• تاریخ انشار: ۱ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 17100
  • 829 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انتقاد دانشجویان بلخ از برنامه‌های مبتذل رسانه‌ها

n00156740-b

شماری از دانشجویان ولایت بلخ در گفتمانی دانشجویی با موضوع “ترویج الگوهای زندگی غربی و تضعیف باورهای دینی” از نشرات ضد ارزشی و مبتذل برخی از رسانه‌ها انتقاد کردند.   به گزارش آوا، در این گفتمان دانشجویی که روز جمعه (۲۹ جدی) در نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف، برگزار شده […]

شماری از دانشجویان ولایت بلخ در گفتمانی دانشجویی با موضوع “ترویج الگوهای زندگی غربی و تضعیف باورهای دینی” از نشرات ضد ارزشی و مبتذل برخی از رسانه‌ها انتقاد کردند.

 

به گزارش آوا، در این گفتمان دانشجویی که روز جمعه (۲۹ جدی) در نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف، برگزار شده بود، یلدا حسین‌زاده؛ دانشجوی دانشگاه بلخ گفت: دشمن یا یک جریان قدرتمند اسلام‌ستیز می خواهد با ابزاری چون رسانه، غیرت دینی و وطن‌دوستی را از ملت افغانستان بگیرد.

 

این فعال دانشجویی تأکید کرد که رسانه‌ها با پخش سریال، فلم، موسیقی و برنامه‌های مبتذل سبب ترویج فرهنگ بیگانه و غیر اسلامی می‌شوند.

 

خانم حسین‌زاده با اشاره به آسیب‌های ناشی از فعالیت رسانه‌های مبتذل گفت که ترویج فرهنگ برهنگی، آلوده‌کردن فضای سالم خانواده های اسلامی، تضعیف جایگاه زن، برداشتن حیا از میان زنان و مردان نامحرم، ضیاع وقت، مصرف‌گرایی، افزایش جرائم جنایی و بی‌ارزش ساختن شخصیت‌های اسلامی و اسامی آن‌ها، همه آثار منفی این‌گونه رسانه‌ها می باشد.

 

یدالله طاهری؛ فارغ التحصیل دانشکده خبرنگاری دانشگاه بلخ نیز گفت: هر چیزی که با پسوند و پیشوند غربی می‌آید بد نیست؛ یعنی شبکه‌های اجتماعی و رسانه ها در نفس خود بد نیستند و بهترین ابزار آگاهی، ارتباط و ترویج فرهنگ در جهان برای اسلام می‌باشند و خوب و بد بودن ابرازهای نوین جهانی به نحوه‌ استفاده کاربران، بستگی دارد.

 

طاهری گفت که در جهان امروز دو نوع اسلام ترویج و نمایش داده می شود: یکی اسلام ناب قرآنی و دیگری اسلام خشن داعشی. پس به باور وی، باید برای مقابله با دشمن و جلوگیری از تهاجمات فرهنگی آن، با همین ابزارها ایستادگی کنیم.

 

وی افزود که بهترین راه مبارزه و مقابله جوانان مسلمان با وضعیت تهاجمی امروز، خودسازی است. اگر ما توانستیم آسیب‌شناسی و دشمن‌شناسی را از خود شروع نماییم، قطعا بر مشکلات فعلی کشور پیروز می شویم.

 

نازیه ساداده؛ دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه بلخ، از دیگر شر‌کت‌کنندگان این دانشجویی هم گفت که غرب با ترویج لباس‌های غیر اسلامی در کشور ما می خواهد دین اسلام را ضعیف بسازد.

 

به باور این فعال دانشجویی، وظیفه جوانان آگاه ساختن مردم جامعه از این خطر بزرگ است؛ پس جوان مسلمان باید رسالت‌مند حرکت کند.

 

مسعود احمدی؛ دانشجوی رشته خبرنگاری دانشگاه بلخ هم گفت که فرهنگ همانند اکسیجن است و فرصت‌طلب‌های غربی همین هوا را می‌خواهند آلوده کنند؛ یعنی می‌کوشند تا اعتقادات کاذب را جایگزین اعتقاد اصیل ملت افغانستان نمایند.

 

احمدی گفت که راه نفوذ جهان استکبار، اقتصاد، جنگ و بهترین گزینه رسانه می‌باشد و وظیفه مسؤولین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان است تا بر پخش و نشر برنامه های رسانه‌ها نظارت و کنترل داشته باشند.

 

این دانشجوی رشته خبرنگاری افزود که راه حل این معضلات، مستحکم‌کردن مرز‌های اعتقادی مردم و عملکرد درست جوانان است؛ نه اینکه تنها مسلمان‌زاده باشیم.

 

او تأکید کرد: باید برویم اسلام را مطالعه کنیم و اسلام‌شناس باشیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>