• تاریخ انشار: ۲۳ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19277
  • 628 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انجام اعمال و بیداری بین‌الطلوعین سبب سعادت دنیا و آخرت می‌شود

n00165324-b

به گزارش آوا، سید محمد موسوی؛ مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در بین معتکفین در شهر مزار شریف صحبت می کرد در مورد استفاده درست از عمر، به آیه ۱۰۳ سوره کهف اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در این آیه می فرماید: “قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُم‌ بِالاخْسَرِینَ أَعْمَـٰلاً * الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ […]

به گزارش آوا، سید محمد موسوی؛ مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در بین معتکفین در شهر مزار شریف صحبت می کرد در مورد استفاده درست از عمر، به آیه ۱۰۳ سوره کهف اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در این آیه می فرماید: “قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُم‌ بِالاخْسَرِینَ أَعْمَـٰلاً * الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی‌ الْحَیَو’هِ الدُّنْیَا وَ هُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعًا .

(بگو ای‌ پیامبر!) آیا من‌ شما را آگاه‌ بنمایم‌ بر آن‌ کسانی که‌ اعمال شان‌ زیان‌بارتر است‌؟ آنان‌ کسانی‌ هستند که‌ سعی‌ و کوشش‌ آنها در راه‌ تحصیل‌ زندگانی‌ پایین‌تر و پست‌تر گم‌ شده‌ است‌ در حالی که‌ خود شان‌ می‌پندارند که‌ از جهت‌ کار و کردار، نیکو عمل‌ می‌نمایند.

 

وی همچنین به سوره عصر اشاره کرد و با بیان اینکه در زندگی خود به گونه ای عمل کنیم که دچار خسران نشویم، اذعان داشت: ما در زندگی با دو چیز روبرو هستیم: یا دین‌دانیم و یا هم دین‌دار.

 

موسوی درباره رانده شدن شیطان از بارگاه الهی گفت: شیطان وقتی به آدم سجده نکرد در حالی که شش هزار سال خداوند متعال را عبادت کرده بود و به خداوند متعال روز قیامت و به همه چیز علم داشت؛ ولی به سبب نداشتن ایمان از بارگاه الهی رانده شد.

 

این عالم دینی همچنین به شخصیت شمر لعنت الله علیه اشاره و تصریح کرد: شمر کسی بود که با پای پیاده ۱۲ مرتبه به خانه خدا به حج رفته بود و نیز کسی بود که در جنگ صفین همراه حضرت علی(ع) و در رکاب حضرت زخمی شد؛ اما این شمر با این ویژگی های خود لعنت الله علیه شد.

 

وی اضافه کرد: وقتی شمر در مقابل حضرت امام حسین (ع) قرار گرفت و می خواست سر مبارک حضرت امام حسین(ع) را از تنش جدا کند، امام حسین(ع) به شمر گفت: آیا تو مرا نمی شناسی؟ شمر در جواب گفت: تو را می شناسم و خوب هم می شناسم؛ ولی با آن شناخت هم قاتل کسی شد که در رکاب پدرش جنگید و به دین جدش ایمان داشت.

 

به گفته موسوی، متکبر بودن عاملی است که سبب شد شیطان و شمر هر دو عاقبت شان به شر تبدیل گردد و در اصل هر دوی شان دین‌دان‌های خوبی بودند و به تمام چیزها علم داشتند؛ ولی این دین‌دانی شان هیچ فایده ای به حال شان نکرد.

 

این عالم دینی خطاب به معتکفین گفت: شما باید قدر خود را بدانید که در ماه مهمانی خدا و در خانه خدا مهمان ویژه حضرت حق شده اید و از این فرصت که به آن دست یافته اید، باید استفاده اعظم را ببرید.

 

مسؤول دفتر تبیان در مزار شریف، به اعمال بین الطلوعین اشاره کرد و گفت: بین الطلوعین فاصله زمانی از طلوع فجر و اذان صبح تا طلوع آفتاب است که حدود یک و نیم ساعت طول می‌کشد.

 

به گفته موسوی این زمان به ساعتی از ساعات بهشت یاد شده و آثار و برکاتی برای آن بیان شده که انسان به این نتیجه می‌رسد که اگر می‌خواهد خوشبختی و سعادت دنیا و آخرت را داشته باشد و از بدبختی‌ها رهایی یابد می‌بایست در این ساعات بهشتی بیدار بماند و اعمال آن را انجام بدهد؛ زیرا که فرشتگان در حال تقسیم روزی هستند و اگر کسی خواب بماند از همه چیز بازمانده است.

 

وی رهایی از بلا، خسارت‌های مالی، رفع فقر، بدنامی و رسوایی، نادانی، رفع کوردلی، کفر و بی ایمانی را از آثاری عنوان کرد که به سبب بیدار بودن و انجام اعمال آن در فاصله بین دو طلوع نصیب انسان ها می گردد.

 

قابل ذکر است که در رمضان سال جاری به تعداد ۲۰۰ تن در مسجد جامع محمد رسول الله (ص) منطقه یلمرب شهر مزار شریف معتکف شده اند که ۱۵۰ تن آنها خانم ها و ۵۰ تن آنان آقایان می باشند.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>