• تاریخ انشار: ۳۱ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 24714
  • 462 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اولین وظیفه یک منتظِر واقعی، کسب معرفت نسبت به امام عصر «عج» است

n00183662-b

طی گفتمان دانشجویی در هرات؛ کسب معرفت نسبت به امام زمان «عج»، تحکیم عهد با ایشان، تهذیب نفس، اصلاح جامعه، امر به معروف و نهی از منکر و اطاعت از ولی فقیه از جملۀ وظایف اساسی یک منتظِر واقعی عنوان شد.   به گزارش آوا، گفتمان نخبگانی تحت عنوان “انتظار سازنده؛ جامعه بالنده” با حضور […]

طی گفتمان دانشجویی در هرات؛ کسب معرفت نسبت به امام زمان «عج»، تحکیم عهد با ایشان، تهذیب نفس، اصلاح جامعه، امر به معروف و نهی از منکر و اطاعت از ولی فقیه از جملۀ وظایف اساسی یک منتظِر واقعی عنوان شد.

 

به گزارش آوا، گفتمان نخبگانی تحت عنوان “انتظار سازنده؛ جامعه بالنده” با حضور جمعی از اساتید، طلاب، دانشجویان و فرهنگیان در دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ولایت هرات برگزار شد.

 

سید هادی حجت “بهشتی” دانشجوی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات، در این گفتمان طی سخنانی به تبیین مسئولیت های یک شخص منتظر و تشریح دیدگاه های انحرافی از «انتظار فرج» پرداخت.

 

آقای حجت بهشتی، اولین وظیفۀ یک منتظر واقعی امام عصر «عج» را، کسب معرفت نسبت به آن حضرت عنوان کرد و اظهار داشت: اولین رسالت و مسئولیتی که بر دوش یک شیعه و منتظِر واقعی قرار دارد، این است که ابتداء امام عصر «عج» را بشناسد و معرفت او و صفات وی را کسب کند، و حتی فراتر از آن، کسی که خود را مسلمان می داند و امام زمان خود را نمی شناسد؛ طبق فرمودۀ رسول اکرم (ص) اگر بمیرد، به مرگ جاهلیت مرده است.

 

به گفته او، پس از حصول معرفت؛ مهمترین وظیفه، ایجاد رابطه و پیوند دائمی با امام زمان «عج» و تحکیم این پیوند است، و پس از ایجاد رابطۀ؛ شخص منتظِر باید به “خود سازی و تهذیب نفس” بپردازد.

 

این فعال فرهنگی همچنان خاطر نشان ساخت که در روایات زیادی آمده است که هرکس دوست دارد از یاران حضرت قائم «عج» قرار گیرد، باید ضمن انتظار؛ پرهیزگاری کند و اخلاق و رفتار نیک داشته باشد.

 

حجت “بهشتی” چهارمین مسئولیت یک منتظِر را اصلاح جامعه و “امر به معروف و نهی از منکر” دانست و علاوه کرد: یکی از تکالیف مهم یک شیعه در عصر غیبت، تلاش برای مصون ماندن جامعه از انحرافات و مبارزه با منکرات می باشد.

 

وی یاد آور شد که همچنان مطابق روایات و توصیه های ائمه؛ شخص منتظر وظیفه دارد تا در غیاب امام معصوم از ولیّ فقیه تبعیت کند.

 

آقای حجت در ادامه با اشاره به بعضی از دیدگاه های انحرافی نسبت به انتظار فرج، خاطر نشان ساخت: برخی در عصر غیبت، برای تعجیل در ظهور صرف دعا می کنند و عده ای دیگر مسئولیت های خویش درقبال جامعه را اداء نکرده و از امر به معروف و نهی از منکر نیز غافل اند ولی ادعای انتظار دارند.

 

او علاوه کرد: عده ای از این هم پا را پیشتر گذاشته و با استناد با احادیثی که بشارت ظهور را _در زمان پر شدن زمین از ظلم و فساد- می دهند می گویند باید جامعه را به حال خود رها کنیم و حتی شکر گزار ظالمین و مفسدین باشیم که به خیال آنها زمینۀ های ظهور را فراهم می کنند.

 

وی با اشاره به دیدگاه انحرافی دیگری که در این زمینه وجود دارد تصریح نمود برخی ایجاد هر نوع حکومت در عصر ظهور را حرام می دانند.

 

از سویی دیگر، سید عبدالله کاظمی دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات در این گفتمان، انتظار را چنین تعریف کرد: انتظار در لغت؛ آمادگی، چشم به راه بودن و کوشش برای تغییر وضع موجود به وضع مطلوب می باشد، ولی انتظار فرج به این معنی است که شخص منتظِر برای سلطنت، حق، عدالت، صلح و امنیت و اسلام و حق بالای جهان انتظار بکشد و همچنان در آن راستا تلاش کند.

 

کاظمی با اشاره به توقعات حضرت ولی عصر «عج»، از جامعه مسلمانان افزود: اولین انتظار آن امام غائب از تک تک مسلمانان این است که به احکام اسلام عمل کنند و به قرآن و عترت تمسک بجویند.

 

وی محبت، مودت نسبت به ائمه معصومین(ع) و ترک گناه را نیز از جمله توقعات امام زمان «عج» از مسلمانان به خصوص شیعیان عنوان نمود.

 

این دانشجوی حقوق و علوم سیاسی در هرات، یک جامعۀ منتظر را آن جامعه ای دانست که در آن وحدت، صمیمیت، برادری و همدلی باشد.

 

گفتنی است که در اخیر این گفتمان، به سوالات اشتراک کنندگان پیرامون موضوع پاسخ داده شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>