• تاریخ انشار: ۲۳ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16701
  • 837 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امریکا تلاش می‌کند هر که در برابر پروژه داعش‌سازی قرار می‌گیرد، از میدان به در کند/ دشمن بداند مرکز تبیان از صحنه به در نخواهد شد!

n00156285-b

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری تأکید می کند که امریکایی ها تلاش دارند در مورد ساختن پایگاه های داعش به خصوص در قسمت های شمال و غرب کشور به صورت مؤثر عمل کنند، بنابراین هر جریان، شخص، مرکز و رسانه ای که در برابر این سیاست قرار داشته باشد، توسط گروه هایی […]

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری تأکید می کند که امریکایی ها تلاش دارند در مورد ساختن پایگاه های داعش به خصوص در قسمت های شمال و غرب کشور به صورت مؤثر عمل کنند، بنابراین هر جریان، شخص، مرکز و رسانه ای که در برابر این سیاست قرار داشته باشد، توسط گروه هایی چون داعش و شبکه حقانی تضعیف و حتی از میان برداشته خواهد شد و تشکیلات مرکز تبیان هم در این عرصه فعال بود و روشنگرانه عمل می کرد. وی هشدار داد که دشمن بداند مرکز تبیان با از دست دادن ۵۲ نفر و زخمی شدن بیش از ۹۰ نفر دیگر، از صحنه به در نخواهد شد!

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، روز جمعه(۲۲ جدی) مراسم باشکوهی در تجلیل از “شهدای فرهنگ و رسانه” در حمله تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل، در شهر ری ـ تهران برگزار شد. در این مراسم که از سوی ستاد مردمی گرامی داشت از شهدای حادثه تروریستی ۷ جدی، شورای هماهنگی هیأت های مذهبی مهاجرین افغانستانی و همچنین جامعه روحانیت انصارالمهدی(عج) برگزار شد، شخصیت های متعدد سیاسی، دینی ـ مذهبی، فرهنگی و همچنین مهاجرین افغانستانی حضور داشتند. آیت الله اختری رییس مجمع جهانی اهل بیت(ع)، سید ابراهیم حجازی اتشه امورمهاجرین سفارت افغانستان در تهران، دکتر اکبری به نمایندگی از سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان حزب موتلفه اسلامی، حجت الاسلام سید جواد حسینی ریاست حوزه علمیه حضرت ولی عصر(عج)، ریاست دفتر آیت الله محقق کابلی در تهران، مسئولین دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع)، نمایندگان اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی، اعضای ستاد همبستگی شهید مزاری، شورای عالی ورزش مهاجرین، مسئول نشر عرفان و…، از جمله مهمترین شخصیت ها، نهادهای شرکت کننده و فعالین رسانه‌ای در این مراسم بودند. از سوی دیگر، چندین اجرای گروه هم‌خوانی اسرا، فضای معنوی ویژه‌ای به این مراسم بخشید.

IMG_2929

مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان پرچمدار حرکت های فکری، فرهنگی و رسانه ای در افغانستان بوده اند

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در سخنانی در این مراسم باشکوه، ابتدا به گوشه ای سابقه کاری مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان پرداخت و گفت: “در حادثه ۷ جدی کابل، بزرگترین مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی(تبیان) که بیش از ۳۰ سال در سطح کشور فعال و اثرگذار است، و همچنان دفتر خبرگزاری صدای افغان(آوا) که از ۱۸ سال به این‌سو در کشور کار می کند و از معتبرترین و مؤثرترین خبرگزاری های افغانستان در سطح بین الملل است، مورد هجمه قرار می گیرد”.

 

وی افزود: “تشکیلات مرکز تبیان در طول ۳۰ سال، بزرگترین خدمات فکری، فرهنگی و آموزشی را انجام داده و بیش از ۵۰ هزار نیروی مخلص فکری را در رشته های مختلف تربیت کرده است که اکثر کادرها و مسئولین این تشکیلات از میان همین نیروها هستند. مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در طول ۱۷ سال گذشته به عنوان پرچمدار حرکت های فکری، فرهنگی و رسانه ای در افغانستان کار کرده و فعال بوده است. این مرکز ضمن این که حامی نظام حاکم بوده و در عرصه های مختلف تلاش می کرده، در عین حال منتقد کارکرد نظام نیز بوده است. این مرکز به خصوص منتقد عملکرد نیروهای خارجی در افغانستان بوده و بیشترین فعالیت را در عرصه نقد اعمال منافی منافع اسلامی و ملی افغانستان انجام داده است”.

 

به دنبال این مقدمه، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطرنشان کرد: “یک چنین مرکزی بعد از حدود سه دهه فعالیت، این گونه مورد بغض دشمن قرار می گیرد و به یک نشست پژوهشی و علمی به مناسبت ۶ جدی مورد حمله می شود. در این حمله تروریستی، اکثر مسئولین و پرسونل دفاتر ما که در جلسه حضور داشتند، شهید و یا زخمی می شوند. تنها بیش از ۲۰ نفر از طلاب مدرسه امام امیرالمومنین(ع) که از زیرمجموعه های مرکز تبیان است، در این نشست شهید می شوند و بیش از ۶۰ نفر دیگر از این طلاب زخمی می گردند”.

 

وی با اشاره به این که شاید از نگاه مادی، حمله تروریستی ۷ جدی بزرگترین صدمه و آسیب را بر جامعه فکری و فرهنگی افغانستان وارد کرد و شاید در طول ۱۷ سال گذشته یک چنین فاجعه ای اتفاق نیافتاده باشد، گفت: “نزدیک به ۱۴۵ نفر از نخبه ترین نیروهای حوزه ای و دانشگاهی شهید و یا زخمی می شوند که تکان بسیار شدیدی در سطح افکار عمومی داخلی و بین المللی به وجود آورد. ما امروز متأسفیم که بهترین نیروهای تشکیلاتی را در کابل از دست دادیم، نیروهایی که حداقل عمرشان در تشکیلات ۹ سال و حداکثر آن مطابق با عمر تشکیلات یعنی بیش از ۳۰ سال بود. برخی از عزیزانی مثل شیرحیدر نظری در طول این مدت در کنار ما بودند و در عرصه های مختلف فکری، فرهنگی و رسانه ای حضور جدی داشتند”.

 

بعد از حمله تروریستی ۷ جدی، دشمن در راستای انحراف افکار عمومی کار کرد/ امریکا در پشت تمام ناامنی های افغانستان قرار دارد

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه سخنان خود با بیان این که در همان آغاز بعد از انفجار، برخی رسانه ها، عناصر و جریان ها عنوان کردند که چون مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان با ایرانی ها ارتباط داشت، مورد هجمه قرار گرفت، خاطرنشان کرد: “طبیعی است که وابستگان دشمن در داخل افغانستان بایستی در راستای انحراف افکار عمومی و مطابق سیاست های عناصر و دشمنان خارجی کار می کردند که این کار را کردند”.

 

وی در مورد عوامل و دشمنان خارجی تصریح کرد: “یک موضوع کاملا روشن و واضح است که در افغانستان، کشورهای خارجی به خصوص امریکا در عرصه داعش سازی فعال شده است. البته امریکا از قبل نیز فعال بود، از روز اولی که امریکایی ها وارد افغانستان شدند، برای افغانستان کار نکردند، نه تنها در راستای تأمین امنیت و بهبود اقتصاد مردم کار نکردند، که در جهت ناامن سازی کشور کار کردند. با قاطعیت تمام می توانم اعلام کنم که امروز در پشت تمام ناامنی ها و ناهنجاری های کشور، دستان ناپاک زمامداران امریکا وجود دارد”.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با بیان این که ممکن است زمامداران افغانستان دقیق در جریان این سیاست های امریکا باشند یا نباشند، تأکید کرد که او به عنوان یک عنصر رسانه ای و مطلع نسبت به اوضاع داخلی و خارجی کشور، مطمئن است که دست های امریکا در خرابی اوضاع افغانستان شدیدا دخیل است؛ امریکا از گذشته در این راستا کار کرده و حالا هم فعال است.

 

امریکا به دنبال تضعیف و از میان برداشتن شخصیت ها و جریان های مخالف داعش سازی است

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خاطرنشان کرد: “امریکایی ها تلاش دارند در مورد ساختن پایگاه های داعش به خصوص در قسمت های شمال و غرب کشور به صورت موثر عمل کنند، بنابراین هر جریان، شخصی و هر سازمان، مرکز و رسانه ای که در برابر این سیاست امریکا قرار داشته باشد، تلاش امریکایی ها این است که توسط گروه هایی چون داعش و شبکه حقانی، در راستای تضعیف و حتی از میان برداشتن این عناصر کار کنند”.

 

وی در ادامه پیرامون تضعیف و از میان برداشتن عناصر ضد داعش در کشور افزود: “امروز اولین قربانی داعش سازی در افغانستان جنرال دوستم است. شما ببینید که در قسمت بدنام سازی جنرال دوستم و در راستای حذف این چهره از افغانستان چه برنامه هایی روی دست گرفته شد. دومین فردی که امروز قربانی داعش سازی در افغانستان است، استاد عطا، والی ولایت بلخ است. تمام جنجال ها و برنامه هایی که علیه استاد عطا می شود، صرفا در راستای این است که این شخص از ولایت بلخ برداشته شود تا زمینه و شرایط برای تأسیس پایگاه های داعش در شمال کشور فعال شود. سومین شخصیتی که در راستای برنامه داعش سازی در افغانستان مطرح است، جناب آقای محقق است. چرا آقای محقق این گونه در معرض هجمه و مشکلات مختلف قرار می گیرد؟ آقای محقق یکی دو سال است که در بحث داعش و گروه های تروریستی موضع دارد و صحبت می کند، اینجاست که ایشان را در معرض فشار قرار دادند تا این که یا کلا ایشان را حذف کنند یا صدایش را پایین بیاورند و نگذارند در برابر سیاست های داعش سازی در افغانستان صحبت و عمل عمل کند. همچنین افراد دیگری چون ظاهر قدیر، جنرال عبدالرازق، امیر اسماعیل خان و مجموع فرماندهان جهادی و شخصیت هایی که در برابر سیاست داعش سازی امریکا حساس هستند و موضع می گیرند، در معرض مشکلات قرار دارند. از سوی دیگر، خیزش های مردمی در ننگرهار، بدخشان، تخار، قندوز، بغلان، سرپل، جوزجان، فاریاب، فراه، نیمروز، هلمند، ارزگان، قندهار، غزنی و… که در برابر گروه های تروریستی چون داعش فعال هستند، در معرض حملات انتحاری و نظامی قرار دارند”.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطرنشان کرد: “تشکیلات مرکز تبیان هم در این عرصه(در برابر داعش سازی) فعال بود و در رابطه با سیاست های مداخله گرایانه امریکا از ابتدا موضع داشت و تا حالا هم این موضع را محفوظ و ثابت نگه داشته است”.

وی تصریح کرد: “امروز در هر جای دنیا که جنگ، جنجال و خونریزی می بینید، دستان ناپاک امریکایی ها در آنجا دخیل است. اصولا تاریخ امریکایی ها با ریختاندن خون ملت های آزادی خواه، گذشته از کشورهای اسلامی، اجین است. امروز اگر در سرتاسر کشورهای اسلامی مشکل و معضلی را مشاهده می کنید و اگر جنگ و خونریزی وجود دارد، امریکایی ها دخیل اند؛ عراق، سوریه، لبنان، یمن، بحرین و حتی پاکستانی که همراه سیاست های امریک بوده و جنگ نیابتی امریکا را در افغانستان پیش برده، با توطئه های امریکا مواجه است. امروز در افغانستان نیز هر معضلی که وجود دارد، امریکایی ها دخیل اند و سرسختانه تلاش می کنند وضعیت افغانستان نه تنها بهبود پیدا نکند، بلکه بدتر شود”.

 

وی با این توضیح در مورد سیاست های امریکا خاطرنشان نمود: “طبیعی است که ما در برابر این سیاست امریکا ایستاده بودیم و از ابتدای تشکیل مرکز تبیان، در این عرصه روشنگری داشته که تا حالا هم ادامه دارد، در چنین شرایطی، طبیعی است که امریکایی ها وجود یک چنین تشکیلاتی را تحمل نمی کنند و همان گونه که جنرال دوستم، استاد عطا و خیزش های مردمی را مورد فشار قرار دادند، ما را نیز در معرض فشار قرار دادند”.

 

اگر مرکز تبیان با ایرانی ها ارتباط دارد، جنرال دوستم و استاد عطا هم با ایرانی ها در ارتباط بوده اند؟!

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه پیرامون انتقادهای مطرح شده در برابر خبرگزاری صدای افغان(آوا) این سوال را مطرح کرد: “اگر بحث ارتباط داشتن باایران باعث حساسیت و تحریک امریکایی ها شده باشد، دوستم با کجا در ارتباط بود؟ آیا دوستم هم با ایرانی ها در ارتباط بود؟! ظاهر قدیر و جنرال عبدالرازق با کدام کشور در ارتباط اند که این گونه زیر فشار قرار می گیرند؟ آیا همه جریان هایی که در افغانستان مورد فشار، ترور و هجمه قرار می گیرند، با ایرانی ها در ارتباط بوده اند؟! پس به این نتیجه می رسیم که دشمن با درست کردن یک پاپوش خاص برای هر شخصیت و جریانی سعی می کند طرف مقابل را در منظر افکار عمومی بدنام بسازد و مورد نفرت مردم قرار بدهد”.

 

حکومت افغانستان، شخصیت ها و جریان ها حواس شان جمع باشد/ انفجار در مرکز تبیان اولی و آخری نخواهد بود

بر این اساس وی هشدار داد: “اگر حکومت افغانستان، شخصیت ها، جریان های سیاسی، فکری و فرهنگی حواس شان جمع نشود و در رابطه با آینده کشور تصمیم درست نگیرند، طبیعی است که امریکایی ها بیش از این جولان خواهند داد و بیش از این خون های جوانان ما را خواهند ریخت. انفجاری که در دفاتر مرکزی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل صورت گرفت، نه اولی و نه آخری خواهد بود و در آینده باز هم مدارس، مراکز مختلف رسانه ای، مجالس گوناگون و سمینارها و نشست های مختلف مورد هجمه قرار خواهند گرفت”.

 

دشمن بداند مرکز تبیان با از دست دادن ۵۲ نفر، از صحنه به در نخواهد شد!

رییس خبرگزاری صدای افغان در پایان و در مورد فعالیت های مرکز تبیان و این خبرگزاری خاطرنشان کرد: “دشمن باید بداند که مرکز تبیان با از دست دادن این ۵۲ نفر و زخمی شدن بیش از ۹۰ نفر دیگر از صحنه به در نخواهد شد! مرکز تبیان یک مرکز فرهنگی معمولی که در یک گوشه غرب کابل فعال باشد، نیست! مرکز تبیان ریشه در عمق عرصه های جهاد دارد و شخصیت های مختلف جهادی در رأس این مجموعه و مرکز بزرگ فرهنگی حضور دارند که در ولایات و در ولسوالی های مختلف مشغول اجرای کارهای فکری و فرهنگی هستند و قطعا در راستای بلندبردن آگاهی های مردم و ارتقای فرهنگ عمومی کار خواهند کرد! این اولین تهدید دشمن علیه ما نیست، ما در طول سی سال در معرض تهدیدهای مختلف و مشکلات قرار داشته ایم، اما دشمن در روز ۷ جدی از خلا امنیتی سوءاستفاده کرد و این مشکل را در دفتر ما در کابل به وجود آورد”.

 

حکومت اهتمام جدی تری در تأمین امنیت مراکز فرهنگی داشته باشد/ سازمان ها نیز به دنبال تأمین امنیت خود باشند

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تأکید کرد: “لازم می دانم این تذکر را به حکومت افغانستان هم بدهم که بایستی در بحث تأمین امنیت مراکز فرهنگی، سازمان ها، احزاب و تشکلات مختلف، اهتمام جدی تری را روی دست بگیرد و نباید بار دیگر یک چنین معضلی در افغانستان تکرار شود. از سوی دیگر، سازمان ها و احزاب نیز باید به فکر تأمین امنیت خودشان باشند و ما امیدوار هستیم انشالله این آخرین فاجعه در جامعه فکری و فرهنگی افغانستان باشد”.

 

در حمله تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل، ۵۲ تن شهید و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی شدند. این حمله با واکنش های مختلف و شدید داخلی و بین المللی همراه شده و مراسم های مختلفی برای گرامی داشت از مقام شهدای “فرهنگ و رسانه” در این حادثه در داخل و خارج افغانستان و به خصوص در میان جامعه مهاجر افغانستانی در ایران برگزار شده است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>