• تاریخ انشار: ۱ میزان ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 3893
  • 1,274 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر در افغانستان یک مقدار کمی فضای خوبتر بوجود آمد و بازسازی و آزادی بیان وجود دارد، دست آورد جهاد مردم افغانستان است

n00116737-b

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، می گوید، حضور غربی ها و نیروی خارجی در افغانستان نه تنها دست آوردی برای مردم افغانستان نداشته است بلکه حضور شان ضد منافع امنیتی و ملی افغانستان می باشد. حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، امروز (چهارشنبه) در گفتگو با شبکه خبر ایران گفت: […]

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، می گوید، حضور غربی ها و نیروی خارجی در افغانستان نه تنها دست آوردی برای مردم افغانستان نداشته است بلکه حضور شان ضد منافع امنیتی و ملی افغانستان می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، امروز (چهارشنبه) در گفتگو با شبکه خبر ایران گفت: حضور غربی ها در افغانستان تاکنون دست آورد مثبتی برای مردم افغانستان نداشته و فقط برای خود غربی ها دست آورد های بزرگ داشته است.

آقای مزاری افزود: نا امن ساختن افغانستان، تخریب زیر ساخت های افغانستان و تخریب وجهه قهرمانانه مردم افغانستان و تخریب وجهه اسلام و جهان اسلام، از بزرگترین پیامدهایی است، که حضور غربی ها در افغانستان برای خود غربی ها داشته است.

به گفته وی؛ دست آورد های غربی ها برای مردم افغانستان نه تنها صفر است بلکه زیر صفر است و حضور شان ضد منافع امنیتی و ملی ما است.

 

او ادامه داد: اگر در افغانستان ما مشکلاتی و معضلاتی داریم ناشی از کار، تلاش و حضور غربی ها است.

وی خاطر نشان کرد که هم چنان حضور نیروهای خارجی در افغانستان تاکنون مثمر واقع نشده و ما شاهد هستیم که دست آورد مثبتی برای مردم افغانستان نداشته است.

حسینی مزاری یادآور شد که نیروهای خارجی در افغانستان به خاطر کمک به مردم و بازسازی افغانستان حضور پیدا نکرده اند، بلکه در راستای رسیدن به اهداف و منافع خود شان حضور یافته اند.

حسینی مزاری، ادامه داد: چنانچه در طول چهارده سال گذشته ما این تجربه را داریم که بیشترین رقم نیروی خارجی در افغانستان با تمام ابزار و ادوات و امکانات نظامی و رسانه ای خود حضور داشتند، اما افغانستان هر قدر که گام به جلو می گذارد، مشکلات امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اش افزایش می یابد.

 

وی خاطر نشان کرد که در طول چهارده سال اخیر بحرانی را که ما در حال حاضر با آن درگیر هستیم بی سابقه بوده که این بحران پیامد و نتیجه حضور نیروهای خارجی در راستای برآورده شدن اهداف و منافع خود شان در افغانستان می باشد.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید نمود، که حضور نیروهای خارجی به خصوص در بلند مدت پیامد های ناگوار و ناگوار تر برای افغانستان و مردم افغانستان خواهد داشت.

 

این در حالی است که اخیراً جان کیمپل فرمانده عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته بود که حضور بلند مدت نیروهای خارجی در افغانستان حتمی است.

 

آقای مزاری در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه نیروهای خارجی در افغانستان چه منافع داشته می تواند، گفت: به اعتقاد ما در حال حاضر در دنیا جنگ زیاده خواهی و زیاده خواهانه وجود دارد و غربی ها بر این نتیجه رسیدند که بزودی قدرت اقتصادی از غرب به شرق منتقل میشود.

 

او تصریح نمود که قدرت اقتصادی شرق متشکل از چهار کشور چین، هند، روسیه و جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و از اینکه این انتقال نظر به اطلاعات و معلومات سازمان های اطلاعاتی امریکا، صد در صد صورت می گیرد، حالا غربی ها در تلاش اند تا به یک شکلی از این روند انتقال جلوگیری کنند.

 

او افزود: از اینرو غربی ها تلاش می کنند تا این کشور ها را تضعیف نموده، سرجای شان بنشانند و مانع تبدیل شدن این کشور ها به یک قدرت اقتصادی شوند.

حسینی مزاری خاطر نشان کرد که غربی ها به این فکر افتادند که بایستی در موقعیتی حضور بیابند که نسبت به این چهارکشور اشراف داشته باشند که قطعا جای مناسب تر از افغانستان برای رسیدن به این هدف مهم پیدا نشد ازین جهت سعی کردند از دیر زمانی بدینسو تلاش ورزند تا به هر نحو ممکن به افغانستان بیایند و استقرار خودشان را تثبیت کنند و در جهت حضور دایمی خویش برنامه ریزی بلند مدت داشته باشند.

 

حسینی مزاری، هم چنان اشاره به مانع دیگری فراروی زیاده خواهی غربی ها نموده، گفت: مطلب بعدی که برای غربی ها خیلی مهم است و جلو زیاده خواهی آنان را قرار است بگیرد، تفکر اسلام و دین اسلام است.

 

وی تصریح نمود که غربی ها در مبارزه جدی با اسلام و تفکر اسلامی برنامه هایی دارند.

این عالم دینی افزود: غربی ها موفق شدند که قبل از عراق، سوریه و یمن، چهره اسلام را از افغانستان با به وجود آوردن گروه طالبان و حرکت های خشن و ضد اسلامی و دینی که این گروه بنام اسلام از خود بجا گذاشند، تخریب بکنند.

او ادامه داد: غربی ها هم چنان با استفاده از ابزار و ادوات رسانه ای خود خیلی راحت توانستند وجهه اسلام را از همانزمان در افکار و اذهان جهان خراب بکنند.

 

به باور این عالم دینی، غربی ها امروز جهان اسلام را درگیر حرکت های متحجرانه و واپسگرایانه کردند که از یک طرف از نظر سخت افزاری داخل کشور ها و از طرف دیگر با استفاده از حرکت های نرم افزارانه و رسانه ای شان چه در داخل کشور های اسلامی و چه از بیرون یک وجهه خیلی نامطلوب را از اسلام و کشور های اسلامی بازتاب داده و تلاش دارند در کشور های خود شان ذهنیت بسیار منفی نسبت به اسلام بوجود بیاورند.

 

حسینی مزاری در ادامه گفت: افغانستان که در طول چهارده سال جهاد با شوروی سابق سمت قهرمانی و الگو بودن را در دنیای اسلام پیدا کرده بود، غربی ها خواستند تا از یکطرف این کشور را به گونه ای تضعیف کنند و از ابعاد مختلف مورد هجمه قرار دهند تا حالت الگو بودن اش در دنیا و منطقه تخریب شود و در عوض به عنوان الگوی توحش و بربریت و اسلام غیر محمدی(ص) مطرح گردد ، از طرف دیگر از افغانستان به عنوان یک بستر و یک چهارراه اطلاعاتی حسن استفاده را بکنند.

 

حسینی مزاری یادآور شد: امروز مطمئناً سرنخ برخی از حرکت های ضد امنیتی و نا آرام کننده در سایر کشور های منطقه و عربی هم می تواند در افغانستان باشد چانچه شما از قضیه ریگی خبردارید که قبل از دستگیری درافغانستان حضور داشته و نیز ابومصعب الزرقاوی رهبر پیشین القاعده در افغانستان آموزش دیده بود.

 

او افزود: مطمئناً با توجه به فضا و فرصتی که امروز افغانستان در اختیار دشمنان اسلام قرار داده از این فضا و فرصت برای ضربه زدن به سایر کشور های جهان اسلام حسن استفاده میشود.

او خاطر نشان کرد که اگر زور غربی ها برسد و افغانستان این اجازه را بدهد و دولت افغانستان حواس اش جمع نباشد قطعاً از افغانستان بر علیه منافع جمهوری اسلامی ایران هم کار گرفته خواهد شد.

 

حسینی مزاری تصریح نمود که از همین رو بحث افغانستان بسیار اهمیت پیدا میکند و غربی ها بزرگترین منفعت را از آن می برند.

 

وی یاد آور شد که غربی ها از آنروزی که در افغانستان آمده اند سعی کرده اند که گام به گام به اهداف خود در جبهه های مختلف و عرصه های مختلف(در عرصه های فرهنگی،اجتماعی، رسانه ای، در عرصه زنان، خانواده ها و کودکان) برسند.

به گفته رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در مجموع اهداف متعددی امروز توسط غربی ها در افغانستان دنبال میشود که همه اینها یک مسیر(زیاده خواهی و تسلط بر کل دنیا) را دنبال میکند.

حسینی مزاری در بخش دیگر از سخنان خود گفت: اگر چه برخی تحلیل گران و صاحب نظران بر این عقیده اند که غربی ها در افغانستان کار های زیادی را انجام داده اند و تحولات زیادی را به میان آورده اند، ولی به هیچ وجه من به این اعتقاد نیستم.

 

او افزود: اگر در افغانستان یک مقدار کمی فضای خوبتر بوجود آمد و بازسازی و آزادی بیان وجود دارد، اینها دست آورد جهاد مردم افغانستان است که در طول چهارده سال مردم بیش از یک میلیون شهید، میلیون ها مجروح، معلول و آواره داده اند.

او ادامه داد: این آزادی بیان را که امروز غربی ها ادعای بوجود آوردن آن را میکنند و این شرایطی را که در حال حاضر غربی ها ادعای به میان آوردن آن را میکنند، دست آورد غربی ها نه بلکه دست آورد جهاد مردم افغانستان است.

به گفته آقای حسینی مزاری، ما هر گونه دست آورد مثبتی اگر بعد از پیروزی جهاد داریم ناشی از جهاد مردم افغانستان است.

 

وی هم چنان در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد که اگر غربی ها ادعا دارند که به دنبال تامین امنیت افغانستان و ساختن آن بودند و هستند، واقعاً می خواستند این کار را بکنند، کار خیلی راحتی بود.

او افزود: در افغانستان طی چهارده سال گذشته ظاهراً میلیارد ها دالر از طرف کشور های خارجی سرازیر شد وفضای خیلی خوبی نسبت به افغانستان در جهان و منطقه وجود داشته، کشور های منطقه دیدگاه خیلی مثبتی نسبت به مسایل افغانستان داشته، خیلی راحت می شد که به افغانستان کمک کرد و حکومت مقتدری در افغانستان بوجود آورد.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه غربی ها اگر ایجاد مانع برای مردم افغانستان نکنند ازشان ممنونیم چه رسد به کمک کردن، گفت: هم دولت افغانستان این توانمندی را دارد که برای بازسازی، با ثبات سازی و قدرتمند کردن افغانستان در عرصه های مورد نیاز کار کند و هم مردم افغانستان این جدیت را دارند که برای افغانستان کار بکنند. پس اگر غربی ها واقعا علاقه دارند افغانستان از شرایط کنونی بیرون شود و روی آسایش و آرامش را ببیند فقط کافی است دولت افغانستان را حمایت کنند و مردم ما را بگذارند که خود در جهت تعیین سرنوشت خویش تصمیم بگیرند.

حسینی مزاری در اخیر تاکید نمود که غربی ها در افغانستان به هیچوجه جایگاهی ندارند و اگر حضور آنان در کشور محسوس و جدی باشد، در افغانستان امنیت و آسایش به وجود نخواهد آمد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>