• تاریخ انشار: ۲۵ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21163
  • 345 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انسان عاشورایی و حسینی باید بصیرت‌اش را افزایش دهد

n00170850-b

مسؤول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در حوزه غرب و جنوب غرب افغانستان می‌گوید کسی که عاشورایی، محرمی و حسینی باشد باید بصیرت‌اش را افزایش دهد.   به گزارش آوا، چهارمین سمینار علمی- تحلیلی «پیام‌ها و پیامدهای عاشورا» در مسجدالنبی شهرک رضا ناحیه سیزدهم شهر هرات از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های […]

مسؤول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در حوزه غرب و جنوب غرب افغانستان می‌گوید کسی که عاشورایی، محرمی و حسینی باشد باید بصیرت‌اش را افزایش دهد.

 

به گزارش آوا، چهارمین سمینار علمی- تحلیلی «پیام‌ها و پیامدهای عاشورا» در مسجدالنبی شهرک رضا ناحیه سیزدهم شهر هرات از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار شد.

 

سید عبدالله نایاب؛ مسؤول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در حوزه غرب و جنوب غرب افغانستان طی سخنانی در این مراسم گفت: امام حسین (ع) امام معصوم و زاده پیامبر(ص)، فرزند امیرالمومنین(ع) و فاطمه (س)، عالم به تمام معنی و امام و رهبر و پیشوای مسلمین بود.

 

وی در ادامه گفت: امام حسین (ع) به همراه یاران باوفایش ۱۴۰۰ سال پیش علیه یزیدیان قیام نموده و به شهادت رسید و خانواده‌اش اسیر شد. قبل و بعد از قیام و نهضت عاشورا جنگ های مختلفی در دنیا رخ داده که هیچیک از آنها این گونه ماندگار نشدند و هر ساله در دهه محرم در سراسر دنیا مردم مراسم عزاداری برپا نموده و با برگزاری مراسم خاص این ایام را گرامی می دارند.

 

آقای نایاب در پاسخ به این سؤال که وظایف ما به عنوان پیروان امام حسین (ع) چیست، گفت: جنگ عاشورا دارای زیبایی هایی است که این زیبایی ها در هیچ جنگ دیگری دیده نشده است. عاشورا و جلوه های عاشورا دارای برخی حرکت هایی است که در طول تاریخ بشریت بی نظیر می باشد.

 

وی همچنین در رابطه با بصیرت عاشورایی اظهار داشت: شناخت روشن و دقیق، یقین قلبی از دین، اعتقاد راسخ به دین، تکلیف، امام و رهبر را بصیرت می گویند. شرایط موجود را اگر درست تحلیل کردیم و درک توانستیم و زیرکانه از آن بیرون شدیم که نه به ضرر دین باشد و نه به ضرر دنیای ما، آن را بصیرت می گویند.

 

مسؤول دفتر نمایندگی تبیان در زون غرب و جنوب غرب کشور همچنین افزود: وقتی در دنیایی از فتنه ها ، در عالمی از تزلزل، در بین حق و باطل قرار گرفتیم و توانستیم حق را با یک روش ساده و سالم انتخاب بکنیم به آن بصیرت می گویند.

 

وی در ادامه علاوه کرد: انسان های بصیر در موارد حساس درست انتخاب می کنند. یاران حضرت علی(ع) در زمان حضرت آنهایی که پیشانی شان از عبادت زیاد، پینه بسته بود، ‌آنهایی که در اسم و رسم جزء شیوخ، شخصیت ها، مؤمنین عرب و کوفه و شام و مدینه و کربلا بودند در زمانی که باید در کنار امیرالمومنین(ع) قرار می گرفتند متزلزل شدند و علیه ایشان شمشیر کشیدند.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به اینکه حوادث تاریخی همه روزه در حال تکرار است گفت: طوری که تاریخ در هر زمان و مکانی تکرار می شود و اگر بصیرت و آگاهی درست نباشد در زمان ظهور امام عصر (عج) نیز کسانی که به ظاهر دم از دین داری می زنند، به دلیل نداشتن آگاهی و بصیرت درست برعلیه امام زمان شان قرار گرفته و حرکت می کنند.

 

نایاب اظهار داشت: بصیرت یکی از پیام های مهم عاشورا می باشد و اگر در زندگی مان دقیق نباشیم و تشخیص درست ندهیم و حواس مان جمع نباشد در منجلاب قومی، منطقه ای، مذهبی، اقتصادی و مالی غرق شویم بصیرت ما کاهش پیدا کرده و امکان دارد علیه امام، مرجع، اعتقاد، رهبر و پیشوای دینی مان شمشیر بکشیم و آنگاه تمامی عبادات و اندوخته های مان بر باد فنا خواهد رفت.

 

مسؤول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات با اشاره به جلوه های بصیرت در عاشورای حسینی گفت: حبیب بن مظاهر پیرمرد ناتوانی بود و زمانی که پیام امام حسین(ع) را دریافت می کند دست از پا نشناخته و برای یاری رساندن به امام زمانش با بصیرت می شتابد و جانانه وارد میدان شده و جام شیرین شهادت را می نوشد.

 

وی در ادامه افزود: کسی که عاشورایی، محرمی و حسینی باشد باید بصیرت‌اش را افزایش بدهد و در امور اجتماعی، فردی و خانوادگی انسان ها اتفاقات زیادی رخ می دهد که در بین حق و باطل قرار می گیرد که باید مسیر حق را انتخاب بکنیم حتی اگر به ضرر ما باشد.

 

آقای نایاب در پایان سخنانش اظهار داشت: امام خمینی(ره)‌ با تاسی و الگوگیری از نهضت حسینی، با بصیرت کامل در برابر استبداد و استعمار زمانش حرکتی انقلابی را به راه انداخت، حکومت طاغوتیان را سرنگون و حکومتی مبتنی بر تفکر ناب اسلام محمدی(ص) روی کار آورده و ملتش را سربلند نمود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>