• تاریخ انشار: ۵ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22083
  • 457 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انتخابات، بازتاب دهنده حضور واقعی مردم در تعیین سرنوشت و کارزار انتخاباتی

n00171634-b

انتخابات، تنها روندی است که حضور واقعی مردم را در عرصه تعیین سرنوشت عمومی بازتاب می دهد و کارزار انتخاباتی، تنها راهی است که شایستگی افراد پیش چشم مردم به نمایش می رود.   شماری از شرکت کنندگان در حاشیه گفتمان علمی پژوهشی “نگاه دانشجویان به کارزار انتخاباتی: اخلاق، صداقت، واقع بینی” که به مناسبت […]

انتخابات، تنها روندی است که حضور واقعی مردم را در عرصه تعیین سرنوشت عمومی بازتاب می دهد و کارزار انتخاباتی، تنها راهی است که شایستگی افراد پیش چشم مردم به نمایش می رود.

 

شماری از شرکت کنندگان در حاشیه گفتمان علمی پژوهشی “نگاه دانشجویان به کارزار انتخاباتی: اخلاق، صداقت، واقع بینی” که به مناسبت شروع مبارزات انتخاباتی نامزدان مجلس از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل برگزار شده بود، به ابراز نظر پرداختند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، علی صفدری یکتن از دانشجویان که در این گفتمان شرکت داشت گفت: انتخابات، تنها روندی است که حضور واقعی مردم را در عرصه تعیین سرنوشت عمومی بازتاب می دهد و کارزار انتخاباتی، تنها راهی است که شایستگی افراد پیش چشم مردم به نمایش می رود.

آقای صفدری در ادامه، به امیدواری دانشجویان و مردم در انتخابات آینده پرداخت و افزود: امروز مردم و بخصوص دانشجویان به این باور رسیده اند که نامزدان اگر براساس اخلاق پسندیده، صداقت و واقع بینی در میدان رقابت انتخاباتی ظاهر شوند، مردم نیز در گزینش نامزدان شایسته، گرفتار سردرگمی و اشتباه نمی شوند و این امر باعث می شود که افراد کارا و کارفهم به عنوان نماینده های مردم، به مجلس راه یابند و در این صورت، مجلس قوی و مستقل تشکیل خواهد گردید.

او علاوه کرد: اگر در کارزار انتخاباتی اخلاق انسانی و اسلامی و صداقت از سوی نامزدان رعایت نگردند و با فریب و نیرنگ به رقابت و چهره نمایی بپردازند، دو دور مجلس ناکام گذشته، تکرار خواهد شد و آنچه دانشجویان از مبارزات انتخاباتی نامزدان امسال مجلس انتظار دارند، ورود مثبت نامزدان همراه با اخلاق اسلامی، صداقت و واقع بینی در میدان کارزار می باشد.

وی تأکید نمود: مردم نیز نسبت به گذشته، هوشیار شده اند و در گزینش نامزدان، با دقت عمل خواهند کرد و انتظار مردم از کاندیداها، همچنان رفتار صادقانه و واقع بینانه است. زیرا مردم در اوج بحران امنیتی، اقتصادی و سیاسی به سر می برند و انتخابات را یکی از راه های پایان بحران نسبی می پندارند.

در همین حال سیدرضا سیغانی، از دیگر شرکت کنندگان گفتمان در سخنانی تصریح کرد: نقش دانشجویان در معرفی افراد شایسته، متعهد و متخصص برای مجلس، برازنده است و امید که نماینده های مردم با رسالت واقعی نمایندگی، وارد پارلمان شوند.

سیغانی به کار اصلی پارلمان اشاره ورزید و گفت: کار اصلی پارلمان سرک و راه ساختن نیست و بلکه وظیفه مجلس، مدیریت عمومی کشور از نظر قانون می باشد و نماینده های پارلمان بایستی سهمی در رهبری کشور و تعیین سرنوشت عمومی نیز داشته باشند.

وی با تأکید اضافه کرد: امروز کار پارلمان به مسایل فرعی اختصاص یافته و حتی اکثر وکلا، برای ساختن یک سرک فرعی دست به معامله می زنند و کوشش می کنند از هزینه پروژه بکاهند و جاده ها را بی کیفیت و یا کم کیفیت بسازند که این با روح نمایندگی مردم نه تنها مغایر است که توهین بزرگ به ملت می باشد.

هم چنین سید ابراهیم محسنی به سه معیار مهم یک نامزد وکیل شایسته اشاره نمود و گفت: دانشجویان باید سه معیار را در انتخاب نماینده مجلس در نظر بگیرند و یکی از آن سه معیار، تحصیل کاندیدا است که نامزدای انتخابات بایستی تحصیل کرده و در کار خود متخصص باشد.

او، ادامه داد و دومین  معیار گزینش نماینده مجلس را پایبندی و احترام به ارزش های اسلامی عنوان نمود و تصریح کرد: اگر در یک کشور اسلامی، نماینده های مجلس به قرآن و ارزش های اسلامی پایبند نباشند، به کوچک ترین ارزش انسانی و منافع ملی نیز وفادار نمی مانند و هیچ خدمتی در راستای آبادی جامعه نمی توانند انجام بدهند.

وی سومین معیار نماینده اصلح را اهل معامله و خیانت نبودن دانست و فرمود: نماینده های مردم در مجلس نباید به قیمت کوچک ترین و بزرگترین امتیاز مالی و شخصی، منافع ملی و دینی را زیر پا بگذارند و به خیانت و معامله چنگ بزنند.

آقای محسنی خاطر نشان نمود: اگر نماینده ها در مجلس به نفع شخصی کار کنند و منافع ملی را فدای منافع شخصی و قومی و سمتی بسازند، آن وقت پارلمان از کار اصلی کنار رفته و ابزار معامله و خیانت به ملت می شود.

هم چنان حجت الاسلام والمسلمین یارمحمد رحمتی عالم دین  که در این گفتمان اشتراک داشت  نقش علما و دانشجویان را در شناسایی نامزدان لایق و سپس معرفی آن به مردم ارزشمند خواند و گفت: مردم به سوی قشر تحصیل کرده حوزوی و دانشگاهی چشم دوخته اند تا نامزدان قابل اعتبار و شایسته را بشناسند و برای شان رأی بدهند.

به باور رحمتی، نقشی که علما و دانشجویان در برگزاری انتخابات سالم و شفاف می توانند بازی کنند، هیچ گروهی و تیپی نمی توانند به این مهمی نقش آفرینی نمایند. ولی آنچه مهم می باشد این است که علما و دانشجویان با رسالت واقعی انسانی و اسلامی وارد این قضیه شوند.

آقای رحمتی به مسئله ی امنیتی انتخابات اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط بد امنیتی، دولت راه های برقراری امنیت انتخابات را جدی بررسی کند و جهت تأمین امنیت انتخابات بکوشد و مردم را مطمئن سازد وگرنه مردم در فضای ناامن به پروسه سرنوشت ساز انتخابات شرکت نمی کنند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>