• تاریخ انشار: ۵ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 25080
  • 356 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انتظاری مطلوب است که سازنده و پویا باشد

n00184006-b

سید عبدالله نایاب مسئول نمایندگی مرکز تبیان در هرات می گوید که منتظِر واقعی مهدی (عج) کسی است که با اصلاح جامعه از فساد جلو گیری می کند، و در رابطه با وقایعی که پیرامونش اتفاق می افتد، موضع مشخص دارد و با حضور انقلابی و جهادی زمینه را برای ظهور حضرت مهدی موعود (عج) […]

سید عبدالله نایاب مسئول نمایندگی مرکز تبیان در هرات می گوید که منتظِر واقعی مهدی (عج) کسی است که با اصلاح جامعه از فساد جلو گیری می کند، و در رابطه با وقایعی که پیرامونش اتفاق می افتد، موضع مشخص دارد و با حضور انقلابی و جهادی زمینه را برای ظهور حضرت مهدی موعود (عج) فراهم می کند.

 

از فرخنده میلاد با سعادت حضرت مهدی موعود (عج) با حضور گسترده مردم، شخصیت های اجتماعی، علما، جوانان و نوجوانان از سوی بخش فرهنگی لیسه عالی خصوصی معراج (۳ )در شهرک رازی ولسوالی کرخ هرات گرامی داشت به عمل آمد.

 

سید عبدالله نایاب مسؤل نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، که سخنران این همایش بود پیرامون چرایی ضرورت انتظار و انواع برداشت هایی که از مفهوم “انتظار فرج” در بین اقشار جامعه وجود دارد، سخن گفت.

 

آقای نایاب در نخست با اشاره به آیه شریفۀ “قل جاءالحق و زهق الباطل، اناالباطل کان زهوقا”، اظهار داشت: خداوند در این آیه مبارکه بشارت داده است که همانا حق ماندگار و پیروز است و باطل نابود شدنی است و یکی از مسائلی که به حق تحقق یافتنی است،  ظهور مهدی موعود (عج) می باشد.

 

وی افزود: با تحقق  این مسئله حاکمیت الهی در زمین بر پا خواهد شد و این منجی طبق روایات و متون صریح و صحیح مکتب تشیع، امام مهدی (عج) می باشد.

 

وی علاوه کرد: حال ما به عنوان کسانی که می خواهیم در جبهۀ حق  باشیم و زندگی کنیم در تحقق این مسئله چه وظیفه داریم؟

نایاب با اشاره به گفته های بزرگان دین و در رأس آنان پیامبر بزرگ اسلام (ص) تأکید کرد که مسئولیت ما در زمان غیبت؛ انتظار فرج است که بهترین و برترین عمل می باشد.

 

وی با تأسی از گفتۀ عالمان و کارشناسان بزرگ دینی انتظار و منتظرین فرج را به سه نوع و دسته تقسیم کرد.

 

او گفت: یک نوع  انتظار؛ انتظار خنثی می باشد؛ که در این نوع انتظار، منتظران مهدی موعود (عج)، دست روی دست گذاشته و چشم به راه  می مانند تا ظهور تحقق پیدا کنند و مهدی بیاید و این جهان را از ظلم، جور، استبداد، و استعمار پاک کند.

 

به گفتۀ این فعال فرهنگی، اینان آدم های سست و بی تفاوت هستند و اسارت و سلطه را تحمل می کنند و هیچ کنش و واکنشی از خود در مقابل ظلم، جور، بی عدالتی و فساد و فحشا و سایر پدیده های جمعی که در جامعه اتفاق می افتد، نشان نمی دهمد.

 

وی برداشت دوم از مفهوم انتظار را، “انتظار ویرانگر” عنوان کرد و افزود:  برداشت قشری از افراد درمورد ظهور امام مهدی (عج) این است که ایشان در زمان  ظلم و جور و بی عدالتی بیش از حد ظاهر می گردد؛ بنابرین هرچه بدبختی و فلاکت و مشکلات بیشتر دامنگیر جامعه گردد زمینه ظهور بیشتر فراهم می شود.

 

طبق گفتۀ وی در بعضی از موارد حتی این افراد در افزایش ظلم و جور و فساد همکاری می کنند، که این برداشت در دین اسلام جایگاهی ندارد و کاملا یک برداشت انحرافی می باشد.

 

مسئول مرکز تبیان، سومین نوع انتظار را انتظار مثبت، سازنده و پویا خواند و تأکید کرد: این نوع انتظار جنبش آفرین است و سرچشمۀ همه مقاومت ها و ایثار گری ها و حرکات و رویش ها بوده که درجامعۀ اسلامی رخ داده است.

 

وی علاوه کرد: حرکت هایی که به رهبری شخصیت های بزرگ اسلام و مخصوصاً امام خمینی (ره) به ثمر نشست؛ تداعی کنندۀ انتظار پویا است و این پیام را می رساند که منتظران مهدی موعود (عج) باید تلاش و کوشش کنند و بنیه های اعتقادی، فکری، علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خویش را تحکیم بخشند؛ تا زمینه های ظهور فراهم  گردد.

 

او خاطر نشان ساخت که این زمینه سازی زمانی اتفاق خواهد افتاد که هر عضو جامعۀ نسبت به قضایاء، ناملایمات، ظلم و ستم هایی که در ماحول وی اتفاق می افتد، احساس مسئولیت کند و تا حد توان به اصلاح آن مشکلات پرداخته، خصوصا با امر به نیکی و منع از بدی ها از گسترش فساد جلوگیری کند.

 

آقای نایاب خطاب به حاضرین، ضمن تأکید بر این که باید انتظار ما از نوع انتظار سازنده باشد، افزود: کسی که منتظر مهدی (عج) است، با اصلاح جامعه از فساد جلو گیری می کند؛ و در رابطه با وقایعی که در جهان اتفاق می افتد، موضع مشخص دارد و با حضور انقلابی و جهادی در عرصه حضور داشته و به این شکل زمینه را برای ظهور منجی موعود (عج) فراهم می کند.

 

او در اخیر تأکید کرد: منتظران حضرت مهدی (عج) کسی نیست که از مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه پایش را عقب بکشد، بلکه باید درعرصۀ علم و دانش پیشرو باشد و با سلاح دانش عصری، خود را مسلح سازد.

 

تلاوت قرآن کریم، نمایش طنز، مقاله، سرود و سخنرانی از دیگر برنامه های این مراسم بود و در اخیر از فعالان بخش فرهنگی این لیسه نیز تقدیر به عمل آمد.

 

گفتنی است که لیسه های خصوصی معراج ازجمله لیسه های فعال هرات می باشد که به آموزش و پرورش معیاری جوانان می پردازد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>