• تاریخ انشار: ۳۱ ثور ۱۳۹۶
 • سرویس: اندیشه
 • کد خبر: 10595
 • 1,369 بازدید
 • بدون دیدگاه
 • نسخه مخصوص پرینت

اهمیت تبلیغ و عوامل اثرگذاری آن/عملکرد دشمن علیه دین/تاثیرگذاری اندیشه ولایت فقیه در امر تبلیغ و وظایف مبلغان در افغانستان

n00143169-r-b-041

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دومین نشست هم اندیشی حوزویان تحت عنوان(رمضان و مبلغین؛ تبلیغات اسلامی و نقش آن در ارتقای امنیت ملی و ایجاد فضای دستیابی به رفاه اجتماعی) در خصوص اهمیت تبلیغ، ابراز داشت: تبلیغات اسلامی باعث افزایش سطح آگاهی های دینی […]

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دومین نشست هم اندیشی حوزویان تحت عنوان(رمضان و مبلغین؛ تبلیغات اسلامی و نقش آن در ارتقای امنیت ملی و ایجاد فضای دستیابی به رفاه اجتماعی) در خصوص اهمیت تبلیغ، ابراز داشت: تبلیغات اسلامی باعث افزایش سطح آگاهی های دینی مردم می گردد که پیامد آن بالارفتن فرهنگ زندگی در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی امنیتی مبتنی بر آموزه های اسلامی است که به طور طبیعی اقتدار ملی، تامین امنیت عمومی و رفاه معنوی و مادی انسانها را نیز در پی دارد.

 

 

مبلغ قوی؛ عامل مهم در تاثیرگذاری تبلیغ

به گزارش خبرگزاری صدایافغان(آوا)، ایشان با بیان ویژگی های تبلیغ اثرگزار و استفاده از فرصتها به خصوص ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: تبلیغات اسلامی زمانی اثر گذار خواهد بود که از سوی یک مبلغ قوی صورت بگیرد.

 

 

عوامل قوت مبلغ

وی با بیان خصوصیات یک مبلغ قوی افزود: دو عامل درونی و بیرونی می تواند در تقویت مبلغ موثر باشد که عامل درونی از ناحیه شخص مبلغ شکل می گیرد.

 

 

الف- عامل درونی قوت مبلغ

۱- سطح بالای علمی

وی دراین خصوص اظهار داشت: یکی از ریز عامل تقویت مبلغ، ارتقای سطح علمی است که نیازمند تلاش مبلغ درعرصه تحصیل مسایل فقهی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و همچنان تکنالوژی تبلیغی به خصوص وسایل ارتباط جمعی به شمول کامپیوتر، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است.

آقای مزاری گفت: آگاهی از علوم روز از ویژگی های دیگر یک مبلغ علوم دینی است به نحوی که به روز بودن باید در عمل او نیز تجلی و مطالب روز را به نحو احسن و مطلوب مطرح کند تا اثرگذار باشد، چرا که اگر مبلغ روی منبر مباحث تاریخی را بدون پیوند زدن آن به مسایل روز بیان کند، مخاطب از او تاثیر آنچنانی نمی پذیرد چون در شرایط موجود مباحث و شرایط دیگری مطرح است و طبیعی است که بروز بودن و بروز عمل کردن مبلغ خیلی مهم است.

 

 

۲- اهل عمل بودن

دبیر کل حزب اسلامی تبیان دومین ریزعامل قوت مبلغ را اهل عمل بودن وی عنوان کرد و افزود: اگر یک مبلغ، با داشتن علم بالا، اهل عمل نباشد، تبلیغ او اثرگذاری نخواهد داشت. بدین ترتیب مبلغ باید در عرصه فردی و اجتماعی عملگرا باشد، به نحوی که ابتدا خود را بسازد و سپس با حضور در صحنه در جهت اصلاح دیگران وارد اقدام جدی شود.

 

 

۳- داشتن فکر و اندیشه شاخص

حمایت از حق و ایستادن در برابر باطل

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا)، داشتن فکر و اندیشه شاخص برای مبلغ را ضروری دانست و گفت: مبلغ وقتی بر منبر، پشت تریبون و یا مقابل میکروفون رادیو و دوربین تلویزیون قرار می گیرد باید شفاف و صریح سخن بگوید و با بیان واضح حق را تایید و باطل را محکوم کند و راه روشنی در فراراه ملت بگشاید، تا صحبت او در راستای هدایت و جهت دهی توده ها اثر گذار باشد.

 

 

 • پرهیز از ترس

وی با اشاره به مشکلات امنیتی و فضای حاکم بر کشور اشاره نموده افزود: برخی مبلغین با ترس از وضع موجود مسائل را به صورت شفاف به مردم بازگو نکرده و در زمینه ی آگاه سازی آحاد ملت کوتاهی می کنند تا مبادا گزند نیروهای خارجی، حلقات مشکوک مخالف و یا ناامنی ها به آنها آسیبی نرسانند.

 

 

 • داشتن صراحت، شجاعت و قاطعیت

این شخصیت سیاسی کشور با پرشمار خواندن تعداد مبلغین مسلمان، گفت: طیف گسترده ای از دانشجویان، فرهنگیان و طلاب حوزه های علمیه، جزء مبلغین هستند اما متاسفانه بسیاری ازین افراد مسائل را با صراحت، شجاعت و قاطعیت بیان نمی کنند و در هاله ای از ابهام سخن می گویند، به همین دلیل سخنان شان در بین مردم تاثیر به سزایی ندارد اما از آن طرف، دشمنان جهان اسلام در توهین و به چالش کشیدن اعتقادات و مبانی دینی ما از هرگونه برخورد ناروا ابایی نداشته و از هیچ عمل ناشایستی دریغ نمی کنند.

 

 

 • دشمن علیه دین اما مبلغ؟

آقای حسینی مزاری با اشاره به تلاش گسترده دشمنان علیه فرهنگ و عنعنات دینی ما، گفت: در حالی که دشمنان از هر وسیله و ابزاری علیه دین و آئین مسلمانان استفاده می کنند، مبلغین ما کجا هستند که با صراحت موضع گرفته و جلو این گونه اقدامات را بگیرند؟.

وی به موضع گیری علمای دین در ایران در پی تصویب سند ۲۰۳۰ از سوی یونسکو و امضای آن توسط دولت جمهوری اسلامی ایران، اشاره کرد و گفت: با این که دولت جمهوری اسلامی ایران سعی می کند ازحدود اسلامی تخطی نکند اما علماء و شخصیت های این کشور در برابر امضاء سند ۲۰۳۰ از سوی دولت با قاطعیت ایستادند، ولی در افغانستان در بیخ گوش شخصیتها و جریانهای دینی و اسلامی، بنر تبلیغی نیمه برهنه نصب می شود اما هیچگونه اعتراضی صورت نمی گیرد و یا وقتی که از تلویزیون مربوط به یک شخصیت شیعه که در حوزه علمیه نیز چند صباحی درس خوانده است، برنامه های مبتذل پخش شود، این تبلیغ و حرکت های تبلیغی جامعه روحانیت ما چگونه تاثیر پیدا کند؟

 

 

* اتخاذ موضع مبلغین نسبت به قضایای داخلی و خارجی

دبیر کل حزب اسلامی تبیان با ابراز تاسف اظهار داشت: متاسفانه مبلغین و علمای ما در قبال قضایای داخلی و خارجی ساکت هستند و واکنشی مناسب نسبت به قضایای افغانستان و جهان اسلام از خود نشان نمی دهند که این درد بزرگی است. از سویی، برخی افراد چشم امید به کمک و برنامه آماده دارند در حالی که شیعه از هزار سال به این سو با برنامه علمای خود و بدون چشمداشت از هیچ نیرویی، به نتیجه رسیده و منتظر کسی هم نبوده است، پس ما باید با توجه به مسوولیت و وظیفه ای که داریم، عمل کنیم.

 

 

۴- پیروی ازالگوی حسنه

آقای حسینی مزاری پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) و حضور حضرت امام خامنه ای در عصر حاضر را غنیمتی بزرگ دانست اما تاکید کرد: ما باید از ولی امرمسلمین، درس بگیریم و از راهنمایی های ایشان استفاده کنیم اما به هر حال ماهم مسلمان و شیعه هستیم و باید بر اساس شاخصه های تبلیغ در داخل افغانستان عمل کنیم.

وی در ادامه افزود: برخی مبلغین ما در عرصه های تبلیغ بسیار ضعیف هستند و باید در صدد رفع این نواقص و مشکلات خود عمل و از الگوهایی که در اختیار جامعه شیعه قرار دارد از جمله اصل ولایت فقیه استفاده کنند.

 

 

 • ولایت فقیه باعث اقتدار جامعه اسلامی

حسینی مزاری گفت: همه می دانیم که اندیشه ولایت فقیه باعث اقتدار جامعه اسلامی در سراسر جهان و افتخار جامعه روحانیت شد، اما برخیاز همین جامعه روحانیت چرا از بحث ولایت فقیه رو گردان اند؟ چرا تعدادی از علمای تراز اول ما از این موضوع احتراز می کنند؟ چرا عمل مطابق این اندیشه و تبلیغ و ترویج آن را به طور جدی پیگیری نمی کنند و وارد عمل نمی شوند و با استفاده از این اندیشه به روشنگری نسل نو نمیپردازند تا جوانان به اهمیت آن پی برده، خود و مردم خویش را با این اندیشه مجهز بسازند تا مشگل گشای بسیاری از معضلات معنوی و مادی مردم ما گردد.؟

این شخصیت سیاسی کشور با تحلیل این موضوع خاطر نشان کرد: اگر پیروی و تبلیغ ولایت فقیه در دستور کار علما و مبلغین ما قرار گیرد و در چهارچوب این خط عمل شود همگی انسجام و قدرت مضاعف پیدا می کنیم.

 

 

 • هدف دشمن؛ جدایی ما ازخطولایت

وی تاکید کرد: در نقطه مقابل، دشمن هدفش این است که ما را از خط ولایت دور بگرداند و شرایط و فضایی ایجاد کند که ما از پیروی ولایت فقیه اجتناب و احتراز نماییم و حتی در برخی موارد برائت خود را از آن اعلام کنیم و عرصه را در این باب هر روز بر ما تنگ تر کنند.

 

 

 • تمام دنیای استکبار در برابرخط ولایت فقیه

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خاطر نشان کرد: امروز تمام دنیای استکبار علیه خط ولایت فقیه برخاسته است به طوری که هیچ بخشی از مسلمان ها و شیعه هایی که خارج از خط ولایت فقیه هستند، هیچ مقاومت و تصادمی هدفمند و مستمر در برابر استکبار ندارند و امروز تنها اندیشه ولایت فقیه است که در برابر استکبار ایستاده است و تمام استکبار نیز بر علیه این خط است.

 

 

 • وظیفه مدعیان پیروی از امام زمان(عج)

وی تصریح کرد: خط ولایت فقیه، استمرار حکومت انبیاء و تداوم راه ائمه معصومین(ع) به خصوص امام زمان(عج) است و اگر ادعا داریم که منتظر امام زمان(عج) هستیم، باید تابع این خط باشیم و در راستای ترویج و تبلیغ آن حرف بزنیم و عمل کنیم، تا اینکه در عرصه تبلیغ تاثیرگذار باشیم.

 

 

ب- عوامل بیرونی قوت مبلغ

 

۱- فراهم کردن زمینه تحصیل برای طلاب

رییس خبرگزاری آوا عامل بیرونی در تقویت و توانمندی مبلغین را به سه بخش؛ فراهم بودن زمینه تحصیل علماء، حمایت مالی و توجه ویژه به آنان تقسیم کرد و گفت: اگرچه امروز بخشی از زمینه های تحصیلی برای علما و روحانیت ما فراهم است و جامعه المصطفی به عنوان یک مرکز مهم و بزرگ تعلیمی و تحصیلی در حوزه علوم اسلامی تلاش بی وقفه و برنامه ریزی وسیع دارد، به طوری که هزاران عالم دینی تحویل جامعه افغانستان داده است اما بخش عظیمی از علمای افغانستان به دلیل نداشتن شرایط لازم مورد نظر جامعه المصطفی، از ادامه تحصیل محروم می باشند.

 

به گفته این عالم دینی، این در حالی است که مدارس علمیه تحت حمایت مالی و معنوی وهابیت دارای ده ها هزار طلبه است که با قوت چشمگیر به پیش می روند و هر سال هم هزاران طلبه وهابی فارغ التحصیل می دهند.

 

 

 • عدم رغبت فرزندان روحانیون به طلبه شدن

وی با بیان مشکلات جامعه طلاب و روحانیون افغانستانی ابراز داشت: دلیل اینکه فرزند من که خودم روحانی هستم و علاقه دارم فرزندانم هم درحوزه درس بخوانند، علاقه ای به تحصیل در حوزه علمیه نشان نمی دهند، این است که مشکلات پدر، برادر و خواهر طلبه خودش را از نگاه شهریه ، مدارک تحصیلی و مسائل مختلف با تمام وجود حس می کنند.

 

 • فراهم شدن جذب دانشجوی مهاجر از سوی جامعه المصطفی

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه با بیان اینکه بارها این موضوع و راهکارهای مختلف برای حل مشکل طلبه ها را با مسئولین مختلف امر در میان گذاشته، افزود: جامعه المصطفی به عنوان متولی امور طلاب و تحصیل آنها هرسال پذیرش ندارد و برخی از پذیرش های جامعه المصطفی نیز از داخل افغانستان است اما سرنوشت مهاجرینی که تمایل به تحصیل علوم دینی دارند را چه می شود کرد و چگونه رقم زد؟ باید زمینه تحصیل نسل جدید مهاجرین در مدارس دینی فراهم گردد نه اینکه اینها مجبور شوند به جای تحصیل علوم دینی به کار های متفرقه بپردازند.

نامبرده خلاء موجود در عدم پذیرش محصلین در جامعه المصطفی را چالشی بزرگ خواند و علاوه کرد: زمانی که افراد جویای علم در حوزه های علمیه و جامعه المصطفی پذیرفته نشود بالاجبار باید به سمت نجف حرکت کنند و در این صورت شاخصیت علمی قم و مشهد مقدس زیر سوال می رود یا اینکه ممکن است جوان به جای تحصیل راه کشورهایغربی را در پیش بگیرد.

 

 

* بازشدن درب حوزه های علمیه به روی طلاب علاقمند به تحصیل سنتی

دبیر کل حزب اسلامی تبیان، گفت: هرچند تلاش و عمل مبلغین به خود آنها بر می گردد تا حتما شرایط معنوی تبلیغ از جمله اخلاص را در نظر داشته باشند، اما وظیفه مجریان نیز این است که وسایل تبلیغ و زمینه ارتقای تحصیلی علما و طلاب را فراهم و درب حوزه های علمیه را به روی طلبه های افغانستانی باز نمایند، چون برخی علاقه ندارند که مطابق اصول جامعه المصطفی تحصیل نمایند و می خواهند به صورت سنتی علوم دینی را بیاموزند.

 

 

۲- حمایت مالی از مبلغین

حمایت مالی از مبلغین موضوعی بود که آقای حسینی مزاری به عنوان بخشی از عامل بیرونی برای توانمندی مبلغین به آن اشاره کرد و گفت: همانطور که بارها بیان شده و بنده هم در قالب طرح ها و مشکلات علما و مبلغین در محافل و مراکز مختلف مطرح کرده ام اهمیت مباحث مالی جهت توانمند سازی این طیف است و حد اقل مراجع عظام تقلید در ایران وظیفه دارند به این موضوع توجه جدی نمایند و مراجع تقلید داخلی ما هم باید موضوع حمایت مالی از علما و مبلغین را مورد توجه قرار دهند، زیرا تحت شرایطی اگر مراجع جمهوری اسلامی ایران نتوانستند کمک به طلاب داشته باشند، ما باید چکار کنیم؟ باید ساکت بنشینیم؟ خیر! بلکه مراجع داخلی ما باید به این موضوع توجه کنند و برای طلاب در داخل و خارج از افغانستان برنامه بریزند و چالشهای فراروی آنها را برطرف کنند.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با ابراز تاسف، اظهار داشت: تصور نمی کنم مراجع داخلی ما برنامه ی زیادی در این رابطه داشته باشند و طلبه ها به صورت سازمان یافته از موهبت های تلاش علما و مراجع داخلی ما بهره مند شده باشند.

وی تاکید کرد: مراجع داخلی اعم از مراجع فقهی و مراجع سیاسی و همچنین سازمان های فرهنگی و آموزشی باید در حوزه حمایت مالی وارد عمل شوند و دست علما و مبلغین را بگیرند، زیرا علما امروز از نگاه اقتصادی مستضعف ترین اقشار جامعه افغانستان هستند.

 

 

۳- در نظر گرفتن سرپناه موقت استقرار برای مبلغین اعزامیدر شهرهای بزرگ

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری طی یک پیشنهاد بر لزوم ایجاد فضاهای مناسب برای استقرار روحانیون اشاره کرد و افزود: روحانیون و مبلغینی که برای تبلیغ به ولایات کشور سفر می کنند با مشکل سرپناه مواجه هستند که این موضوع با ساخت و یا اجاره یک مکان در ولایات بزرگ و یا هم هماهنگی با دفاتر مراجع عظام تقلید قابل حل است تا علما بتوانند از این فضا ها استفاده کنند و اعزام مبلغین هم باید با این هماهنگی ها صورت بگیرد.

وی خطاب به مراجع جمهوری اسلامی گفت: برخی علاقمندان تحصیل علوم دینی تمایل دارند به صورت آزاد اما تحت برنامه شورای مدیریت حوزه، به ادامه تحصیل سنتی بپردازند، ازین رو از مراجع مربوطه تقاضا دارم که چون برادران و خواهران ایرانی، هرساله از طلاب افغانستانی نیز در حوزه های علمیه، چه در قم و یا مشهدمقدس، پذیرش به عمل بیاورند تا زمینه تحصیل این عزیزان فراهم گردیده، راه رشد و بالندگی علمی آنان مهیا گردد.

 

 

۴- پذیرش جامعه المصطفی هرساله شود

آقای مزاری در ادامه با سپاس از خدمات گسترده علمی جامعه المصطفی به مردم افغانستان یادآورگردید: جامعه المصطفی العالمیه، هرساله علاوه بر پذیرش در داخل افغانستان، از جوانان جویای تحصیل درایران نیز پذیرش به عمل بیاورد تا بدینترتیب خیل بزرگی از جوانان مهاجر شایق تحصیل در رشته های علوم دینی تحت مدیریت این جامعه نیز به رشد علمی و بالندگی دینی برسند.

 

 

۵- تسهیل عزیمت مبلغین دارای کارت آمایش، به افغانستان

پیشنهاد دیگر آقای مزاری متوجه وزارت کشور ایران بود و ابراز داشت: تعداد زیاد مبلغین علاقه دارند جهت روشنگری و بیدارگری نسل کنونی عازم افغانستان شوند اما با توجه به نداشتن پاسپورت، علاقه به سفر به کشور دارند ولی تمایل به ابطال کارت شناسایی مهاجرت خود ندارند، ازین رو اقدام وزارت کشور و دفاتر اموراتباع جهت تسهیل در امر عزیمت این عزیزان به افغانستان بدون صدمه رسیدن به کارتهای آمایش آنها، کمک بزرگی به تقویت و ارتقاء فرهنگ دینی جامعه افغانستان می شود.

 

 

۶- توجه به سازمان یافتگی مبلغین

در پایان، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در پیشنهاد دیگر گفت: ضرورت سازمان یافتگی روحانیون در عمل تبلیغی و استفاده از ظرفیت های بالای تمام آنها اعم از طلاب تحت پوشش جامعه المصطفی و حوزات علمیه، بیش از هرزمان دیگر احساس می گردد، ازین رو از تمام مراجع مرتبط به حوزه کار علما و مبلغین خواستار توجه به این بخش مهم و حیاتی می باشم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>