• تاریخ انشار: ۱۱ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25917
  • 343 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام خمینی (ره) کتله های عظیمی را از ظلمت و تاریکی به نور و روشنایی سوق داد/ معامله قرن آرزویی دست‌‌نیافتنی است

nf00186004-1

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ داکتر محمد اسماعیل قاسمیار؛ عضو شورای عالی صلح افغانستان و صاحب‌نظر در مسایل سیاسی- که در این همایش صحبت می‌کرد، در ابتدا با اشاره به گذشت ۳۰ سال از ارتحال روح بزرگ و انسانی امام خمینی (ره)، گفت: هر چند رهبر انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار نظام ناب جمهوری اسلامی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ داکتر محمد اسماعیل قاسمیار؛ عضو شورای عالی صلح افغانستان و صاحب‌نظر در مسایل سیاسی- که در این همایش صحبت می‌کرد، در ابتدا با اشاره به گذشت ۳۰ سال از ارتحال روح بزرگ و انسانی امام خمینی (ره)، گفت: هر چند رهبر انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار نظام ناب جمهوری اسلامی در ماه جوزا سال ۶۸ در ظاهر امر، با قدی خمیده پیکرش بر زمین نشست؛ اما از آن نشست، پیامی به بلندای تاریخ برخاست. پیامی که دوام آن از امروز تا فردا و تا فرداهای دیگر ثبت جریده‌ های عالم خواهد بود.

 

داکتر قاسمیار افزود: شخصیت‌هایی که ابتدا خود را ساخته و سپس قادر شده‌اند تا جامعه‌ای را بسازند و تاریخ جهان را دگرگون کنند شمارشان اندک است. امام خمینی (ره) در رأس چنین شخصیت‌هایی قرار دارد. بدون گزافه، امام کتله‌های عظیمی را از ظلمت و تاریکی به سوی روشنایی و نور سوق داد. بدون شک این نقش اثرگذار و ماندگار امام راحل در حافظه‌ی همه‌ی مسلمانان و مستضعفان جهان باقی خواهد ماند.

 

این صاحب‌نظر مسایل سیاسی در ادامه با ذکر چند مورد از حرکات اثرگذار امام خمینی (ره) در جهان گفت: امام راحل در ترمینولوژی و علم‌الاصطلاح سیاسی، ابتکاری ناب به نام دموکراسی اسلامی را به ثبت رساند که این قاموس تا پیش از وی وجود نداشت.

 

به باور آقای قاسمیار، امام  راحل عقیده داشت که تئوری‌های سکولاریستی یا جدایی دین از سیاست یا دین از دولت، نمی‌توانند انسان‌ها را به سعادت و نیک‌بختی برسانند. امام قائل به قابل جمع بودن دین و سیاست و دین و دولت بود و مثال عینی‌اش را نیز به جهانیان عرضه کرد.

 

موصوف، با بیان اینکه الگوی ارائه‌شده از جانب امام خمینی (ره) به جهان الگویی فعال بود، خاطرنشان ساخت: منتج شدن به استقلال، آزادی، عزت انسانی و رهایی از یوغ بیگانگان و استعمارگران از ویژگی‌های الگوی حکومتی امام بود.

 

داکتر قاسمیار در ادامه تاکید کرد: درسی که نباید فراموش شود این است که توجه داشته باشیم بهترین حکومت آن است که سردمداران آن مبتنی بر اصول اسلامی و دین ناب محمدی بر دل‌های مردم حکومت کنند و رضایت آنان را اساس مشروعیت قدرت خود بدانند.

 

وی به یکی از خصایص شخصیتی امام خمینی اشاره کرد و گفت: بنیانگذار انقلاب اسلامی، معرفت خوبی از تجلی خدا در آفاق و انفس داشت و در پرتوی این اندیشه که جز برای خدا نباید سر فرود آورد، یک نظام انسانی و اسلامی را بنا نهاد که حقیقتا حکومتی مردم‌سالار بود که در آن مردم در قاعده‌ی انقلاب گرد آمده بودند. مردم، آن نظام را تایید کرده و به آن رأی دادند. ما مشاهده می‌کنیم که از زمان تاسیس نظام اسلامی در ایران، انتخابات زیادی در کشور دوست و برادرمان برگزار شده که در سطح جهان بی‌نظیر بوده‌ است.

 

عضو برجسته شورای عالی صلح افغانستان، یکی از درس‌های ماندگار زندگی امام خمینی (ره) را توجه به این نکته دانست که هر انسانی با نیروی ایمان و عشق به خدا و اتکا به ذات باری‌تعالی و با اتفاق و اتحاد می‌تواند هر ابرقدرتی را به زانو درآورد. امام در برابر پادشاهِ تا بن دندان مسلحی که مورد حمایت آمریکا، اسرائیل و جهان غرب بود به پیروزی رسید.

 

داکتر قاسمیار در ادامه به ذکر خاطره‌ای پرداخت: “من در اواخر سال ۱۳۴۳ که مدیر اکتشاف ذهنی در وزارت عدلیه افغانستان بودم، جهت آموزش‌های داخل خدمت و اصلاحاتی که در ایرانِ آن زمان بود طی سفری رسمی به این کشور آمدم. در دفتر نخست‌وزیری ایران یک تیم بزرگی از آمریکایی‌ها حضور داشتند که اصلاحات استخدامی را کار می‌کردند. با آنها صحبت کردیم. این تیم، ما را به آکادمی پلیس برد که همه‌ی اساتید و مدیران آن آمریکایی بودند که همه‌ی امور را آنان اداره می‌کردند.”

 

وی سپس تاکید کرد: خوشبختانه امروز هیچ چیز در کشور برادرمان ایران اسلامی در تسلط آمریکایی‌ها نیست و این مسئله قطعا سیر و حرکت از ظلمت به نور است.

 

این صاحب‌نظر مسایل سیاسی در ادامه‌ی سخنان خود به مسأله‌ی قدس نیز اشاره نموده و بیان کرد: امام خمینی (ره) جمعه‌ی پایانی ماه مبارک رمضان را روز قدس نام نهاد، روزی که تاکنون نه تنها ادامه یافته بلکه هر ساله قوت نیز می‌گذرد.

 

داکتر قاسمیار ادامه داد: همه در جریانیم که آمریکا و اسرائیل طرحی را به نام معامله قرن به راه انداخته‌اند و متاسفانه تعدادی از کشورهای اسلامی عربی نیز با آنها همدستی دارند. آنان می‌خواهند مسأله‌ی فلسطین به فراموشی سپرده شود؛ اما این آرزو خواب و خیالی بیش نیست. همه باید در راهپیمایی روز جهانی قدس علیه اسرائیل، آمریکا و دنباله‌روهای آنان شرکت کنیم. من باورمندم که روز جشن آزادی قدس، بازگشت فلسطینی‌ها و احقاق کامل حقوقشان چندان دور نیست.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>