• تاریخ انشار: ۱۵ میزان ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 4267
  • 1,122 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر مادران را در قبال انجام وظیفه تربیت درست اولاد کمک کنیم، آنگاه صاحب جامعه آرام و آباد خواهیم گردید

n00117295-b

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، روز (سه شنبه) در فاتحه همسر آقای سید حسین حسینی در غرب کابل، گفت: ما در قبال مادران دو وظیفه و مسوولیت داریم، یکی در رابطه به مادران فعلی و کسانی که در حال تربیت اولاد اند و یکی هم در رابطه به مادران آینده و کسانیکه […]

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، روز (سه شنبه) در فاتحه همسر آقای سید حسین حسینی در غرب کابل، گفت: ما در قبال مادران دو وظیفه و مسوولیت داریم، یکی در رابطه به مادران فعلی و کسانی که در حال تربیت اولاد اند و یکی هم در رابطه به مادران آینده و کسانیکه در آینده مادر خواهند شد.

آقای مزاری افزود: هر یک اعضای خانواده باید در جهت کمک به مادران حاضر اقدام کنند، تا این مادران با آگاهی وظایف خود را در رابطه به تربیت اولاد خوب درک کنند.

 

او خاطر نشان کرد که متاسفانه شاید اکثریت مادران بی سواد باشند، که این مادران در خصوص تربیت فرزندان مشکل داشته و شیوه تربیت فرزند برای شان مشکل است و ما باید در رابطه به این مادران وظایف خود را انجام داده و امکانات مورد نیاز اعم از فکری و اقتصادی را در اختیار شان قرار دهیم.

 

آقای مزاری، با بیان اینکه اگر می خواهید در آینده راحت باشید، باید در رابطه به کمک به مادران تلاش بورزید، ادامه داد: اگر مادران از هر جهت مشکل دارند ما باید آنان را کمک کنیم تا بتوانند فرزندان خوب به اجتماع تقدیم بکنند.

آقای مزاری، همچنان اشاره به افراد مخرب نموده گفت: کسانیکه برای اجتماع هم اکنون مشکل آفرینی می کنند و معضلات متعددی را در کشور می آفرینند و دزدی می کنند، رشوه می خورند و در نهایت در راستای ریختاندن خون مردم عمل شنیع انجام می دهند و در برابر صلح و امنیت کشور ایستاده اند، در حقیقت انسان هایی اند که یا مادر نداشته اند و یا اینکه از سوی مادر به ایشان توجه سالم و درست تربیتی صورت نگرفته است.

حسینی مزاری در ادامه گفت: همه ما وظیفه داریم که در همکاری با مادران کوشش کرده و آنان را در ابعاد مختلف کمک کنیم.

 

آقای مزاری هم چنان به مادران آینده اشاره نموده گفت: در هر خانواده کودکان دختر وجود دارد که آنان از حالا باید تربیه درست شوند، چون آنان مادران آینده کشور هستند.

مزاری ادامه داد: اگر مادران آینده از ابتدا درست تربیه نشوند و روی ایشان توجه صورت نگیرد، زمانی که بزرگ می شوند دیگر اداره شان مشکل است و آنان نمی توانند افراد نخبه در اجتماع تقدیم کنند.

او افزود: ما باید از حالا به دنبال مادرانی باشیم تا فرزندانی برای ما بوجود بیاورند که وضعیت کشور را به سوی تعالی و ترقی تغیر بدهند.

 

آقای مزاری با اشاره به اینکه دشمنان اسلام حتی روی مادران فعلی ما برنامه دارند، گفت: دشمنان اسلام روی دختران به عنوان مادران آینده برنامه هایی دارند، که از جمله می توان به بودن دختر و پسر در یک صنف درسی اشاره نمود.

او از مردم نیز خواست تا فرزندان خود را به مکاتبی که دختران و پسران در آن یکجا اند نفرستند، چون این فرهنگ غرب بوده و خلاف فرهنگ اسلام می باشد.

 

آقای مزاری با بیان اینکه مادر از اهمیت بسیار بالا برخوردار است، گفت: وقتی ما همه ادیان الهی را بررسی کنیم در می یابیم که مادر از قرب، منزلت و اهمیت و مقام بسیار بالا برخوردار است.

 

او افزود: در دین حضرت ابراهیم که دین حنیف و پاک است خود حضرت ابراهیم در حق پدر و مادرش دعا می کند و دعای حضرت ابراهیم بیانگر اینست که حضرت ابراهیم هم خودش به مادر و پدر احترام می گذارد و هم اینکه دعای ایشان یک حرکت تربیتی دارد تا کسانیکه پیروان دین حضرت ابراهیم (ع) هستند همواره باید مادر و پدر خود را در همه احوال به خصوص در نماز دعا کنند.

حسینی مزاری، خاطر نشان کرد که انسان وظیفه دارد که در حق پدر و مادر خود در همه احوال دعا کند.

 

وی هم چنان با اشاره به داستان حصرت موسی (ع) و بیان اینکه مادر آنقدر اهمیت دارد که دعایش در حق فرزندش حتماً قبول می شود، گفت: هم نشین حضرت موسی (ع) در بهشت کسی است که مادر فلج اش در حق وی دعا کرده بود که در روز قیامت فرزندش هم نشین حضرت موسی بن عمران(ع) در بهشت باشد.

آقای مزاری افزود: هم نشینان حضرت موسی در قیامت کسانی اند که به مادر خود خدمت کنند و مادر هر دعایی که در حق فرزندان اش کند این دعایش قابل قبول است.

 

نماینده حضرت آیت الله العظمی ناصرمکارم شیرازی در افغانستان با بررسی مقام مادر در دین حضرت عیسی(ع) گفت: مطابق فرموده قرآنکریم، خود حضرت عیسی(ع) در آغاززندگی ازاینکه در حق مادرش نیکی کننده آفریده شده و اورا شقی قرارنداده است شکرگزاری می کند.

آقای مزاری با بیان اینکه قرآن حاوی مطالبی که در رابطه به مادر و احترام گذاشتن به مادر می باشد، است گفت: در اسلام مادر بیشتر از ادیان دیگر مقام و موقعیت دارد و در قرآن از مادر به اشکال مختلف ( به صورت جمع و مفرد)یاد شده است.

او افزود: خداوند در قرآن کریم اطاعت پدر و مادر را بعد از اطاعت خداوند واجب می شمارد و در ردیف اطاعت خداوند قرار داده است.

 

آقای مزاری با اشاره به آیه قرآنکریم ادامه داد: خداوند امر کرده است که به غیر از خداوند کسی را نپرستید و به پدر و مادر تان احسان و نیکی نمایید، یعنی اینکه امر پرستش خداوند و احترام به والدین هر دو در یک مسیر قرار گرفته است.

آقای مزاری گفت: در ادامه این آیه آمده است که حتی به پدر و مادر تان اف نگویید و خداوند از گفتن این کلمه نسبت به مادرو پدر که پایین ترین منزله ناراحتی است، نهی کرده است.

وی صراحت بخشید که اگر کسی به پدر و مادر خود اف بگوید در حقیقت در برابر امر خداوند قرار گرفته است.

حسینی مزاری هم چنان خاطر نشان کرد که از خود راندن پدر و مادر، مخالفت صریح از دستورات الهی است و هر فرزندی که در برابر دستورات الهی بایستد اسلامیت اش مشکل دارد.

 

به گفته این عالم دینی؛ انسان با پدر و مادر خود نباید مانند افراد معمولی برخورد کند بلکه به دستور قرآن با پدر و مادر خود از سر کرامت، بزرگواری و عظمت برخورد نماید.

آقای مزاری با بیان اینکه، مادر عنصر گرانبهایی است که در مجموعه خانواده قرار دارد، گفت: پیامبر اسلام(ص) فرموده است که جنت در زیر پای مادران است.

وی همچنان اشاره به روایت امام صادق(ع) نموده، گفت: شخصی نزد پیامبر اسلام(ص) آمد و سه بار سوال نمود که به چه کسی نیکی کنم، پیامبر(ص) گفت به مادرت و در نوبت چهارم گفت پس از آن به چه کسی نیکی کنم؛ پیامبر(ص) گفت که به پدرت نیکی کن.

 

آقای مزاری افزود: روایت فوق بیان می کند، با وجود اینکه بار مدیریت عمومی به ویژه از نگاه اقتصادی اعضای خانواده به خصوص اولادها به دوش پدر است، اما مادر از جایگاهی دیگری برخوردار است.

آقای مزاری یاد آور شد که اسلام به مادر موقعیت وعظمت زیاد داده است و به برداشت خودم که از آیات و روایات پیدا کردم، دو دلیل باعث می شود که ما باید اینقدر مادر را احترام نماییم.

 

آقای مزاری افزود: اول؛ تحمل سختی های بارداری و زمان وضع حمل است که مادر سختی ها و زحمات زیادی را در آن تحمل می کند و طفل خود را در شکم خود به مدت ۹ ماه و ۹ روزو چند ساعت نگهداری می کند که این خود مقام مادر را بلند می برد.

او ادامه داد: دلیل دوم؛ مربی بودن مادر است، که بعد از تولد اولاد، مشکلات مادر شروع می شود و خواب راحت از چشمش می رود، برای شیر دادن، نظافت و تربیت فرزندش نهایت توجه را می نماید.

 

او افزود: مادر بیشترین نقش را در تربیت فرزندان دارد، که اگر تربیه فرزند را به حساب درصدی در نظر بگیریم متوجه میشویم که ۹۵ درصد اش به عهده مادر است و ۵ درصد دیگر اش به عهده پدر است.

آقای مزاری اضافه نمود: درست است که پدر در یک خانواده سیاست کلی را تبیین کرده و سیاست داخلی و خارجی خانواده را تنظیم می کند، اما این مادر است که در تربیه فرزندان نقش بیشتر دارد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با بیان اینکه شخصیت های بزرگ توسط مادر تربیت درست شده اند، تصریح کرد که اگر فرزند توسط مادر درست تربیه شود، آن فرزند شخصیت بزرگ می شود و یک جامعه را به سوی فلاح و رستگاری سوق می دهد.

 

وی ادامه داد: اگر مجموع مادران در بحث تربیت درست عمل بکنند قطعاً جامعه سعادتمند خواهیم داشت.

آقای مزاری، با بیان اینکه صلاح و فساد یک جامعه به دست مادران جامعه است، گفت: اگر مادران درست به وظیفه تربیت خود عمل نکنند جامعه به سوی گمراهی و نابودی خواهد رفت.

 

مزاری، صراحت بخشید که جامعه ما جامعه اسلامی است و باید در تربیت اسلامی فرزندان خود کوشش کنیم و اگر علاقمند این هستیم که ولایی باقی بمانیم و در عرصه های مختلف پیروز شویم، باید از حضرت زهرا (س) الگو گرفته و از آن حضرت پیروی کنیم.

 

او افزود: ما وظیفه داریم که در رابطه به زندگی آن حضرت (س) مطالعه کرده و مطالعه خود را در اختیار مادران و خواهران خود قرار دهیم.

حسینی مزاری در ادامه گفت: حضرت زهرا (س) علاوه بر اینکه خود در تاریخ نقش آفرین است و برای حفظ اسلام و اهدافو فرهنگ غدیر مبارزه و جانفشانی می کند، فرزندانی نیز تربیه می کند تا در راه ترویج دین و غدیر کار اساسی و ماندگار انجام می دهند.

 

 

آقای مزاری افزود: بحث رشادت و ایثارگری و جان دادن درراه خدا در کربلا و احیای اسلام و در نتیجه قدرت گرفتن آن نتیجه زحمات یک مادر است.

آقای مزاری در اخیر یکبار دیگر درگذشت خانم آقای حسینی را از طرف دفتر و مسوولین مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، که یک تشکل بزرگ در سرتاسر افغانستان و خارج از افغانستان است، خبرگزاری صدای افغان(آوا)، کارمندان روزنامه انصاف، دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل و لیسه خصوصی عترت به خانواده آقای سید حسین حسینی تسیلت گفت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>