• تاریخ انشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12519
  • 972 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برنامه های به ظاهر سازنده و در حقیقت اغفال کننده دشمن؛ مسلمانان را در بی خبری قرار داده است

n00147986-b

گفتمان علمی پژوهشی؛ تحت عنوان ” نا امنی های موجود و برنامه های سازنده مغفول ” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، دانشجویان ، فرهنگیان و اقشار مختلف مردم اعم از زن و مرد در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ، کارشناسان این گفتمان، […]

گفتمان علمی پژوهشی؛ تحت عنوان ” نا امنی های موجود و برنامه های سازنده مغفول ” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، دانشجویان ، فرهنگیان و اقشار مختلف مردم اعم از زن و مرد در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) ، کارشناسان این گفتمان، پیرامون نا امنی های موجود در جهان اسلام به خصوص افغانستان و برنامه های اغفال کننده دشمن صحبت کرده و تاکید کردند: یکی از حربه های مهم دشمنان این است که مسلمانان را در بی خبری و غفلت نگه داشته و اهداف شان را دنبال می کنند.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله زکی؛ عضو شورای علمای شیعه افغانستان و یک تن از کارشناسان این گفتمان با اشاره به وضعیت موجود در افغانستان، گفت: در جنگهای رو در رو همواره قدرتهای بزرگ جهانی در این خاک شکست خورده اند، اما آنچه تا کنون موثر واقع شده است برنامه های اغفال کننده دشمن در این سرزمین بوده است.

 

به گفته این عالم دینی؛ دنیای کفر در تلاش است تا مردم افغانستان را در حالت بی خبری قرار دهد و خود برنامه های شوم خود را یکی پس از دیگری پیاده کند.

 

آقای زکی تصریح کرد: استکبار جهانی با استفاده از گروه های افراطی مانند داعش، طالب، القاعده و مانند آن تحت اسم و رسم اسلام از یکسو اختلافات مذهبی و قبیله ای را دامن می زنند و از سوی دیگر می خواهند مسلمانان را از درون تضعیف کنند که برنامه های بسیار خطرناک و تباه کننده ای است.

 

به عقیده او، قتل و کشتار افراد بیگناه ، حمله به اماکن مقدس مانند مساجد، ترویج خشونت، بی رحمی و جنایتهای بشری، جزء برنامه های همیشگی دشمن است.

 

در همین حال سید ناصر موسوی؛ آگاه امور سیاسی از کارشناسان دیگر این گفتمان، جهانی شدن را یکی از عوامل مهم نا امنی ها در جهان عنوان کرد و افزود: پدیده جهانی شدن همانگونه که سهولتهایی برای زندگی بشر ایجاد می کند مشکلاتی را نیز بوجود می آورد.

 

به باور او، بدون تردید پدیده تروریزم و افراط گرایی زاییده ارتباطات جهانیان با همدیگر و بوجود آمدن تنشهای سیاسی و اقتصادی میان قدرتهای بزرگ است.

 

به عقیده این آگاه روابط بین الملل، اگر پدیده جهانی شدن در قالب مشخص کنترول نشود مشکلات زیادی را بوجود خواهد آورد.

 

موسوی همچنان گفت: بعد از فروپاشی امپراتوری عثمانی ، از بین رفتن کشور عظیم اسلامی و پیشرفت دنیای غرب در عرصه اقتصاد و صنعت سبب شد که جریانهای عقده مند در دنیای اسلام به دلیل عقب ماندگی بوجود بیاید و به دنبال آن گروه های افراطی شکل بگیرد و در نتیجه این گروه ها به عنوان ابزاری در دست دشمنان برای رسیدن به مقاصد شوم شان قرار بگیرد.

 

موسوی نبود سیستم آزاد انتقال قدرت در کشورهای اسلامی به خصوص ممالک عربی را از عوامل دیگر رشد افراط گرایی و خشونت عنوان کرد و افزود: فقدان آزادی های مدنی و نبود انتقاد از حکومت ها و ادامه حکومت زمامداران مستبد باعث می شود که جریانهای نا فرمان با اندیشه خشک و عقده مندانه به زودی آلت دست دیگران قرار بگیرند و در نتیجه بر ضد حکومت و مردم عمل کنند.

 

اما به گفته موسوی نباید فراموش کرد که جنگ در افغانستان دو بعد دارد: داخلی و خارجی. به گفته موسوی از یکسو بیرونی ها برای رسیدن به هدف خود جنگها را مدیریت می کنند و از سویی هم ظرفیتهای داخلی ضعیف است و نمی تواند شورشهای داخلی و مداخلات خارجی را کنترول کند.

 

آقای زکی نیز انفجار و انهدام مساجد و قتل عام نماز گزاران را حیله دشمن دانسته و گفت: علاوه بر اینکه تخریب مساجد و هتک حرمت به اماکن مقدس از حمله ابرهه به مکه تا آتش زدن آن توسط یزید و کشتن اولین پیشوای مسلمین حضرت امام علی(ع) در مسجد ریشه تاریخی دارد ، دشمنان اسلام از این حرکت ها چند هدف عمده را دنبال می کنند:

 

اول اینکه به گفته آقای زکی دشمن می خواهد قداست زدایی کند و حرمتها را بشکند و در وهله دوم می خواهد مهمترین سنگر عقیدتی و دینی مسلمانان را از بین ببرد و سوم اینکه قصد دارد میان مردم وحشت ایجاد کند تا جوانان را از رفتن به مسجد و رو آوردن به ارزشهای دینی منع کند.

 

با این حال سید ناصر موسوی در پاسخ به اینکه بعد از شکست داعش در سوریه و عراق آیا افغانستان مکان امنی برای این گروه خواهد بود یا خیر؟ گفت: داعش تمام شیعه را کافر و اهل سنتی را که با آنان هم عقیده نیستند منافق می داند. بنا بر این در هر جایی که این گروه بتواند هدف و آرمان خود را دنبال کند به همانجا خواهد رفت.

 

به گفته موسوی بعید نیست که پس از شکست داعش در سوریه و عراق این گروه افغانستان را تخت خیز خود درست کند و برای رسیدن به کشورهای آسیای میانه این خاک را مورد استفاده قرار دهد.

 

از طرفی هم به گفته موسوی مشکل اساسی در افغانستان این است که حکومت بر تمام خاک کشور تسلط ندارد و از این جهت نیز امکان دارد که افغانستان به مکان امنی برای گروه های تررویستی تبدیل شود.

 

در پایان گفتمان کارشناسان بر آگاهی جوانان و همچنین دشمن شناسی و آسیب شناسی تاکید کردند و افزودند: تا زمانی که سطح آگاهی مردم بالا برده نشود مقابله در برابر چالشهای موجود، کار دشواری خواهد بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>