• تاریخ انشار: ۷ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26254
  • 352 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امریکا و پاکستان صلح واقعی و پایدار را در افغانستان نمی خواهند

n00187471-b

امریکا و پاکستان منافع خود را در ادامه جنگ در افغانستان میدانند و خواهان صلح واقعی در کشور نیستند.   به گزارش خبرگزاری آوا، اشتراک کنندگان در حاشیه گفتمان دانشجویی تحت عنوان “نقش مثبت و منفی همایسگان در جنگ و صلح افغانستان” می گویند همسایگان افغانستان در جنگ و صلح می توانند نقش مثبت یا […]

امریکا و پاکستان منافع خود را در ادامه جنگ در افغانستان میدانند و خواهان صلح واقعی در کشور نیستند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، اشتراک کنندگان در حاشیه گفتمان دانشجویی تحت عنوان “نقش مثبت و منفی همایسگان در جنگ و صلح افغانستان” می گویند همسایگان افغانستان در جنگ و صلح می توانند نقش مثبت یا منفی را بازی کنند، اما این حقیقت را نباید فراموش کرد، هر کشوری که مصلحت مردم افغانستان و ثبات را در این خطه خواسته است یقیناً به منافع ملی خود کار کرده است، زیرا منافع کشورهای منطقه با هم گره خورده و از هر گونه نا امنی و بی ثباتی همه آنها متضرر می شوند.

 

محمد جواد رضایی یک تن از اشتراک کنندگان می گوید: تجربه نشان داده است، هرکشوری که در امور داخلی افغانستان مداخله کرده است سر انجام منزوی شده است. مانند پاکستان که همواره منافع خود را در بی ثباتی افغانستان میداند و امروز از نظر دنیا افتاده و در وضعیت بد سیاسی و اقتصادی قرار گرفته است.

 

او تصریح کرد امروز امریکا و پاکستان برای صلح افغانستان تلاش نمی کنند، بلکه در ظاهر اگر فریاد صلح خواهی را بلند می کنند، در واقع بی ثباتی و جنگ را به نفع خود میدانند، زیرا امریکا حضورش در منطقه را بستگی به جنگ و نا امنی می داند و پاکستان نیز افغانستان پیشرفته و دارای حکومت مقتدر را به نفع خود نمیداند.

 

او تاکید کرد که به خاطر مداخلات پیگیر کشورهای قدرتمند جهان و برخی از همسایه ها، متاسفانه در طول تاریخ امنیت در افغانستان حاکم نبوده و همیشه جنگ و بی ثباتی، هست بود چندین نسل را نا بود کرده و افغانستان را از توسعه و پیشرفت باز داشته است.

 

در همین حال غلام رضا سادات یکتن از دانشجویان نیز گفت: جنگ افغانستان برخواسته از عوامل مختلف و دارای ابعاد جهانی و منطقوی است و مردم باید بدانند که تمام کشورهای منطقه تلاش می کنند که در قدم اول منافع خودشان تامین شود چه در افغانستان جنگ باشد یا صلح.

 

او به نقش پاکستان به صورت خاص اشاره کرد و گفت: پاکستان نظر به شرایط مختلف نقش مثبت و منفی در تحولات افغانستان بازی کرده است و گاهی هم نظر به چگونگی برخورد زمامداران افغانستان عمل کرده است، چنانچه درگذشته ها، شاهان افغانستان در امور داخلی پاکستان مداخله کرده است و امروز نیز نوبت به پاکستان رسیده است و مداخله می کند.

 

به باور سادات سران کشور افغانستان و پاکستان وقتی می توانند درست تعامل داشته باشند و به توافقی همه جانبه دست پیدا کنند که مداخله از هردو طرف متوقف شود و روی منافع هردو کشور تمرکز صورت بگیرد.

 

به عقیده او همکاری یکجانبه با هند و عمل ضد پاکستانی از سوی سران افغانستان نیز می تواند حساسیت برانگیز باشد و پاکستان را وادار کند که تا حد ممکن دست به خراب کاری ها بزند، پس حکومت افغانستان در قدم اول باید در روابط خارجی خود تعادل میان کشورهای منطقه را حفظ کند.

 

او رابطه افغانستان و ایران را در طول تاریخ مثبت ارزیابی کرده گفت: امروز با تمام تبلیغات سوء علیه ایران و بستن اتهامات بیجا، رابطه افغانستان با ایران خوب است، ولی سیاست ها در منطقه بگونه ای طراحی شده که اگر هیئت طالبان امروز به کشورهای مانند چین، روسیه و کشورهای دیگر سفر می کنند هیچ مشکلی نیست، اما وقتیکه به ایران می روند موجی از احساسات جهانی برانگیخته می شود و گاهی هم حتی ایران متهم به طرفداری از گروه طالبان می شود که از نگاه اصول دیپلماسی واقعاً بی انصافی است.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>