• تاریخ انشار: ۴ ثور ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 322
  • 1,135 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر قانون کار نسبت به اتباع مهاجر اصلاح نگردد، مشکلات بسیار جدی، حتی از نظر شرعی برای مهاجرین پدید خواهد آمد

0002

ارائه خدمات جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین افغانستانی ۹۸ درصد مثبت ارزیابی می گردد و زندگی مهاجرین افغانستانی در سایر کشورها به هیچ وجه با زندگی در ایران قابل مقایسه نیست

ارائه خدمات جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین افغانستانی ۹۸ درصد مثبت ارزیابی می گردد و شرایط زندگی مهاجرین افغانستانی در سایر کشورها به هیچ وجه با زندگی مهاجرین افغانستانی در ایران قابل مقایسه نیست. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در دیدار با مشاور وزیر و مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران مطرح گردید.

وی که پی گیر مسایل مهاجرین افغانستانی در خارج از کشور به ویژه ایران است افزود: اگرچه نفس حضور مهاجرت با ناراحتی و دل آزردگی توأم است و اندک رنجی مهاجر مثل مهمانی می ماند که هر مقدار مورد پذیرایی خوب و تمام و کمال قرار بگیرد اما به محض ناراحتی میزبان حتی با اهالی خانه خود، به مهمان بر می خورد و احساس می کند که ناراحتی میزبان به خاطر وجود مهمان است. این درحالی است که ممکن است گاهی اوقات برخورد کشور میزبان با اتباع خود نیز راضی کننده نباشد و یا نارسایی آن به اتباع خود به مراتب ضعیف تر و با کیفیت پایین تر از اتباع مهاجر باشد، اما کمترین بی توجهی به مهاجرین، موجبات ناراحتی و رنجش خاطر شان را فراهم می کند.

رئیس مرکزتبیان یادآورگردید: گفته می شود که مهاجرین افغانستانی در غرب از نظر مالی مشکلات آنچنانی ندارند و از جهت اقامت هم پس از پذیرش، دغدغه خاطر ندارند، اما هنگام سفر خودم به کشورهای اروپایی، با هر مهاجری که برخوردم و از آنان در مورد شرایط زندگی در اروپا سوال کردم مواجه به پاسخ ناراحت کننده گردیدم و نسبت به وضعیت برخورد عوامل این دولت ها با مهاجرین، وجود تعصبات گوناگون، تبعیضات متعدد و یکسری شرایط دیگر به شدت معترض بوده و ابراز نارضایتی می نمودند و این وضعیت بر می گردد به همان توأمیت ناراحتی انسان با مهاجرت. چون وقتی کسی از خانه خود آواره گردید، تحمل برخی برخورد ها و ناراسایی ها را ندارد.

آقای مزاری وضعیت زندگی برخی اتباع ایرانی را نسبت به مهاجرین افغانستانی مقیم ایران بدتر ارزیابی نموده گفت: ممکن است برخی نارسایی ها نسبت به اتباع خود ایران، از ناحیه دولت و ارگان های ذیربط این کشور نیز وجود داشته باشد.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه افزود: درباره زندگی مهاجرین افغانستانی در ایران ممکن است ۲ درصد نارسایی و مشکلات وجود داشته باشد ولی جالب توجه این است که اگر در ارتباط به رفع همین ۲ درصد مشکلات تساهل و تسامح صورت بگیرد و مسؤلان دست اندرکار، به موقع اقدام نکنند، ممکن است ۹۸ درصد خدمات خوب ایران را زیر سوال برده و تحت الشعاع قرار بدهد.

حسینی مزاری با اشاره به برخی مشکلات موجود فرا راه زندگی مهاجرین در ایران علاوه کرد: از جمله این مشکلات، وضعیت کسب و کار مهاجرین در ایران است.

وی افزود: از طرف نهادهای ذیربط، برخی مشاغل خاص و نیز محدود را برای اشتغال اتباع خارجی برشمرده است که کارت کار نیز براساس همین فهرست برای مهاجرین صادر می گردد که جداً برای مهاجرین معضله خلق می کند. چه اینکه مهاجرین به شغل هایی مشغول می شوند که مطابق با شغل های مجاز اعلام شده از سوی ارگان های ذیربط ایران نیست و این مسئله باعث می گردد که مهاجر هنگام بازرسی های مامورین وزارت کار یا نیروی انتظامی، مورد تعقیب قرار گرفته، موجبات دستگیری و حتی ابطال کارت مهاجرت شان را فراهم نماید. چنان چه یک چنین شرایطی فعلا نیز در مشهد مقدس وجود دارد.
صاحب امتیاز و مدیر مسؤل روزنامه انصاف با اشاره به دیدار بیش از ۱۰۰ تن از تجار و کسبه مهاجر در مشهدمقدس با خودش، گفت: این کسبه اسناد و مدارکی در دست داشتند که در برخورد با نیروی انتظامی، دستگیر گردیده و با دستبند به اردوگاه منتقل گردیده و پس از اخذ تعهد از وی، مبنی بر عدم اشتغال در شغلی که در کارت کارش قید نشده است، آزاد گردیده است و برخی از این کسبه عنوان داشتند که کارت کارشان نیز ابطال گردیده است. این درحالی است که هنگام اخذ کارت کار، از سوی مراجع ذیربط، شغلی به کارت مجوز اشتغال، درج می گردد که نه مهاجر آن شغل را ابراز کرده و نه هم تخصص و توان آن کار را دارد و چه بسا مطابق شأن یک مهاجر نیز نمی باشد.

آقای مزاری افزود: بازاریان و کسبه افغانستانی، همگی که سنگ کار نیستند و یا گچ کار و دباغ نیستند و یا چاه کن و بنا نمی باشند تا کارت های کار به نام این مشاغل به مهاجرین صادر گردد. مهاجرین غیر از این مشاغل، به تجارت، مغازه داری و… نیز اشتغال دارند و طبیعی است که اگر قانون کار نسبت به اتباع مهاجر اصلاح نگردد مشکلات بسیار جدی حتی از نظر شرعی برای مهاجرین پدید خواهد آمد.

این شخصیت فعال دینی و سیاسی از آقای دکتر میر کاظمی متقاضی شد که در حل این معضل توجه نشان داده و زمینه کمک بزرگ را برای مهاجرین فراهم کند.
رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، برخی پیشنهادات دیگر نیز داشت که در صورت اجرایی شدن، وضعیت مناسبی در زندگی مهاجرین پدیدار خواهد گردید.

وی در این دیدار گفت: سیاست مرکز تبیان برگشت مهاجرین به وطن است و برای برآوردن این مطلوب باید به راه هایی توسل جست که زمینه حضور مهاجر را به وطن آسان کند و یکی از این راه ها، رفتن کوتاه مدت مهاجرین به افغانستان است و زمانی که این رفت و آمدها صورت گرفت و مهاجرین نسبت به اوضاع کشور اطلاعات حضوری بیشتری به دست بیاورند و دلهره هایی که از شرایط امنیتی آنجا دارند از بین برود به طور قطع این مهاجر رغبت بیشتر به حضور درکشور پیدا خواهد کرد. از این رو اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ترتیبی اتخاذ کند که مهاجر با تحویل کارت، بتواند نامه خروجی دریافت کند و بعد از اتمام مسافرت و برگشت از افغانستان، با تحویل پاسپورت، کارت مهاجرت خود را از مرجع ذیربط اداره اتباع پس بگیرد.

آقای مزاری گفت: اگرچه اکنون نیز برای یک بار این نامه داده می شود اما با شرطی و آن اینست که مهاجر بعد از مدتی معین، با تحویل کارت مهاجرت به کلی خاک ایران را ترک نماید.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) افزود: وجود یک چنین شرطی باعث گردیده که طرح مسافرت مهاجرین به افغانستانمورد استقبال قرار نگیرد، به این جهت، اعطای نامه خروجی بدون شرط ، مورد استقبال بیش از پیش مهاجرین قرار گرفته و زمینه های تسهیل بازگشت همیشگی مهاجر را با استقبال خودشان فراهم خواهدکرد.
وی ترتیب دادن مسافرت های گروهی مهاجرین را در قالب تورهای سیاحتی مطرح کرد و گفت: در این زمینه نیز مرکز تبیان آمادگی دارد که شرایط ایجاد یک چنین تورهای مسافرتی را فراهم و با بردن این کاروان ها به شهرهای مختلف افغانستان و برگرداندن آن ها به ایران، کمکی به آشنایی مهاجرین با موطن خود و فرو ریختن دلهره های ناامنی و عدم اشتغال از آنان نماید.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، بحث حضور مهاجرین مقیم ایران به عتبات عالیات در عراق و همچنان سرزمین وحی، جهت به جا آوردن حج تمتع و عمره از طریق سازماندهی آژانس های مسافرتی افغانستانی با مدیریت خود افغانها را مهم و ثمر بخش ارزیابی کرد و از مدیر کل محترم اداره اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران، جهت اجرایی شدن این پیشنهادات، خواهان استمداد و کمک شد.

در ادامه این دیدار، اقای دکتر میرکاظمی ضمن سپاسگزاری از آقای حسینی مزاری بابت ذکر این مشکلات و توجه برای حل آن به صورت دلسوزانه و تشکر از اطلاع رسانی ایشان، با تایید صحبت های آقای مزاری یادآورشد: یقینا در روند کار پیرامون مهاجرین مشکلاتی وجود دارد که توجه برای حل این مشکلات نیاز است و باید هم توجه جدی صورت بگیرد. مثلا در مورد اشتغال اتباع مهاجر، طبیعی به نظر می رسد که فردی وقتی بنا یا کارگر ساده نیست، می بایست کارت اشتغالی دریافت کند که مطابق حرفه و شغل مهاجر است.

مشاور وزیر و رئیس کل اداره امور اتباع و مهاجرین وزارت داخله ایران، با اشاره به موارد مختلف مربوط به مشکلات اداره مهاجرین گفت: برخی مشکلات موجود هم ناشی از وجود قوانین است، چه بسا گاهی به قوانینی عمل می شود که مربوط به شرایط حاضر نیست بلکه مثلا سی سال قبل تدوین گردیده است. به عنوان مثال، اعلام شغل های محدود و مشخص برای اتباع خارجی شاید برای همان سی سال پیش خوب بود اما حالا، همان کارگر ساده آن زمان، شاید حالا خودش صاحب کار شده باشد و یا صاحب کارخانه و تولیدی شده باشد و یا کارفرما و مسلم است که تطبیق قوانین آن زمان برای شرایط فعلی ناسازگاری و مشکل ایجاد می کند.

آقای میرکاظمی افزود: همانطوری که شما(اشاره به اقای مزاری) اشاره کردید، راه حل این مشکل نگاه جدید به قوانین نافذه است و باید دنبال کنیم که انشالله این مشکل حل شود و برای حل زود هنگام این معضل که گفته شد در شهر مشهد وجود دارد نیز، تماس می گیرم و پیگیری می کنم که مشکل خاصی در این عرصه پیش نیاید.

وی با تایید ارائه خدمات خوب دولت جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین افغانستانی گفت: نمی توان اذعان کرد که در لابلای انجام کار برای مهاجرین مشکلاتی پیش نمی آید و همانطوری که شما(حسینی مزاری) عنوان کردید، چه بسا مشکلات بیشتر و عمده تر نسبت به اتباع خود ایران هم وجود دارد.

آقای میرکاظمی از پیشنهادات آقای مزاری در خصوص صدور برگه خروجی برای مهاجرین کارت دار، با همان ترتیبی که گفته شد اعلام آمادگی کرد و اگرچه گفت؛ این کار ممکن است با قوانین پناهندگی و مهاجرت همخوانی نداشته باشد، چه اینکه به محض خروج مهاجر از ایران، دیگر مهاجر و پناهنده گفته نمی شود و حتی سازمان ملل نیز ممکن است نسبت به این رویه ایراد بگیرد ولی به هرحال سعی می کنیم راه های معقولی پیدا کنیم تا زمینه رفت و آمد آسان مهاجر به افغانستان بدون اینکه کارت مهاجرتش باطل شود پیداکنیم.

وی در مورد مسافرت گروهی به داخل افغانستان و نیز ایجاد تسهیلات برای حضور مهاجرین به عراق و عربستان اعلام آمادگی نمود و قرار گردید که برای اجرایی شدن این موارد، آقای مزاری و مرتبطین دفتر مرکزتبیان در ایران پیگیر موضوعات مطروحه باشند.

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>