و او اول پدر خود را به قتل رساند و هم چنان در کشور اسلامی که تمام مردمش مسلمان است؛ دستور کشف حجاب را داد.

 

وی در ادامه گفت: در تاریخ آمده است که وقتی امان الله، دستور کشف حجاب را صادر کرد؛ مفتی عبد الرحمان که استاد او در دربار بود، پیش امان الله خان با قرآن آمد و گفت که طبق آیات قرآن باید زنان حجاب نمایند، اما امان الله قرآن را به زمین زد و استاد خود را نیز با لگد پرت کرد.

 

عبدالرئوف توانا هم چنان گفت: امان الله خان به مردم خدمت نه بلکه خیانت نموده است.

 

قابل ذکر است که گفتمان آزاد دانشجویی هر جمعه ساعت ۹:۳۰ از طرف دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>