• تاریخ انشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20816
  • 427 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ایام محرم فرصتی برای تربیت، اجتماعی شدن و وحدت است

n00170355-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین غلام عباس حلیمی؛ مدرس مدرسه عالی ثقلین در گفتمان دانشجویی ” محرم و تحریفات ” با سرفصل های (تحریفات محرم و عاشوری و نحوه مقابله با آن، قمه‌زنی تبلیغ مذهب یا تضعیف آن، پیامد های قمه‌زنی در جامعه امروزی و نظریات مراجع در باره قمه‌زنی) گفت: محرم […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین غلام عباس حلیمی؛ مدرس مدرسه عالی ثقلین در گفتمان دانشجویی ” محرم و تحریفات ” با سرفصل های (تحریفات محرم و عاشوری و نحوه مقابله با آن، قمه‌زنی تبلیغ مذهب یا تضعیف آن، پیامد های قمه‌زنی در جامعه امروزی و نظریات مراجع در باره قمه‌زنی) گفت: محرم الحرام اسم یکی از ماه های سال هجری قمری است و حتی قبل از اسلام هم محرم می گفتند، اما با واقعه خونین عاشورا و بر پایی مکتب حسینی معروف شد، حسینیان آن زمان رسالت خود انجام دادند امر مهم در وضعیت فعلی وضعیت فعلی برای جوانان چیست؟

 

وی افزود: دشمن شناسی و درک راه های نفوذ دشمن برای دانشجویان، اساتید دانشگاه، علما و اقشار مختلف جامعه ضرورت است چون با شناسایی اهداف و نقشه های دشمن می توانیم مبارزه کنیم.

 

حجت الاسلام حلیمی ادامه داد:  تحریف محرم یا به انحراف کشانیدن محرم بحث بزرگ دارد که بعضی ها با آگاهی و عدم آگاهی این تحریفات را راه اندازی می کنند اما وارد کردن بعضی از مسائل در مکتب حسینی همانند قمه‌زنی باید پیامد آن از بعد عقلی، شرعی، طرز فکر جهان فعلی و فتوای مراجع تقلید بررسی شود.

 

این عالم دین تصریح کرد: بزرگ شمردن شعائر الهی بدون سو استفاده دشمن برای تمام مسلمانان با ارزش است اما قمه‌زدن یا ضربه زدن به بدن در تضاد با عقل بوده و در اسلام جایز نیست.

 

مدرس مدرسه عالی ثقلین با اشاره بر فتوای مراجع تقلید در رابطه به قمه‌زنی اظهار داشت:  از زمان مرحوم آیت الله العظمی سید محمد حسن شیرازی مشهور به میرزا شیرازی قدیمترین مرجع تقلید قمه زدن جایز نبوده  همچنین آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی هم می گوید قمه زدن درست نیست، سید محسن حکیم شیخ محمد حسین کاشف الکتاب، سایر علما نظر شان این است که این نوع عمل جایز نیست و مقام معظم رهبری هم این را جایز ندانسته است.

 

دشمن با ترویج قمه زنی به دنبال نشان دادن چهره ای خشن از دین اسلام به جهان است

وی اذعان داشت: قمه‌زنی در رسانه ها، شبکه های اجتماعی و ابزار های ارتباطی جهان امروز پخش می شود حتی این موضوع را دشمن برجسته سازی می کند غیر مسلمانان جهان دین اسلام را دین خشونت و خودکشی تصور می کنند و پیامد های منفی دارد، باید تمام علمای بزرگ و دانشمندان محترم اعم از خواهران و برادران روی این مسایل دقت داشته باشند تا  راه حلی برای جوانان شیعه داشته باشند.

 

حجت الاسلام محمد جاوید نظری؛ کارشناس مسائل دینی نیز در ادامه خاطر نشان ساخت: روایت داریم که فرمودند “حسین (ع) کشتی نجات و چراغ هدایت است” این حدیث یعنی عبودیت، بندگی، ترویج اسلام ناب محمدی، اما برداشت یک آدم عادی از قمه زنی با آدرس مکتب حسینی یعنی خشونت است.

 

وی ابراز داشت: کسی که با اهل تشیع زندگی نکرده و معارف اهلبیت را نمی شناسد با نگاه کردن به فیلم قمه‌زنی چه احساسی پیدا خواهد کرد و چه برداشتی می توانند داشته باشند؟

 

حجت الاسلام نظری عنوان کرد:  بعضی از ممالک غربی با چادر پوشیدن در دانشگاه مشکل دارند ولی قمه زدن را آزاد می گذارند حتی در لندن برای کسانی که طرفدار قمه‌زنی و تشنج میان مذاهب هستند شهرک ساختند و دم و دستگاه دارند.

 

کارشناس مسائل دینی یاد آور شد: منافقین اسلام نما در کشور های غربی تشکیلات به شکل نظامی دارند تا امنیت شان را تامین کنند.

 

به گفته وی مرحوم سقت الله تبریزی از علمای مشروطه خواهی که میخواست نظام سلطنتی در ایران برچیده شود و نظام مشروطه خواهی برقرار شود در تبریز توسط روس ها اعدام می شود اما عده ای در همان روز در حال قمه زدن بودند و کسی برای آنان گفتند که به جای قمه زدن بروید آقای سقت الله را نجات بدهید آنها گفتند که آنها تفنگ دارند ما را میکشد، در کشور لبنان انگلیس ۲۰۰ دانه کفن برای قمه‌زنی کمک میکند و امریکا به دلیل اینکه پس نماند ۲۰۰۰ دانه کمک میکند یعنی دشمن خواهان قمه‌زنی ما هستند پس مواظب باشیم.

 

علما به عنوان پرچم داران دین اسلام بیشترین نقش کلیدی را دارند

سید حسن حبیبی؛ استاد دانشگاه نیز پیرامون پیامد های قمه‌زنی اظهار داشت: علما به عنوان پرچم داران دین اسلام بیشترین نقش کلیدی را دارند چون محرم پدیده ای است که میتواند محوریت وحدت و همبستگی در جامعه اسلامی باشد مخصوصا در جامعه افغانستان که مشکل وحدت و هماهنگی دارند.

 

وی عنوان کرد: باید ملیت ها ملت شود تا جامعه به سوی وحدت ملی سوق داده شود و علما رسالت همبستگی جامعه را دارند و مکتب حسینی محور وحدت مردم افغانستان است پس چرا محرم مدیریت سالم نشود؟

 

استاد دانشگاه افزود:  عدم مدیریت ایام محرم توسط علما سبب شده تا بعد های اخلاقی، اجتماعی، تربیتی و عبادی آن بازگو نشود و قیام امام فقط به عزاداری مختص گردد.

 

حبیبی ادامه داد: محرم می تواند هم یک فرصت خوب برای اصلاح جامعه باشد و هم  پیامد های سو هم داشته باشد تعدادی از شیعیان فکر می کنند قمه‌زنی ریشه دینی دارد پس دشمن با استفاده از نادانی مردم می خواهند به مکتب حسینی نفوذ نمایند، در  حالی  که رسالت شما علما این است تا اصلیت قیام عاشورا را بیان کنید و آگاهی مردم را نسبت به فعالیت های دشمن تقویت کنید.

 

جوانان افغانستان باید با حضور در مجالس عزاداری حسینی عرف و سنت ها را به فرصت تبدیل کنند

وی اظهار داشت: در ایام محرم خیلی از مسایلی که ما از آن بی خبر هستیم گفته نمی شود چیز های گفته می شود که کلیشه یی است علما رسالت دارند تا مسایل روز را مطرح کنند چون امروزه جوانان ما اهل مطالعه هستند و در جهان مجازی دسترسی دارند.

 

استاد دانشگاه تصریح کرد: امروزه وقتی علما صحبت می کنند باید با استناد و فلسفه صحبت کنند تا مخاطبان ما اقناع شود و علما موظف هستند که راهکار محرمی ارائه نمایند.

 

حبیبی در ادامه خطاب به علما گفت: جوانان افغانستان در مجالس حسینی حضور پر رنگ دارند پس باید از این فرصت برای تقویت جوان استفاده شود تا عرف و سنت ها تبدیل به فرصت شود.

 

وی بیان داشت: موضوع قمه زنی را مذهب تشیع هم قبول ندارند نه در مذهب ما نه در فرمایشات علما جا دارد از این لحاظ در یک مقتضای زمانی قرار داریم پس زمان چیزی است که خیلی در این مسایل مهم است، دین ما و مذهب ما پویا است تنها رسالت علما نیست ولی بیشتر بر میگردد به علمای عزیز که در مسایل  مهم  توجه بیشتر داشته باشند چرا که محرم محور وحدت است و برنامه ها باید پررنگ اجرا شود.

 

گفتنی‌ست :گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان هر هفته روز جمعه ساعت ۹ صبح در شهر مزار شریف برگزار می شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>