• تاریخ انشار: ۵ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 10611
  • 975 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر در راستای زدودن مشکلات فرهنگی و اقتصادی ی مردم گام بر نداریم، در روز قیامت پاسخگو می باشیم

n00143677-b

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با جمعی از علما و روحاینت عضو این مرکز، تاکید کرد که روحانیت باید از ماه مبارک رمضان بهره اعظمی را برای انجام وظایف و مسوولیت‌های دینی و تبلیغی خود ببرد. حجت‌الاسلام و المسملمین، سید عیسی حسینی مزاری، اشاره کرد که ماه مبارک رمضان یک فضای […]

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با جمعی از علما و روحاینت عضو این مرکز، تاکید کرد که روحانیت باید از ماه مبارک رمضان بهره اعظمی را برای انجام وظایف و مسوولیت‌های دینی و تبلیغی خود ببرد.

حجت‌الاسلام و المسملمین، سید عیسی حسینی مزاری، اشاره کرد که ماه مبارک رمضان یک فضای پذیرندگی را در مومنین ایجاد می‌کند و مردم می‌توانند سخنان خوب و هدایت‌گر را بهتر جذب کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، آقای مزاری، ماه مبارک رمضان را یک ماه پر فیض و برکت عنوان و ابراز امیدواری کرد که خداوند به‌ مردم توفیق دهد تا از رابطه مهمانی و میزبانی حُسن استفاده را ببرند تا گناهان ما بخشیده و مشکلات مادی و معنوی ما رفع و معضلات جدی ی کشورمان حل شود.

 

آقای مزاری در ادامه یادآور شد که ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای تبلیغ و انجام بهتر وظایف و مسوولیت ‌های دینی است و روحانیت باید از این ماه بهره اعظمی را ببرند.

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد که هر چند تمام ماه‌ها و لحظه‌ها برای انجام مسوولیت‌های دینی می‌باشند، اما ماه مبارک رمضان یک فضای پذیرندگی و گیرندگی را در مومنین ایجاد می‌کند که بهتر بتوانند سخنان خوب و هدایت‌گر را جذب کنند.

 

این عالم دینی تاکید کرد که روحانیت باید در برنامه های تبلیغی ماه مبارک رمضان، مهمترین موضوعات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی که نیاز به روشن‌گری دارند را در صحبت‌های خود بگنجانند. چه اینکه دشمنان ما نیز خیلی توجه به این مسئله دارند و به همین دلیل کشور ما را مورد تهاجم فرهنگی قرار داده‌اند.

آقای مزاری هم‌چنین با اشاره به مسایل اجتماعی گفت که در بحث اجتماعی از موضوع ازدواج تا سایر مسایل اجتماعی بحث‌های فراوان وجود دارد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان اظهار کرد که جامعه از خانواده‌ها شکل گرفته‌است و اصل معضلات جامعه ناشی از معضلات در خانواده‌ها می‌باشد که دشمن نیز از این معضلات سوء استفاده می‌کند، پس در برنامه های تبلیغی توجه به موضوع خانه و خانواده و روشن کردن اعضای آن و متوجه کردن آنان به وظایف دینی شان، کمک به رفع بحران از کشور و فراهم کردن زمینه های اقتدار ملی و رفاه و آسایش مادی و معنوی مردم کشور می شود.

این آگاه امور یادآور شد که در بحث ازدواج‌ها نیز مشکلات فراوان وجود دارد و روحانیت می‌تواند برای حل این مشکلات موثر باشد.

 

آقای مزاری از موانع در قسمت انتخاب زوجین، ازدواج‌های اجباری، ازدواج‌های با سنت‌های خلاف اصول اسلامی، مصارف هنگفت در ازدواج‌ها و ازدواج‌های مبتذل به‌عنوان مشکلات در ازدواج‌های فعلی یاد کرد.

مزاری اضافه کرد که مصارف هنگفت در ازدواج‌ها هم برای آینده زوجین مشکل می‌آفریند و هم باعث تیرگی روابط میان هردو خواهد شد.

 

مزاری از روحانیت خواست که در بحث مسایل اجتماعی، ارتباطات زن و مرد، مباحث تشکیل خانواده، بحث اولاد و تربیت اولاد را مطرح کنند؛ چون اگر خانواده‌ها درست تربیه شوند، جامعه ما سالم می‌شود.

وی اشاره کرد که امروز در جامعه ما کسانی‌که جنگ می‌کنند، ایجاد مشکل می‌کنند، کم فروشی می‌کنند، امنیت را اخلال می‌کنند، عامل بحران‌های اجتماعی می‌شوند و به‌جای رحمت برای جامعه ما زحمت می شوند، بیشتر کسانی‌اند که درست تربیه نشده‌اند.

آقای مزاری هم‌چنین با اشاره به مباحث سیاسی تاکید کردکه مباحث سیاسی باید از سوی روحانیت درست ارزیابی و مطرح شوند.

این آگاه سیاسی، به برگزاری نشست سران کشورهای اسلامی – عربی و امریکا و هتک حُرمت خانه خدا توسط ترامپ و خانمش اشاره کرد و گفت روحانیت باید پیامد‌های این گونه‌نشستها و هتک حُرمتها را ارزیابی کند و بداند که سران سعودی و امریکا چه می‌خواستند؟

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان هم‌چنین به تحولات اخیر در بحرین اشاره کرد و گفت که آل خلیفه در بحرین در راستای احقای حقوق مردم کوتاهی می‌کند و آیت‌الله شیخ عیسی قاسم را با سلب تابعیت به‌زندان محکوم کرده‌است، اینجاست که علمای ما مسوولیت دارند تا مردم را بیدار کنند و به‌ توده ها بفهمانند که شیخ عیسی قاسیم مظلوم است و غیر قانونی و غیر اسلامی مورد هجمه قرارگرفته، پس از ایشان حمایت به عمل آید، چون این روحانی مبارز تنها مربوط به بحرین نه بل مربوط به تمام مسلمین است و رنج و غم بحرینی ها نیز متوجه همه مسلمین به خصوص مردم افغانستان است، ازین رو علاوه بر اعلام همدردی با مردم و علما و شخصیتهای بحرینی، از حقوق حقه آنها حمایت و علیه مظالم آل خلیفه افشاگری و تبلیغات وسیع انجام شود.

 

براساس گفته‌های این آگاه سیاسی، حوادث بحرین و سوریه و یا سایر نقاط کشورهای اسلامی نه تنها به خودشان بل به تمام ما ربط دارد، چون اگر این مشکلات در آن کشورها حل نشود، بگذریم از سایر مسایل دینی و انسانی، حد اقل این خواهد بود که فردا دامنگیر ما نیز خواهد شد.

آقای مزاری با تاکید بر اینکه روحانیت در افغانستان از جایگاه ویژه‌ی برخوردار است گفت که روحانیت باید با استفاده از ماه مبارک رمضان موضوعات اقتصادی، امنیتی، فرهنگی، سیاسی را مطرح کند و از آن بیشترین بهره برداری را کند.

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در قسمت دیگر سخنان خود خطاب به بخش علمای مرکز تبیان گفت که جلسات باید انکشاف پیدا کند و از کارایی بیشتر برخوردار شود.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد که اگر مدعی هستیم که در سطح کشور کارهای اثر گذار انجام بدهیم باید سازمان یافته تر کار کنیم.

آقای مزاری افزود که گزارش جلسه شما باید بازتاب داده شود و برای روشنگری جامعه از تولید محتوای آن استفاده شود.

وی با اشاره به کارهای صورت گرفته یادآور شد که کارهای صورت گرفته با آنکه خوب است، اما اساسی و زیربنایی نیست و باید کارهای اساسی تر و تشکیلاتی تر انجام شود.

 

رئیس مرکز تبیان خاطر نشان کرد که یکی از کارهای اساسی نجات دادن مردم از وضعیت بد فرهنگی و اقتصادی ی فعلی است.

آقای مزاری علاوه کرد که امروز حدود ۸۰ درصد مردم ما مشکلات اقتصادی دارند و بیش تر از ۵۰ درصد مردم ما زیر خط فقر به سر می برند.

 

این آگاه دینی با بیان اینکه روحانیت باید در تمام عرصه ها پیشگام باشد، تاکید کرد که روحانیت، مدیریت برنامه های اقتصادی روی دست گرفته، با کار آفرینی، زمینه اشتغال مردم را فراهم کند.

براساس گفته‌های مزاری، اگر روحانیت ما بتواند تغیر در سفره یک وعده غذای مردم ما ایجاد کند، آن زمان تاثیر گذاری روحانیت ما چند برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

آقای مزاری با اشاره به نحوه کارکرد سید موسی صدر در لبنان تاکید کرد که روحانیت ما باید این توانمندی را داشته باشد که اشتغال زایی را در جامعه خود فراهم کند.

 

به‌گفته مزاری؛ سید موسی صدر در جنوب لبنان در دو عرصه –ایجاد مکاتب و ایجاد کارگاه‌های کوچک اقتصادی- توجه کرد و براساس همان تلاش آقای صدر امروز تمام سهولت در جنوب لبنان فراهم شده‌ و جنوب لبنان متحول شده‌است.

آقای مزاری یادآور شد، تا زمانیکه مردم از وضعیت بد اقتصادی نجات پیدا نکند و فرهنگ مردم بالا نرود، ایجاد تحول مثبت و حرکت به سوی خلاصی ازبحران و دست پیداکردن به اقتدار درعرصه های مختلف، در جامعه ناممکن خواهد بود.

مزاری اضافه کرد که بعد از کار روی این دو موضوع، روی معرفت دینی مردم کار صورت گیرد.

آقای مزاری خاطر نشان کرد که امروز وضعیت اقتصادی مردم ما فلاکت بار است و دشمن با استفاده از این خلا، فساد و معضلات دیگر را در جامعه ما ترویج می‌کند.

 

وی خطاب به علمای این مرکز گفت: اگر در راستای زدودن مشکلات فرهنگی و اقتصادی ی مردم گام بر نداریم، در روز قیامت پاسخگو می باشیم.

آقای مزاری در اخیر به رویداد های پیشرو – ارتحال حضرت امام خمینی ره و برگزاری روزجهانی قدس- اشاره کرد و گفت هر چند اوضاع مملکت مطلوب نیست، اما این اوضاع بالای انجام وظایف دینی ما تاثیر گذار نیست.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>