• تاریخ انشار: ۱۹ ثور ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6971
  • 1,155 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امریکا اگر واقعا به افغانستان دلسوز است اول خودش دخالت نکند و سپس جلو دخالت عواملش به خصوص پاکستان را بگیرد

n00126019-b

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان بعد از چاشت امروز(یکشنبه) در برنامه نیم روزی زنده با تلویزیون «طلوع نیوز» در رابطه با مسایل مهم کشور گفت‌وگو کرد.       به‌گزارش خبرگزاری آوا، آقای مزاری در این گفت‌وگو با انتقاد از عملکرد حکومت وحدت ملی، گفت: حکومت […]

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان بعد از چاشت امروز(یکشنبه) در برنامه نیم روزی زنده با تلویزیون «طلوع نیوز» در رابطه با مسایل مهم کشور گفت‌وگو کرد.

 

 

 

به‌گزارش خبرگزاری آوا، آقای مزاری در این گفت‌وگو با انتقاد از عملکرد حکومت وحدت ملی، گفت: حکومت به دلیل نداشتن استراتژی و برنامه مشخص برای رفع نیازهای جامعه افغانستان و عدم حضور عناصر متفکر، برنامه‌ریز و دلسوز به مردم در اطراف رئیس جمهور، مشکلات در عرصه های گوناگون رو به افزایش است.

 

 

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با بیان اینکه افغانستان در عرصه های گوناگون به سمت بحران جدی به پیش می رود، افزود: اگر رئیس جمهور غنی درک درست از اوضاع داشته باشد و افراد دلسوز در اطراف رئیس جمهور باشد که برای وی طرح، برنامه و جهت بدهد و ضرورت پرداختن به مسایل افغانستان را برایش گوشزد کند، حتا اگر رئیس جمهور دنبال خدا نباشد و دنبال دنیا و اقتدار باشد، باید به مسایل کشور به گونه درست بپردازد؛ تا همین مسوولیت ایشان چند مدت دیگر تداوم پیدا کند.

 

 

 

آقای مزاری همچنان در مورد بحث فساد اداری گفت که هیچ‌گونه اقدام ملموسی تاکنون از سوی حکومت وحدت ملی انجام نشده است.

 

 

 

وی رئیس جمهور غنی را به غفلت در بحث فساد متهم کرده، افزود: فساد اداری زمینه ساز مشکلات دیگر در کشور است. گسترش ناامنی و تروریزم ناشی از وجود فساد در دستگاه‌های دولتی می‌شود. عناصر تروریزم با لاری های مواد انفجاری با استفاده از فساد اداری و پرداخت رشوه و زد و بند، وارد شهرها می شوند.

 

 

 

مزاری در ادامه گفت: وضعیت اقتصاد و معیشت مردم را شما نگاه کنید که بیکاری مردم را چقدر تهدید می کند و مردم را به داد و فریاد رسانده است. از نگاه مسایل امنیتی وقتی ریاست محافظت از رجال برجسته مورد تهاجم قرار می‌گیرد، دیگر کجای این کشور در امن و امان قرار دارد.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی-اجتماعی تبیان تاکید کرد که رئیس جمهور در هیچ یک از مسایل مهم کشور(فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، سیاست داخلی وخارجی و برخورد با دشمنان) به گونه لازم نپرداخته است که ما امیدوار به بهود اوضاع در کشور باشیم.

 

 

 

افزایش نارضایتی مردم

 

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) همچنان در این گفتگوی زنده با تلویزیون طلوع نیوز گفت که حکومت وحدت ملی دست‌آورد مهمی از زمان تشکیلش تاکنون نداشته است.

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری گفت: با آنکه شخص خودم و مرکز تبیان که یکی از تشکلات بزرگ بوده و در عرصه انتخابات و به پیروزی رساندن داکتر عبدالله بسیار فعالیت کرده است، اما واقعیت‌اش این است که از زمانی که حضرات به ارگ گام گذاشته اند، هر روز بیشتر از قبل ناراحت‌تر می‌شویم، چرا که به هیچوجه کار قابل قبولی انجام نداده اند.

 

وی در ادامه گفت: حکومت نه تنها دست آوردی نداشته بلکه ما شاهد از دست دادن دست آوردهای گذشته هستیم.

 

امروز ما می بینیم که دامنه نارضایتی ها در سطح کشور افزایش پیدا می کند؛ حتا در کابل و کسانی که در کنار رهبران حکومت بودند، از آنها ناراض هستند؛ زیرا هیچ کاری برای بهبود اوضاع صورت نگرفته است.

 

 

 

آقای مزاری تاکید کرد که بیشترین عمل از سوی رهبران حکومت، تنها حضورشان در مجالس و سخنرانی‌ها بوده است.

 

 

 

استقبال از اعدام تروریستان

 

وی با استقبال از اعدام شش تروریست از سوی دولت گفت: من فکر می‌کنم اولین دست آورد مهم این حکومت اعدام شش تروریست باشد. شاید تنها خبر خوش در شرایط موجود همین باشد.

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین مزاری در ادامه گفت: اکنون که در ابتدای سال ۹۵ قرار داریم شاهد کدام حرکت امیدوار کننده از طرف رئیس جمهور نبودیم. جز شعار ایشان در مبارزه با تروریزم؛ این شعار خیلی خوب است به شرطی اینکه رئیس جمهور جدی عمل کند و قطعا مردم از عملی شدن این شعار حمایت خواهند کرد. چنانچه ما هم (در مرکزتبیان) حمایت خود را از این حرکت رئیس جمهور اعلام کردیم و حاضر هستیم در صحنه هرگونه بها را بپردازیم.

 

 

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در پاسخ به این پرسش که آیا پس از شعارهای رئیس جمهور در مبارزه با تروریزم، حالا تغییری در عملکرد رئیس جمهور دیده می‌شود، گفت: من امیدوار هستم که این تغییر ایجاد شود. ولی شرایطی را که من مشاهده می کنم رئیس جمهور دنبال قدرت اصلی ی که مردم است و این حکومت و دولت را حمایت می کند، نیست.

 

 

 

پروژه توتاپ

 

وی با اشاره به پروژه توتاپ گفت: امروز در بحث توتاپ چه مشکلی وجود دارد در حالی که دولت ضرورت ها را درک کند و به دنبال خواست های مردم باشد. فرض را بر این بگیریم که کابینه تصویب کرد که این لین برق از سالنگ بگذرد. خوب این همه آدم هایی که در صحنه حضور پیدا کردند و اجتماعات مختلف برگزار کردند، هیچ!، وقتی ما مجموع این شخصیت ها را محاسبه می کنیم، قسمت اعظم کسانی را تشکیل می دهند که از این حکومت حمایت کردند؛ این ها دلیل می آورند که کابینه عبور لین برق را از سالنگ، تصویب کرده است؛ مگر کابینه بالاتر از جنرال دوستم، استاد عطا، استاد خلیلی، محقق، انوری، کاظمی و بقیه شخصیت های سنی و شیعه است که همه منسجم شدند که این لین از مسیر بامیان انتقال بیابد.

 

 

 

وی در ادامه افزود: دولت به جای اینکه پاسخ مثبت به خواست های مردم بدهد وزیر انرژی می آید به جای پاسخ فرافگنی می کند و ۱۲ ولایت دیگر را در مقابل مردم مناطق مرکزی قرار می دهد. کی گفته برق به ۱۲ ولایت نرسد؟. برق باید به همه برسد.

 

 

 

رئیس مرکزتبیان گفت که از یک طرف سیاست توسعه متوازن مطرح شده از طرفاشرف غنی حتی در انتخابات سال ۸۸ ایجاب می کند لین برقاز بامیان بگذرد و از طرف دیگر وعده های انتخاباتی ایشان لازم می کند دولت به توسعه بامیان و حومه اقدام کند و نیز مناطق مرکزی از محروم ترین ولایات است و امن ترین ولایات بوده است، مردانه و شجاعانه در کنار دولت ایستاده اند و هیچ یک از انتحاری ها منتسب به این مردم نیست؛ در عین حال فیشنر هم مسیر بامیان را تائید کرده است؛ اما با این همه دلایل، رئیس جمهور نادیده می گیرد و از این طرف هم شعار می دهد که با تروریزم مبارزه می کنیم، با کدام قدرت و توان مبارزه می‌کند؟؛ وقتی به قدرت مردم که قدرت اصلی است، توجه نمی کند.

 

 

 

وی خاطر نشان کرد: دولت به کدام قدرت توجه دارد؟، غربی ها که به دولت کمک نمی کند، غربی ها اگر مرد اند جلو دخالت های پاکستان به افغانستان را بگیرند، امریکا اگر واقعا به این سرزمین دلسوز است اول خودش دخالت نکند و جلو عواملش به خصوص پاکستان را بگیرد. مردم افغانستان دنبال امنیت و صلح و ترقی است، قطعاخودشان از پس حل مشکلات خود بر می آیند.

 

 

 

حسینی مزاری تاکید کرد: اگر دولت راست می گوید که در برابر تروریستان ایستاده است، باید به مردم تکیه کند و تکیه کند به خواست های شخصیت‌ها، گروه‌ها، احزاب و حلقات مردمی افغانستان.

 

 

 

آینده حکومت

 

آقای مزاری در پاسخ به اینکه باتوجه به این وضعیت آینده حکومت را چگونه پیش‌بینی می‌کنید، گفت: بحران بسیار جدی در راه است؛ اگر دولت توجه نکند از یک طرف هر روز نارضایتی مردم بیشتر می شود که در نهایت این امر، موجب تقویت و رشد بستر تروریزم خواهد شد چه اینکه ممکن است چند تا از فرماندهان گروه های تروریستی از خارج دستور بگیرند اما سرباز را می آیند از میان همین مردمی انتخاب می کنند که از دولت نارضی هستند.

 

وی تصریح کرد: طالبی که کشته می شود اهل همین کشور است مگر تعداد اندکش از خارج باشد. این ناشی از وجود نارضایتی است. از یک طرف مردم که حامی دولت می تواند باشد، دارند از دولت فاصله می گیرند و از طرفی دیگر تروریستان هم قدرت می گیرند و از طرف دیگر، پاکستان و کشورهایی که نظر شوم به افغانستان دارند، این ها همه دست به دست هم داده بیخ و ریشه نظام و دولت را خواهند کند.

 

 

 

وی تاکید کرد: این در حالیست که ما معتقدیم که این نظام باید حمایت شود. نخست دولت مردان حواس شان جمع باشد برای استحکام و قوت شان و فراهم کردن آینده خوب برای خودشان تلاش کنند و از طرف دیگر سازمان ها و نهادها و مجموع کسانی که دل شان به افغانستان می سوزد، باید دور و بر این نظام را بگیرند و فشار بیاورند تا دولت خود را اصلاح کند تا اینکه هم مردم و دولت یک قدرت عظیم را ایجاد کنند و افغانستان را به سمت فلاح، پیروزی ترقی و رشد سوق بدهند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>