• تاریخ انشار: ۱۷ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 24515
  • 465 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انبیای الهی؛ پایه‌گذاران خیر و نیکی/ پیامبران مربیان والای جامعه انسانی هستند

n00182711-b

بشریت در تمامی ادوار برای نجات از گمراهی و رفتن به سوی خیر و فلاح نیاز مبرمی به وجود کسانی که آیات خداوند را برای آنان تذکر دهند، دارند. این پیامبران و انبیای الهی هستند که چراغ روشنایی در دوران‌های تاریک بوده‌اند.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان، تحت عنوان “ضرورت بعثت انبیا ” با […]

بشریت در تمامی ادوار برای نجات از گمراهی و رفتن به سوی خیر و فلاح نیاز مبرمی به وجود کسانی که آیات خداوند را برای آنان تذکر دهند، دارند. این پیامبران و انبیای الهی هستند که چراغ روشنایی در دوران‌های تاریک بوده‌اند.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان، تحت عنوان “ضرورت بعثت انبیا ” با حضور کارشناس امور، دانشجویان و طلاب حوزوات علمیه، روز جمعه (۱۶ حمل) در مزارشریف برگزار گردید.

 

کارشناس این گفتمان حجت‌الاسلام علی‌اکبر نورالحق، آگاه مسائل دینی روی سرفصل‌‌های “هدف از بعثت پیامبران”، “نقش انبیا در اصلاح جامعه” و “دلایل عقلی ضرورت بعثت انبیا” صحبت نمود.

 

حجت‌الاسلام نورالحق؛ با اشاره به سرفصل “هدف از بعثت انبیا ” بیان کرد که خداوند در قرآن می‌فرماید «کَمَا أَرْسَلْنَا فِیکُمْ رَسُولاً مِنْکُمْ یتْلُوا عَلَیکُمْ آیاتِنَا وَیزَکِّیکُمْ وَیعَلِّمُکُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَیعَلِّمُکُمْ مَا لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ» همان‌گونه که رسولی از خودتان در میان شما فرستادیم، تا آیات ما را بر شما بخواند و شما را پاک کند و به شما کتاب و حکمت بیاموزد و آنچه را نمی‌دانستید به شما یاد دهد.

 

وی تصریح نمود که خداوند انسان را باشعور و اشرف مخلوقات آفریده است. خداوند از میان خود مردم،‌ افرادی را به مقام بلند نبوت رسانده است، تا آیات خداوند را بر آنان بخوانند و از آلودگی‌ها پاک کنند.

 

وی وجود پیامبران را برای رشد و بالندگی انسان‌ها بسیار ضروری بیان کرد و هدف بعثت انبیا را فراهم کردن همین زمینه‌های رشد قلمداد نمود.

 

این آگاه مسائل دینی با اشاره به حدیث پیامبر اکرم که فرمودند: من برای تکمیل مکارم اخلاق مبعوث شدم، گفت که وجود پیامبران برای ترقی بشریت نیاز مبرم است.

 

آقای نورالحق پیامبران الهی را معلمان بشریت توصیف کرد و نقش آنان را برای ترقی زندگی انسان‌ها مهم خواند.

 

وی با اشاره به سرفصل “نقش انبیا در اصلاح جامعه” گفت که انبیا الهی بودند که جامعه را به سوی خیر و فلاح رهنمایی می‌کردند و تمام نیازهای معنوی جامعه را فراهم می‌نمودند.

 

این آگاه مسائل دینی انبیای الهی را پایه‌گذاران خیر و نیکی در جامعه بشریت عنوان کرد و افزود که تمام خوبی‌های موجود در جهان مدیون تلاش‌های انبیای الهی می‌باشد.

 

وی خاطر نشان کرد که انبیای الهی همواره با الهام گرفتن از آیات خداوند، جامعه را به سوی خیر و خوبی سوق دادند و همیشه در برابر ظلم و جور ایستادگی کردند و ناجی جامعه انسانی بودند.

 

آقای نورالحق نقش انبیا را در جامعه بسیار کلیدی خواند و تاکید داشت که داشته‌های خوب در جهان از دست‌آوردهای انبیای الهی می‌باشند.

 

آقای نورالحق در رابطه با سرفصل “دلایل عقلی ضرورت بعثت انبیا” گفت که خداوند انبیای الهی را برای نجات جامعه از پرستش بت‌ها و شیطان مبعوث کرده است تا مردم به سوی صلاح و خوبی راهنمایی گردند.

 

وی وجود انبیا در جامعه را بسیار مهم خواند و تاکید داشت که جامعه بدون وجود رهنما هیچ‌گاه به سوی ترقی پیش رفته نمی‌تواند و از این لحاظ وجود انبیا الهی بسیار مهم و حیاتی می‌باشد.

 

آقای نورالحق با اشاره به پرورش یک نهال گفت: یک نهال تا درخت شدن نیازهای زیادی دارد و این بشر نیز برای ترقی نیاز جدی به وجود رهنما و رهبر دارد، تا از تمام مشکلات رهایی یابد.

 

گفتنی است که ارائه نظر توسط دانشجویان پشت تربیون، سوالات‌شان پیرامون موضوع و اهدای تقدیرنامه‌های فارغین دوره آموزشی فن بیان، از برنامه‌های دیگر گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان در مزارشریف بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>