• تاریخ انشار: ۳ میزان ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1181
  • 1,436 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام جواد (ع) در تمامی عرصه ها مجاهدت های درخشان داشت

n00099421-b

امام جواد(ع) در مدت بسیار کوتاهی از عمر پر بارش مجاهدت های درخشان را در عرصه های مختلف سیاسی، علمی و اجتماعی انجام دادند. به گزارش خبر گزاری صدای افغان (آوا) مطلب فوق توسط سید محمد هاشمی؛ رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت هرات به مناسبت سالگرد شهادت امام جواد(ع) […]

امام جواد(ع) در مدت بسیار کوتاهی از عمر پر بارش مجاهدت های درخشان را در عرصه های مختلف سیاسی، علمی و اجتماعی انجام دادند.

به گزارش خبر گزاری صدای افغان (آوا) مطلب فوق توسط سید محمد هاشمی؛ رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت هرات به مناسبت سالگرد شهادت امام جواد(ع) در دفتر نمایندگی آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل  بیان گردید.

وی افزود: با وجود اینکه دوره امامت امام جواد(ع) یک دوره ۱۷ ساله کوتاه است، اما تحت شرایط دوره حکومت دو حاکم مستبد عباسی امام در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و علمی مجاهدت های درخشانی را انجام داد.

به گفته حجت الاسلام هاشمی، امام جواد(ع) در ابتدای امامت خود، با حکومت مستبدانه مامون عباسی مواجه بود که از هر لحاظ کوشش کرد تا به صورت غیر مستقیم امام(ع) را مانند پدر بزرگوارش تحت نظارت داشته باشد.

او گفت تحقیقات تاریخ نشان می دهد که مامون در بین تمام خلفای عباسی زیرک ترین و با هوش ترین آنان بوده است، او با توانایی خاصی که داشته اهداف خود را کاملاً بررسی می کرد.

وی همچنین گفت: مامون در بسته بندی اهداف؛ هدفها را اولویت بندی می کرد و پس از آن در رابطه به رسیدن به هر یکی از آن اهداف راهکارهای مختلفی را ارزیابی می نمود و سر انجام با اطمینان خاطر و استفاده از آن هوش سر شار اندک اندک و مر حله به مرحله و گام به گام به سوی هدف و مقصد حرکت می کرد.

هاشمی اظهار داشت: مامون زمانیکه در مواجهه با امام هشتم قرار گرفت و مبارزه ی حق و باطل شروع شد،وی در سنگر مکر و نیرنگ و تزویر قرار گرفت و رو یا روی او با امام با طراحی باند های نیرنگ و تزویر آ غاز شد.

وی افزود: تاریخ گواه بزرگی است که مامون در برابر امام هشتم(ع) با نهایت ادب و احترام رفتار می کرد و در انظار مردم سخن کمتر از ابن عم عزیز به زبان نمی آورد و خود را دوست مشفق و دلسوز در ظاهر جلوه میداد، اما در باطن دشمن بی رحم و سفاک و قصی القلب و خونخواری بود که از هیچ جنایتی دریغ نمی کرد.

به گفته این عالم دینی پس از شهادت امام هشتم مامون مقر خلافت خود را از مرو به بغداد منتقل کرد تا اوضاع واحوال را در آنجا یک بار دیگر مورد بررسی قرار دهد، او با آمدن در بغداد در یافت که امام جواد(ع) فرزند امام هشتم در مدینه جمع کثیر ی ازعلما و متنفذین ونخبگان جامعه را دور خود جمع کرده است و جمع زیادی از دانشمندان آن روز حتی امامت امام جواد(ع) را پذیرفته است، با این وضعیت مامون یک بار دیگر به شدت دچار اضطراب و نگرانی شد.

به گفته هاشمی مامون عباسی در برابر امام جواد(ع) نیز همان سیاست نیرگ و تزویر را دنبال کرد و امام را از مدینه به بغداد طلب کرده و نهایت احترامات را به آن حضرت قاییل شد و حتی دخترش ام الفضل را به عقد امام در آورد، به هر صورت امام جواد(ع) در ابتدای امامت با یک چنین دشمن مکار و نیرنگباز رو برو بود.

رئیس دفتر مرکز تبیان در هرات گفت: مامون با ازدواج دخترش با امام دو هدف عمده و محوری را دنبال کرد، یکی اینکه با این وصلت خواست که خود را از دست داشتن در شهادت امام رضا(ع) تبرئه کند و به مردم نشان دهد که او محب اهل بیت است و علاقه ی خاصی به امام نهم دارد.

به گفته او هدف دیگر مامون از این وصلت این بود که شب و روز امام را تحت نظر داشته باشد و از تمام حرکات و سکنات وی از این طریق با خبر باشد، بنا براین ازدواج امام با دختر مامون یک ازدواج مصلحتی بوده نه از روی شفقت و مهربانی.

به گفته او هرچند مامون از همان آغاز در صدد این بود که شخصیت علمی امام را به هر نحو مخدوش کند و شخصیت معنوی امام را تضعیف نماید، اما هیچگاه به هدف خود نرسید.

به گفته هاشمی مامون همانطور که در زمان امام رضا (ع) مناظرات علمی تشکیل میداد در زمان فرزندش نیز یک مجلس علمی تشکیل داد و اکابر علمای آن روز و بزر گان ابن عباس را در این محفل دعوت نمود، تا اگر بتواند شخصیت علمی امام را با مناظرات پیچیده علمی زیر سوال ببرد، اما بر عکس درهر مرحله امام جواد پیروزمندانه از میدان برون آمد و کسی که شکست خورد مامون عباسی بود.

هاشمی گفت که دوسال اخیر امامت امام جواد(ع) با معتصم عباسی همزمان بود و معتصم انسان پست و بی مایه و قصی القلبی بود که برای نا بودی و تضعیف امام از کم هزینه ترین وسیله بهره گرفت و سر انجام ننگ تاریخ را به خود خرید و حضرت را توسط همسرش ام الفضل به شهادت رساند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>