• تاریخ انشار: ۱ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 26134
  • 327 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انتخابات پیشرو دور نمای افغانستان را تعیین می کند

n00187185-b

در گفتمان دانشجویی عنوان شد: امنیت و رای دادن دور نمای جمهوری اسلامی افغانستان را مشخص می کند، یک نکته را مردم متوجه باشند که حضور گسترده در انتخابات مشت محکمی بر دهان دشمنان کشور خواهد بود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا تحت عنوان “انتخابات افغانستان و مسئولیت […]

در گفتمان دانشجویی عنوان شد: امنیت و رای دادن دور نمای جمهوری اسلامی افغانستان را مشخص می کند، یک نکته را مردم متوجه باشند که حضور گسترده در انتخابات مشت محکمی بر دهان دشمنان کشور خواهد بود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا تحت عنوان “انتخابات افغانستان و مسئولیت شهروندان” با حضور آگاه امور اجتماعی، یکی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات ولایت بلخ و ده ها دانشجوی دانشگاه بلخ برگزار شد.

 

آقای الیاس صالحی یکی از مسئولین بخش آگاهی عامه کمیسیون مستقل انتخابات ولایت بلخ به عنوان نخستین سخنران این گفتمان عنوان کرد: ملت شریف جمهوری اسلامی افغانستان با پذیرفتن همه مشکلات انتخاباتی تلاش دارند تا در انتخاب زعیم کشور خود اشتراک نمایند و این اقدام مردم حق است و حق همیشه پیروز می باشد.

 

وی افزود: روند انتخابات تلاش و حمایت جوانان را لازم دارد، ما می پذیریم که یک عده از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و قدرتمندان خلاف منافع ملی فعالیت می کنند اما حضور گسترده مردم سبب از بین رفتن تقلب و شفافیت پروسه انتخابات می شود.

 

صالحی اظهار داشت که اگر مردم از اهمیت رای آگاه شوند هرگز رای خود را به پول و یک وعده غذا معامله نخواهند کرد همچنان نظارت و حضور جدی مردم در روند انتخابات، شفافیت را بوجود می آورد.

 

وی گفت پروسه انتخابات نظارت، کنترول و حضور پر شور و جدی مردم را می طلبد.

 

نامبرده افزود: کمیسیون مستقل انتخابات ولایت بلخ اخیرا برای روند ثبت نام تقویتی رای دهندگان ۲۳ مرکز ثبت نام را در چهارده ولسوالی و ۱۰ ناحیه شهرمزارشریف ایجاد کرده تا افرادی که تازه سن ۱۸ سال را تمام کردند و افرادی که تذکره های بدون استیکر داشتند ثبت نام نمایند.

 

وی همچنان گفت ۲۳ تیم که شامل ۴۶ مبلغ می باشد برای روند ثبت نام رای دهندگان برای مردم آگاهی میدهند؛ مردم از عملکرد گذشته کمیسیون مستقل انتخابات ناراض هستند و دلسرد شده اند اما کمیسیون در قبال پاسخگو بودن برای مردم تعهد دارد. من از تربیون تبیان از تمامی شهروندان خواهش می‌کنم در روند ثبت نام تقویتی رای دهندگان اشتراک کنند و به آینده بهتر کمیسیون مستقل انتخابات امیدوار باشند.

 

آقای صالح در بخش دوم سخنانش با اشاره به نقش رسانه های جمعی در روند ثبت نام رای دهند گان می گوید کانال های رادیویی، تلویزیون ها، آژانس های خبری و روزنامه ها نقش اساسی و برجسته‌ای را برای آگاهی عمومی دارد چون مجراهای فراگیر و قابل دسترس می باشد.

 

وی افزود کمیسیون مستقل انتخابات تمام تلاش خود را انجام داده تا از طریق رسانه های جمعی اطلاع دهی کنیم.

 

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات متذکر می شود که کارمندان این کمیسیون با دل و جان بطور صادقانه تلاش می کنند تا به امانت مردم که همان رای است خیانت نشود.

 

از سوی، مسعود احمدی آگاه امور اجتماعی می گوید در عرصه پروسه انتخابات میکانیزم های زیادی وجود دارد اما متاسفانه مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات نتوانستند از این روش ها درست استفاده کتند، حضور گسترده مردم در روند انتخابات می تواند اصلاح کننده میکانیزم فعلی باشد و حضور سیاسی فرد را مشخص می کند.

 

احمدی افزود که در شرایط فعلی باید دو موضوع با جدیت دنبال شود در قدم نخست امنیت است حکومت موظف است تا امنیت سرتاسری را فراهم کند و موضوع دوم مسئولیت رای دادن شهروندان می باشد در اینجا آگاهی عموم از ارزش انتخابات بسیار مهم است.

 

وی تصریح نمود که امنیت و رای دادن دور نمای جمهوری اسلامی افغانستان را مشخص می کند، یک نکته را مردم متوجه باشند که حضور گسترده در انتخابات مشت محکمی بر دهان دشمنان کشور خواهد بود.

 

وی گفت ملت ما می تواند ارزش انتخابات را در کلام حضرت امام خمینی (ره) که فرموده “حضور پر شور مردم در انتخابات در حقیقت بیمه کردن آینده خود و فرزندان تان می باشد” درک نمایند.

 

این آگاه امور اجتماعی خاطر نشان ساخت که در انتخابات پیشرو امنیت وجود ندارد اما مردم با الگوگیری از مراسم عاشورای حسینی که مردم در تامین امنیت سهم فعال دارند می توانند امنیت انتخابات ریاست جمهوری را فراهم نمایند.

 

وی اظهار داشت کمیسیون مستقل انتخابات در فرصت های باقی مانده باید اعتماد سازی کند چون مردم به کمیسیون و شعارهای آنان بی باور شده اند همچنان خطرات اشتراک در انتخابات از سوی مخالفین و تخلف گسترده باعث دلسردی مردم گردیده است و این جریان تلاش های زیادی را می طلبد تا مردم دلگرم شوند.

 

احمدی می گوید رسانه های جمعی تاثیر مستقیم بر تغییر روش، نگرش و رفتار مردم دارد و پیام های رسانه‌ای قضاوت مردم را تعیین می کند کمیسیون می تواند برای اعتماد سازی از رسانه ها استفاده نماید.

 

وی گفت رسانه ها می توانند در روند شفافیت انتخابات نقش نظارتی داشته باشند و این نظارت را باید بدون در نظرداشت منافع درون سازمانی انجام بدهند.

 

شایان ذکر است‌ که کمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات پارلمانی گذشته ۳۵۰۰۰۰ تذکره را استکر زدند و حالا روند ثبت نام تقویتی رای دهنده گان را آغاز نموده اند اما با دلسردی مردم روبرو شده و بی باوری مردم نسبت به شفافیت انتخابات بزرگترین چالش انتخاباتی در افغانستان محسوب می شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>