• تاریخ انشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21056
  • 320 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برترین و دشوارترین جهادها، جهاد با نفس است

n00170769-b

مسؤول فرهنگی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، با بیان این‌که برتر و دشوارتر از جهاد و مبارزه با دشمن بیرونی، جهاد و مبارزه با دشمن درونی یعنی نفس اماره می باشد، گفت اینکه ما از تمامی تعلقات و خواسته ها و وابستگی های دنیوی خود بگذریم این بالاترین و بهترین نوع […]

مسؤول فرهنگی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، با بیان این‌که برتر و دشوارتر از جهاد و مبارزه با دشمن بیرونی، جهاد و مبارزه با دشمن درونی یعنی نفس اماره می باشد، گفت اینکه ما از تمامی تعلقات و خواسته ها و وابستگی های دنیوی خود بگذریم این بالاترین و بهترین نوع جهاد است.

 

به گزارش آوا، دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های  فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، نخستین سمینار علمی تحلیلی را تحت عنوان پیام ها و پیامدهای عاشورا در مسجد قمر بنی هاشم(ع) در ناحیه دوازدهم شهر هرات برگزار کرد که در این سمینار جمع کثیری از مؤمنین و عزادارن حسینی اعم از بانوان، دانشجویان و عالمان دین حضور یافته بودند.

 

محمد موحدی؛ مسؤول امور فرهنگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به درس های اخلاقی نهضت عاشورای حسینی، گفت: امام حسین (ع ) زمانی که از مدینه به سمت کربلا حرکت می کند تنها توکلش به خداوند بود و به چیز دیگری دلگرمی نداشت؛ در حالیکه چندین هزار نامه از کوفه برای ایشان ارسال شده بود، اگر توکل امام حسین(ع) به نامه های مردم کوفه بود زمانی که بین راه از شهادت حضرت مسلم(ع) مطلع شد از سفر خود به کوفه منصرف می‌شد.

 

وی با اشاره به جهاد با نفس که یکی دیگر از پیام های مهم عاشورایی می باشد، گفت: برترین و دشوارترین جهادها، جهاد با نفس است و به تعبیر دیگر برتر و دشوارتر از جهاد و مبارزه با دشمن بیرونی، جهاد و مبارزه با دشمن درونی یعنی نفس اماره می باشد، اینکه ما از تمامی تعلقات و خواسته ها و وابستگی های دنیوی خود بگذریم این بالاترین و بهترین نوع جهاد است.

 

آقای موحدی در ادامه علاوه کرد: همین جهاد با نفس زیربنای جهاد با دشمن بیرونی است و اگر ما بر روی نفس خود کنترل نداشته باشیم خود مان را نساخته باشیم و این ظرفیت را در خود مان ایجاد نکرده باشیم طبعا در مبارزه با دشمن بیرونی شکست خواهیم خورد و یا اگر پیروز هم شویم اجر و ثوابی نخواهد داشت؛ چرا که اگر ما نتوانیم با نفس خود مبارزه بکنیم دچار کبر و غرور و نخوت خواهیم شد.

 

وی همچنین تاکید کرد: امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن از یاران شان کسانی بودند که جهاد نفس را کامل کرده بودند و به تمام معنا خود را ساخته بودند که همه از زندگی دنیا قطع امید کردند و دست از زندگی دنیایی کشیدند، خانواده و مال و ثروت خود را رها کردند و آمدند در مبارزه با دشمنان با امام حسین (ع) دست یاری دادند، جانانه جنگیدند و قهرمانانه به شهادت رسیدند.

 

این سمینار علمی تحلیلی در حالی برگزار گردید که دفتر نمایندگی مرکز تبیان به منظور اینکه درس های عاشورا را به شیوه نوین به مردم معرفی کند، اسلایدهای نمایشی را به مردم و دوست‌داران ابا عبدالله الحسین (ع) ارائه کرد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>