• تاریخ انشار: ۱۳ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12396
  • 528 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برخی از سران عرب در اوج فساد و سرسپردگی به غرب به سر می برند / امروز جریان انقلاب اسلامی ، فکر سازمان دهنده برای عموم مسلمان هاست /

n00147479-b

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری ؛ رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در نشستی با علما و شخصیت ها و متنفذین اهل سنت افغانستانی مقیم مشهد مقدس ، اظهار داشت: ما از دیر باز با شخصیت های مومن و متدین اهل سنت ارتباط های تنگاتنگی داشته و همیشه وقت از یکدیگر […]

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری ؛ رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در نشستی با علما و شخصیت ها و متنفذین اهل سنت افغانستانی مقیم مشهد مقدس ، اظهار داشت: ما از دیر باز با شخصیت های مومن و متدین اهل سنت ارتباط های تنگاتنگی داشته و همیشه وقت از یکدیگر حمایت کرده ایم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ، وی به فواید نشست های مشترک بین اهل سنت و تشیع اشاره کرد و گفت: اگر با شناخت افراد و گروه ها از یکدیگر بتوانیم به صورت سازمان یافته برای حل مشکلات مهاجرین اقدام نماییم، بسیار موثر خواهد بود.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری از اقدامات سازمان یافته در بخش مهاجرین استقبال کرد اما تاکید کرد: نباید فعالیت های مجموعه های مهاجر محدود به دنیای مهاجرت باشد زیرا در جمهوری اسلامی ایران، مهاجرین فرصت های خوبی برای رشد و ارتقای خود دارند و از سویی می توانند برای حمایت و توسعه ارزشهای دینی در داخل کشور فعالیت کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: هر قدر که ما از فعالیت و تلاش در عرصه نشر ارزشهای دینی کوتاهی و غفلت کنیم، دشمن در راستای اهداف خود بر علیه ما با قوت پیش می رود.

 

به گفته این شخصیت سیاسی کشور ، از گذشته دشمنان ما سازمان یافته عمل کرده اند و می کنند اما در مقابل، جامعه اسلامی از انسجام و سازمان یافتگی مناسبی برخوردار نبوده و نیست.

 

رییس خبرگزاری آوا ، در ادامه به آسیب های عدم سازمان یافتگی جوامع اسلامی اشاره کرد و گفت: دشمنان جهان اسلام از غرب و شرق عالم از این موضوع سوء استفاده کرده و جهان اسلام را درگیر اختلافات، جنگ ها و خونریزی ها نموده اند.

 

وی افزود: از گذشته برخی جریان های اسلامی سعی کردند تا به انسجام و سازمان یافتگی برسند و عمل کنند و گروه هایی از این دست چون اخوان المسلمین موفق هم بودند و حکومت تشکیل دادند اما پس از گذشت زمان کوتاهی از رسیدن به اقتدار حکومتی از اصول خود منحرف شدند و زمینه های شکست و فروپاشی خود را فراهم کردند و امروز هم شاهد هستیم که سران این گروه در مصر یا ترور شدند و یا هم به اعدام و یا حبس ابد محکوم شده اند.

 

صاحب امتیاز روزنامه انصاف با بررسی این موضوع در دوران جهاد افغانستان ابراز داشت: متاسفانه در دوره جهاد هم مردم و رهبران جهادی افغانستان نتوانستند کارها و امور خود را به صورت سازمان یافته انسجام دهند و حکومت اسلامی تشکیل داده و مشکلات کشور را حل کنند بلکه بالعکس شاهد مشکلات داخلی و اختلافات بوده ایم.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری در ادامه افزود: در بین جوامع اسلامی تنها دو جریان توانستند به صورت سازمان یافته عمل کرده و موفق شوند. یکی از این جریان ها  مربوط به مردم مقاوم فلسطین هستند که سالها در برابر اسرائیل مقاومت کردند و جنگیدند که البته بین آنها نیز گروه هایی چون فتح و اشخاصی چون یاسر عرفات به انحراف گراییدند و فلسطین را به دشمن واگذار کردند اما گروه هایی چون جهاد فلسطین از خاک خود دفاع کردند.

 

وی اذعان کرد: حماس هم همزمان با آغاز بیداری اسلامی، تا حدی از مسیر اصلی خود منحرف شد و ما رفتار و رویکرد سیاسی این گروه را تایید نمی کنیم زیرا به محور مقاومت خیانت و از اصول اولیه خود تا حدی عدول کرد.

 

رییس حزب اسلامی تبیان گفت: امروز نشانه هایی از ندامت حماس وجود دارد و امیدواریم که این گروه به ارزشهای اسلامی خود بازگردد.

 

دومین جریانی که آقای حسینی مزاری از آن به عنوان جریان سازمان یافته نام برد، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) است که به گفته وی ، نهضت ایشان پیش از انقلاب شکل گرفت و به پیروزی رسید و اکنون نیز به رهبری حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) ادامه دارد.

 

به گفته وی ، این جریان با محوریت تفکر منسجم حضرت امام خمینی(ره) در حال فعالیت است و به پیش می رود اما با آنکه مشکلاتی هم دارد تنها کشوری است که در دنیا حرف مستقل دارد و در برابر استکبار جهانی ایستادگی می کند و همچنین سعی دارد بر اساس مبانی اسلامی حرکت کند.

 

این عالم دینی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در بحث تقریب و همگرایی مذاهب پیشگام بوده و به طور جدی در این عرصه فعالیت می کند. از سویی هم این کشور از نهضت های اسلامی و آزادی خواه کاملا حمایت کرده همانطور که می بینیم جنبش های اسلامی آزادی خواه فلسطین همواره مورد حمایت گسترده نظام اسلامی ایران بوده اند و در چند جنگ اخیر هم به این واسطه توانستند در برابر اسرائیل مقاومت کنند و پیروز شوند.

 

وی علاوه کرد: امروز خط فکری و انقلابی حضرت امام خمینی(ره)، در جهان اسلام به عنوان راه اصلی و مادر مطرح است و جنبش های اسلامی مقاومت پیرو جمهوری اسلامی در عراق، سوریه و لنبان نیز با تاسی به انقلاب اسلامی، شاهد درخشش در عملکرد خود در عرصه مبارزه ضد استکبار و استضعاف می باشند.

 

مدیر مسئول روزنامه انصاف ابراز داشت: امروز جریان انقلاب اسلامی، فکر سازمان دهنده برای عموم مسلمان هاست و سایر کشورهایی که ادعای اسلامی دارند متاسفانه به دام استکبار افتاده اند اگرچه برخی از این کشورها به عنوان رهبران دنیای اسلام یاد می شوند و مردم به آنها اعتقاد دارند.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: برخی از سران عرب که ادعای داعیه داری جهان اسلام را دارند و متاسفانه مردم ما هم به آنها اقتدا می کنند با رییس جمهور امریکا رقص شمشیر می کند اما برای نماز عذر آورده و نشسته اقامه می کند و از سویی با دختر ترامپ دست می دهد و شراب می نوشد.

 

به گفته آقای حسینی مزاری، این افراد جایگاه خود را در جهان اسلام از دست داده اند و ما اگر بخواهیم خود را به غفلت و خواب بزنیم و همچنان از کسانی که ادعای خادمی حرمین شریفین را دارند تبعیت کنیم در حالی که در اوج فساد و سرسپردگی به غرب به سر می برند و همچنان به ضربه زدن به دنیای اسلام ادامه می دهند، کار بس اشتباه و زیانباری را مرتکب شده ایم.

 

وی به گروه دیگری از مجموعه های سازمان یافته اشاره کرد و گفت : برخی گروه های به نام اسلام نیز سازمان یافته هستند اما حرکت آنها بر اساس هدایت دشمن صورت می گیرد مثل گروه هایی چون طالبان، القاعده، جبهه النصره، احرار الشام و داعش که کمر به نابودی جهان اسلام بسته اند، هرچند خود را اسلام گرا معرفی می کنند اما کاملا در راستای اهداف دشمنان عمل می کنند.

 

وی به جوانان مسلمان توصیه کرد؛ در مورد جریان های اسلامی مطالعه و تحقیق کنند و از گروه های منحرف فاصله بگیرند.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه گفت: امروز بخش اعظمی از جوامع اسلامی اهل سنت هستند و باید توجه داشته باشند که بزرگترین آسیب گروه های افراطی و منحرف به پیروان اهل سنت می رسد، زیرا اولا این گروه ها از بستر و نام اهل سنت استفاده می کنند و ثانیا چه کسانی که توسط این گروه ها کشته می شوند و چه کسانی که از این گروه در پیکارها به هلاکت می رسند بیشترشان اهل سنت هستند و این طیف بزرگ اسلامی مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

 

وی افزود: متاسفانه حرکت ها و گروه هایی که واقعا به دنبال پیاده کردن ارزشهای اسلامی باشند خیلی کم هستند و با توجه به سوء استفاده هایی که از ارزشهای دینی اهل سنت صورت می گیرد باید پیروان اهل سنت به درستی قیام کنند و غبارهایی را که دشمنان بر رخ مذاهب اهل سنت نشانده اند، بزدایند.

 

حسینی مزاری خاطر نشان کرد: پیروان سایر مذاهب از جمله مذهب جعفری نیز باید یک حرکت سازمان یافته را در پیش بگیرند زیرا بستر شیعیان نیز مورد سوء استفاده حرکت هایی از چهره ها و پوشش های مختلف شیعی قرارگرفته و می گیرد و مشکلاتی که امروز در جامعه شیعه وجود دارد ممکن است از سوی افرادی که به ظاهر شیعه اما در باطن در اختیار استکبار هستند صورت گرفته باشد.

 

وی تاکید کرد: ما امروز از حضور برادران دغدغه مند و مومن اهل تسنن در جریان امور افغانستان استقبال می کنیم، زیرا افغانستان به حرکت های اسلامی ناب نیاز دارد، زیرا برخی حرکت هایی که در کشور وجود دارند یا به کشورهای سلطه طلب متصل اند و تمویل می شوند و یا اینکه در راه حق گام بر نمی دارند و صدا در نمی کنند، پس نجات بخش نیز نخواهند بود.

 

به گفته دبیر کل حزب اسلامی تبیان ، جامعه اسلامی امروز نیازمند حرکت شجاعانه و تشکیلاتی شخصیت های شیعه و اهل سنت می باشد و یکی از کارهایی که این افراد باید شکل دهند همکاری و هماهنگی بین پیروان دو مذهب است و بایستی مرز بین شیعه و سنی در افغانستان و حرکت های مبارزاتی برداشته شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری ، تصریح کرد : اختلافات فقهی نباید در وحدت بین دو مذهب خدشه وارد کند همانطور که در بین مذاهب خود اهل سنت و  دسته های شیعیان نیز اختلاف فقهی وجود دارد اما هرگز فاصله ای ایجاد نکرده است.

 

او اضافه کرد: پیروان دو مذهب تشیع و تسنن بایستی با انسجام و وحدت حرکت های خود را شکل داده و در راستای تقویت اسلام و مبارزه با استکبار با یکدیگر همکاری و همراهی کنند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>