• تاریخ انشار: ۳۱ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 26804
  • 332 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام موسی کاظم (ع) نهضت علمی پدرش امام صادق(ع) را رونق بخشید

n00190420-b

حضرت امام موسی کاظم (ع) نهضت علمی پدرش امام صادق(ع) را رونق بخشید و بنا داشت که دانشگاه اهلبیت را به شکوفایی بیشتری برساند، اما متاسفانه هارون الرشید خلیفه عباسی، امام را در تنگناه قرار داد و با زندانی کردم وی این فرصت را از ایشان گرفت.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)، از […]

حضرت امام موسی کاظم (ع) نهضت علمی پدرش امام صادق(ع) را رونق بخشید و بنا داشت که دانشگاه اهلبیت را به شکوفایی بیشتری برساند، اما متاسفانه هارون الرشید خلیفه عباسی، امام را در تنگناه قرار داد و با زندانی کردم وی این فرصت را از ایشان گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)، از سالروز ولادت با سعادت هفتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام موسی بن جفعر(ع) در لیسه عالی عترت گرامیداشت به عمل آمد.

 

حجت السلام و المسلمین محمد امین زاهدی رییس دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در این محفل صحبت می کرد ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت فرا رسیدن ولادت پیشوایی هفتم شیعیان جهان حضرت امام موسی کاظم گفت: خداوند برای هدایت بشر بسوی زندگانی جاویدان و سعادت همیشگی کتاب مبین “قرآن کریم” را نازل کرد و پیامبر و ائمه معصومین را به عنوان مفسرین کلام خود و به حیث قرآن ناطق به مردم معرفی کرد تا از گمراهی نجات پیدا کند.

 

وی خطاب به والدین شاگردان گفت: ما در شرایط حساس زمانی و مکانی قرار داریم، زمان امروزه بگونه ای است که تربیت فرزند و هدایت آنان دریک خانواده سخت و طاقت فرسا است، زیرا فرهنگ های اجانب و غیراسلامی به صورت سیل آسا هجوم آورده و صحنه را تنگ کرده و هر لحظه این خطر وجود دارد که با ابزارهای پیشرفته روز و تکنالوژی و فضای مختلف و رنگارنگ مجازی جوانان و نوجوانان به انحراف کشانده شود.

 

زاهدی ادامه داد: جوانان و نوجوانان در کشور مانند افغانستان زندگی می کنند که به دلیل نا امنی و نا هنجاری های اجتماعی نسل جدید درست مدیریت نمی شوند، لذا اگرتوجه لازم صورت نگیرد این خطر وجود دارد که علاوه برانحراف فکری، نسل آینده از قافله پیشرفت بشری نیز باز بماند.

 

رئیس دفترمرکزی فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان راه بیرون رفت از این طوفان طوفنده ی خطر انحراف را، تنها تکیه به سیره ائمه معصومین خواندو گفت: اگر روش و منش حافظان قرآن و مبلغین رسالت پیامبر، اولیای خدا، “ائمه معصومین” نا دیده گرفته شود دیگر راه نجاتی وجود ندارد.

 

سید رضا موسوی مدیر لیسه عالی عترت نیز در این محفل گفت: رشد و ترقی در یک جامعه بستگی به میزان تعلیم و تربیت دارد و تعلیم تربیت نیز منوط به چگونگی امنیت جسمی و روانی در یک جامعه است.

 

وی گفت: متاسفانه در افغانستان مردم از نعمت امنیت و کیفیت تعلیم و تربیت محروم هستند و به همین دلیل میزان رشد و ترقی نیز پایین است.

 

موسوی یادآور شد: امروز در افغانستان درهیچ جایی امنیت وجود ندارد حتی مسجد که مکان امن و محل عبادت است مردم آرامش ندارند و هر لحظه ممکن است با حمله انتحاری عده ای به کام مرگ فرستاده شود.

 

مدیر لیسه عالی عترت یاد آور شد: کشور جاپان و افغانستان در یک زمان استقلال خود را گرفتند، اما جاپان امروز به پیشرفته ترین کشور دنیا تبدیل شده و دلیلش نیز این بود که ضمن تامین امنیت بشترین بودجه را به تعلیم و تربیت اختصاص دادند و دانشمندان شان به این باور بودند که اول باید انسانها از نگاه علم و تخصص ساخته شود بعد کشورالزاماً ساخته می شود، اما در افغانستان نظر به وسعت و گستردگی معارف و تحصیلات کمترین بودجه به تعلیم و تربیت اختصاص داده می شود.

 

درهمین حال سید مهدی سجادی استاد لیسه عالی عترت به قسمتی از کارنامه های امام موسی کاظم(ع) اشاره کردو گفت: آن حضرت نهضت علمی پدرش امام صادق(ع) را رونق بخشید و بنا داشت که دانشگاه اهلبیت را به شکوفایی بیشتر برساند اما متاسفانه هارون الرشید امام را در تنگناه قرار داد و این فرصت را از ایشان گرفت.

 

وی با اشاره به اوصاف حمیده امام گفت: عبادت و بندگی، تقوی و پارسایی، جود و کرم، جوانمردی و شجاعت اخلاص وعزت نفس از جمله سجایای برجسته ی اخلاقی امام بود.

 

سجادی عنوان کرد: کرم و جود امام زبان زد مردم بود و هیچ کس از سخاوت حضرت در آن زمان بی بهره نبود تا حدی که این امام همام درمیان پیروانش به باب الحوایج نیز معروف شد و حتی امروز عاشقان آن حضرت وی را وسیله ی برای بر آوردن شدن حاجات خود در پیشگاه خداوند میدانند.

 

استاد لیسه عالی عترت با اشاره به  حدیثی از امام گفت: در باب کسب علم از حضرت نقل شده که علم و دانش درقلب نرم و متواضع جای می گیرد همانگونه که دانه درخاک نرم رشد و نمو می کند.

 

به گفته این عالم دینی، این حدیث درسی است برای کسانیکه در جستجوی علم و دانش هستند و آنانیکه می خواهند بجایی برسند و از نگاه علم و کمال مراتبی را طی کنند باید در قدم اول تکبر را از خود دور کرده و خاشعانه به دنبال کمال و کسب مقام علمی باشند.

 

لازم به ذکر است که در پایان این برنامه ضمن تقدیر از شاگردان موفق در آزمون نمیه سال، کتاب خانه، صنف کمپیوتر ولابراتوار لیسه عالی عترت نیز گشایش یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>