• تاریخ انشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19057
  • 685 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام خمینی با اندیشه ولایت فقیه، عرصه را بر معامله‌گران و ظالمان تنگ کرد

n00164845-b

به گزارش خبر گزاری صدای افغان (آوا) از بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خیمنی(ره) از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل گرامیداشت به عمل آمد.   حجت الاسلام عبدالعظیم عظیمی؛ سخنران این محفل، ابتدا به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام علی(ع) گفت: عدالت […]

به گزارش خبر گزاری صدای افغان (آوا) از بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خیمنی(ره) از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل گرامیداشت به عمل آمد.

 

حجت الاسلام عبدالعظیم عظیمی؛ سخنران این محفل، ابتدا به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام علی(ع) گفت: عدالت اجتماعی که حضرت در زمان حکومت خود به راه انداخته بود و مبارزه ای که با ظلم و فساد و استبداد و استعمار داشت در تاریخ بشر نظیر ندارد.

 

به گفته او، اما سرانجام این مجسمه تقوا وعدالت، مردانگی و شجاعت، در شب نوزدهم رمضان در دامن محراب عبادت به دست شقی ترین انسان روی زمین ضربت خورد.

 

به گفته این استاد دانشگاه، شب قدر در حقیقت همان شب ولادت قرآن و قانون است که متضمن دو گمشده ناب بشریت می باشد: یکی آگاهی که همه انسان ها به دنبال این هستند تا مرزهای جغرافیایی زندگی شان را حتی از دایره طبیعت و ماده بشکنند و پا را فراتر از آنچه تصور می شود بگذارند و از بالا، با دیدی واقع‌بینانه نسبت به جهان آفرینش و موقعیت خود در بین موجودات، اطلاع به دست آورند.

 

به عقیده عظیمی دومین گمشده بشر رسیدن به جایگاه ارزشمند انسانی و یا رسیدن به نعمت گرانسنگ آزادی در سایه بندگی و تعلق خاطر به کمال مطلق است که کتاب قانون الهی یا قرآن بیان کرده است.

 

او ادامه داد: راه رسیدن به کمال انسانی و کسب آگاهی در قرآن کریم به خوبی بیان شده است و اولین آیه قرآن که به پیامبر(ص) نازل شد نیز سخن از خواندن و نوشتن دارد و خداوند، به رسول خود دستور می دهد که بخوان به نام پرودگارت، زیرا تو پیامبر علم و آگاهی هستی و نوع انسان را از تاریکی جهل نجات داده و به سمت نور و روشنایی هدایت می‌کنی.

 

به گفته این عالم دینی، تنها در سایه نوشتن و قلم است که بشر ظرفیت درک اصول زندگی اجتماعی را پیدا می کند و با کوله باری از مسؤولیت سنگین به کمک دیگران می شتابد و تمام دار و ندار خود را برای رهایی انسان ها از زیر چکمه های ستم وقف می کند و برای اعطای آزادی به جامعه بشری از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

 

او در رابطه با اینکه انسان چقدر ظرفیت برای شدن و توانستن می تواند داشته باشد به برخی از زوایای زندگی امام امام علی(ع) اشاره کرد و گفت: علی(ع) انسانی پاکباز و فدایی انسانیت بود. او کسی است که در دانشگاه انسانی حضرت رسول خدا(ص) درس آموخته و درک انسانی پیدا کرده است و در حقیقت این حس و درد او را به سوی عدالت خواهی به حرکت درآورده تا جایی که شب و روز در فکر این بود تا لحظه ای از صراط عدالت نگذشته و از حق غافل نشود.

 

به باور آقای عظیمی، امام علی(ع) برای تحقق این آرمان تمام سختی ها را تحمل کرد و با صبر و استقامت در برابر همه چالش ها مردانه و با قامت استوار می ایستاد و حتی در راه تحقق عدالت حاضر می شود که در محراب عبادت فرقش شکافته شود و خونش بریزد.

 

امام علی(ع) همچنین بار مسؤولیت تامین عدالت در جامعه را به دوش دارد و تنها راه این است که کوله باری از مسوولیت سنگین، با رفتنش از این دنیا از دوش او برداشته شود تا بتواند فریاد بزند که “فزت و رب الکعبه” قسم به پرودگار کعبه، رستگار شدم.

 

به گفته این استاد دانشگاه، امام علی(ع) در دوران پربار زندگی به خصوص دوره کوتاه خلافت خویش بزرگترین خدمات را برای بشریت عرضه کرد و توانست معیارهای انسانیت و اسلامیت را و همچنین شاخصه های زندگی توحیدی را برای همگان مشخص سازد.

 

به عقیده او، علی(ع) توانست در مدت زمانی عمر گرانبهایش همه واژه های مقدسی که امکان سوء استفاده ابزاری از آن وجود داشت را از خطر نجات بدهد، او مساوات را به تصویر کشید و عدالت را در جامعه شعار داد و با همین معیار تشکیل حکومت داد و برای پیشبرد امور آگاهی عامه تلاش های فراوان نمود و استادان توانمندی را در عرصه علوم انسانی و اجتماعی تربیت کرد.

 

عظیمی همچنین اظهار داشت: خط ترسیم شده امام علی(ع) ادامه داشت تا رسید به قرن بیست و بیست و یک که پیشرفت های علمی به اوج خود رسید و چشم بشریت را خیره کرد. در چنین شرایط و زمان و در عصری که ماتریالیزم و نظام های برخاسته از اندیشه مارکسیستی نیمی از جغرافیای زمین را احاطه کرده بود و با دخالت‌های نا‌به‌جا در امور زندگی اجتماعی مردم، دست رد به سینه منطق انسانی می زد و از طرف دیگر شعار جنگ می‌داد و زمینه کاملاً آماده بود برای وقوع یک جنگ خونین دیگر که فریاد رسای امام خمینی این معادلات سیاسی جهانی را تغییر داد.

 

عظیمی بیان داشت در زمانی که فقها به مصیبت وارفتگی گرفتار شده بودند و دست از سیاست برداشته و در کنج مدرسه مصروف درس فقه و اصول بودند و مسائل عبادی و ارزش ها به حاشیه رانده شده بود و از عدالت سخن گفته نمی شد، ظلم و ستم به اوج خود رسیده بود و فقط سیاست مداران معامله گر میدان وسیعی برای تاخت و تاز داشتند و کسی نبود که در برابر جرثومه های فساد قد علم کند ناگهان یکی از شاگردان علی و قهرمان عصر حضرت امام خیمنی(ره) با اندیشه ولایت فقیه و ارائه مدل نظام جدید اسلامی عرصه را بر سیاست مداران معامله گر تنک کرد.

 

او با بیان اینکه امام خمینی فریادش از ابتدا آزادی‌بخش بود افزود: ایشان با یک نهضت صد درصد اسلامی که تأام بود با مسؤولیت و رسالت فقهی و سیاسی و انسانی قد برافراشت و در برابر همه نابرابری ها ایستاد و در نتیجه موفق نیز شد؛ چون او دست پرورده قرآن بود و این کتاب آسمانی به او یاد داده بود که اگر شما خدا را یاری کردید خدا نیز شما را یاری می کند.

 

عظیمی علاوه کرد: امام خمینی(ره) کسی بود که تمام روش و اصول زندگی را از استادان خود یعنی ائمه معصومین(ع) آموخته بود و رسالت و وراثت و نمایندگی معصومین(ع) را بر عهده داشت.

 

آقای عظیمی ابراز داشت: امام خمینی(ره) در برابر دو قدرت آن زمان با شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی، جامعه اسلامی را به‌سوی وحدت و یکپارچگی دعوت کرد و با شعار نفی استعمار و استبداد، ملت ها را بیدار ساخت و ثابت کرد که سیاست برخاسته از دیانت را هیچ دسیسه ای نمی تواند نابود کند و هیچ قدرتی نمی تواند چنین نهضتی را سرکوب نماید.

 

به عقیده عظیمی، امام خمینی(ره) یک انسان فرهیخته، نخبه و آینده نگر بود که فروپاشی نظام کمونیستی را در دوران حیاتش پیش بینی کرد و گفت استخوان‌های شکسته کمونیزم باید در موزه های تاریخ سپرده شود و این پیش بینی به حقیقت تبدیل گردید.

 

امام خمینی از همان روزهای اول، توطئه ها و شیطنت ها را تشخیص داد و کسانی که مشغول چپاول دارایی های مادی و معنوی مردم در ایران و سایر کشورهای اسلامی بودند زیرکانه دست شان را گرفت و برای امریکا نیز لقب شیطان بزرگ را داد.

 

او برای تمام مسلمانان جهان آموخت که اگر می خواهید آقا و سرور باشید، بر سرنوشت خود حاکم باشید و خود را از هر لحاظ توانمند ساخته و به سلاح اخلاق و دانش مجهز نمایید.

 

عظیمی افزود: امام خمینی(ره) دعوتگر قرن است که با شمشیر منطق، بتکده ها را ویران و بت ها را شکست و زیربنای یک نظام اسلامی متعادل و مبتنی بر عدالت اجتماعی و پیشرفت علمی و اقتصادی را بوجود آورد.

 

حجت الاسلام عبدالعظیم عظیمی؛ استاد دانشگاه گفت: این ابرمرد تاریخ با پیروی از جد خود حضرت امام علی(ع) از آوان طفولیت اراده مبارزه با ظلم و فساد و جبر را داشت و سرانجام به آن اهداف بلندی که داشت رسید و ظلم و ستم را به‌ویژه در جغرافیای ایران از ریشه برکند و نظام کاملا اسلامی، اهلبیتی و حسینی را به شکل مدرن و به روز تاسیس نمود که در تاریخ نظیر نداشت و تا امروز نیز به قوت و قدرت خود باقی است.

 

در همین حال، حجت الاسلام محمد امین زاهدی؛ مسول دفتر مرکزی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان از سخنرانان دیگر این محفل نیز گفت: امام خمینی(ره) حق بزرگی بر گردن تمام مسلمانان جهان دارد؛ زیرا او با ندای عدالت خواهی و ظلم ستیزی و حمایت از مستضعفین و مبارزه با استکبار انگیزه جهانی سر داد.

 

زاهدی به ساختار دولت و حکومت از دیدگاه امام خمینی(ره) نیز اشاره کرد و گفت: او حکومت را مانند همه دانشمندان و فلیسوفان از ضرورت های جامعه بشری می‌دانست؛ اما در مبانی و چگونگی ساختار آن حرف‌های زیادی داشت.

 

به گفته زاهدی با در نظرداشت اینکه دنیای غرب با تلاش های پیگیر توانسته بود داعیه جدایی دین از سیاست را به صورت گسترده در جهان مطرح کند، امام خمینی نیز نظریه فقه اسلامی در باره حکومت داری را مطرح کرد و تاکید نمود که دین از سیاست جدا نیست؛ زیرا پیامبر(ص) برای اولین بار سیاست دینی را مطرح کرد و در مدینه حکومت را بر بنیاد یک سیاست واضح تشکیل داد.

 

او با ابراز اینکه حکومت امام خمینی ادامه حکومت پیامبر(ص) و اوصیای آن حضرت است افزود: بعد ازغیبت صغرای حضرت امام زمان(عج) فقه و شریعت نقش عمده و پررنگی را در تشکیل حکومتها داشته است.

 

زاهدی همچنین بیان داشت که نظریه نقش فقه و شریعت در سیاست تا آنجایی پیش رفت که امام خمینی(ره) نقش فقها را برجسته توصیف کرد و مسأله ولایت فقیه را مطرح نمود و تاکید کرد که تنها مجتهد جامع الشرایط می تواند جامعه را اداره کند و این اقدامی بود که تلاش‌های چندین ساله غربی‌ها را ضرب صفر کرد و با سرنگونی حکومت دیکتاتوری شاهی و تشکیل نظام اسلامی بر اساس دستورات قرآن ثابت کرد که عالم دین وارسته نیز می تواند جامعه را اداره کند.

 

به گفته زاهدی، امام خمینی(ره) به صورت واضح گفت که حکومت اسلامی آن حکومتی می باشد که بر بنیاد عدل الهی استوار باشد اگرغیر از این باشد حکومت اسلامی نیست.

 

به باور این عالم دینی،‌ امام خمینی بارها می گفت که فقیهی می تواند جامعه را اداره کند که سیاستمدار، فقیه و آگاه به زمان باشد، همانگونه که اندیشه سیاسی خود او با جهان بینی توحیدی گره خورده بود و دین را با سیاست پیوند داده و رابطه تجمعات، جمعه و جماعات را با سیاست یکبار دیگر در اذهان جاری ساخت و در عین حال وحدت نظر میان حوزه و دانشگاه ایجاد کرد و برای انسجام مسلمانان شیعه و سنی یک هفته را به نام هفته وحدت اعلام نمود و آخرین جمعه رمضان را نیز به همین منظور به نام روز جهانی قدس نام گذاری کرد که تا امروز یادواره مظلومیت مردم فلسطین و زورگویی رژیم صهیونیستی بوده و بر اساس همین طرز فکر، مسلمانان جهان حمایت از مردم فلسطین را کوچکترین دفاع از امنیت خود می‌دانند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>