• تاریخ انشار: ۶ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 10701
  • 1,079 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بازدارندگی ماه مبارک رمضان ، جرایم را در کشورهای اسلامی به شدت کاهش می دهد

n00143718-b

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، انواع جرایم در کشور های اسلامی به طور محسوس کاهش پیدا می کند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان دانشجویی تحت عنوان” آماده مهمانی خدا شویم” به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مزار شریف با حضور حجت الاسلام و المسلمین […]

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، انواع جرایم در کشور های اسلامی به طور محسوس کاهش پیدا می کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان دانشجویی تحت عنوان” آماده مهمانی خدا شویم” به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مزار شریف با حضور حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای حلیمی از اساتید مدرسه عالی ثقلین و جمعی از دانشجویان قشر اناث و ذکور برگزار شد.

 

در این گفتمان، حجت الاسلام حلیمی اشاراتی به ویژگی ها و فضایل ماه رمضان، آمادگی برای ماه مهمانی خدا و احیای فضایل اخلاقی، صحبت نمودند. در ادامه، دانشجویان پیرامون موضوع برنامه نظرات خودشان را بیان و در اخیر، کارشناس به سوالات دانشجویان پاسخ ارائه نمودند.

 

حجت الاسلام حلیمی ضمن تبریک حلول این ماه ، ماه رمضان را ماهِ رحمت و فضیلت خواند و گفت: خداوند متعال که آن همه فضیلت را برای ماه رجب و شعبان ذکر کرده است؛ برای این است تا همه خود را برای ماه مبارک رمضان آماده کنند.

 

وی همچنان افزود: ماه رجب و شعبان فرصتی است تا با انجام سفارشاتی که به خاطر عبادت و روزه گرفتن در این دو ماه شده است؛ برای مهمانی خدا آماده شویم .

 

حلیمی با ابراز اینکه یکی از ویژگی های این ماه این است که از حال فقرا و مساکین آگاه می شویم، گفت: با روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان از حال و اوضاع زندگی فقرا آگاه می شویم و صبر و تحمل خود را نیز در برابر خواهشات نفسانی، افزایش می دهیم.

 

وی مهمترین خصوصیت این ماه را شب قدر دانسته، می گوید: شب قدر شبی است که عبادت در آن از عبادت هزاران ماه بهتر است و اگر این ثواب ها محاسبه شود؛عمر یک انسان را در بر می گیرد.

 

این عالم دینی، گفت: هر چند که همیشه غرق نعمت های خداوند متعال بودیم اما الطاف و نعمت های وی در این ماه ویژه هست و اگر می خواهیم واقعا مشمول رحمت الهی باشیم؛ باید طبق دستورات خداوند متعال عمل نماییم.

 

وی با ابراز اینکه ماه رمضان ماه بهار قرآن است. گفت: دستورات خداوند متعال در قالب قرآن کریم فرستاده شده است و اگر می خواهیم بهره ای از این ماه ببریم پس قرآن کریم را فراموش نکنیم.

 

حلیمی هم چنان افزود: در ماه بهار قرآن در کنار تلاوت کلام وحی و روزه گرفتن باید رسیدگی به فقراء و مستمندان نیز مورد توجه قرار بگیرد زیرا در روایات آمده است که بعضی ها به پیامبر گفته اند که ما توان کمک به فقرا را نداریم اما پیامبر در جوابشان فرموده: شما با دادن حداقل نصف خرما و یا یک گیلاس آب، از این ثواب بهره مند شوید.

 

حلیمی ماه رمضان را فرصت تبلور اخلاق نیک خوانده، بیان داشت: در ماه مبارک رمضان، بهترین اخلاق و خصوصیات، در وجود انسان تبلور پیدا می کند.

 

وی یکی از ارکان اخلاق در دین اسلام را صبر خوانده، گفت: صبر به سه نوع است صبر در مقابل اوامر خداوند متعال ، صبر در مقابل معصیت و صبر در برابر مشکلات. که با روزه گرفتن، انسان می تواند به این ها دست یابد.

 

وی با اشاره به جنبه بازدارنده ماه رمضان، گفت: با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، انواع جرایم در کشور های اسلامی به طور محسوس کاهش پیدا می کند.

 

وی با ابراز اینکه ماه مبارک رمضان ماهی است که قرآن کریم در آن نازل شده است، گفت: یکی از بهترین اعمال در این ماه، تلاوت قرآن است و همه باید یک وقت مشخص را برای آن اختصاص دهند.

 

در قسمت بعدی گفتمان، دانشجویان نظریات و مقالات خود را شریک ساختند و در بخش پایانی کارشناس برنامه به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

 

گفتنی است گفتمان آزاد دانشجویی به ابتکار دفتر نمایندگی مرکز تبیان بیش از یک سال و نیم است که هر هفته روزهای جمعه ساعت ۹/۳۰ در شهر مزارشریف برگزار می گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>