• تاریخ انشار: ۱۵ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20681
  • 359 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری انتخابات سالم و تشکیل مجلس کارا آینده بهتر افغانستان را تضمین می‎کند

n00170227-b

به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق از سوی شماری از دانشجویان در حاشیه‎ گفتمان تحت عنوان “جوانان و انتخابات؛ نسل ما چه انتظاری از انتخابات آینده دارد؟” در دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل مطرح شد.   علی صفدری، از دانشجویان شرکت کننده در این گفتمان گفت: انتخابات چه از دیدگاه […]

به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق از سوی شماری از دانشجویان در حاشیه‎ گفتمان تحت عنوان “جوانان و انتخابات؛ نسل ما چه انتظاری از انتخابات آینده دارد؟” در دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل مطرح شد.

 

علی صفدری، از دانشجویان شرکت کننده در این گفتمان گفت: انتخابات چه از دیدگاه اسلام و چه در دیگر مکتب ها، از جایگاه با ارزشی در تعیین سرنوشت عمومی برخوردار می باشد که باید هر ملتی با برگزاری انتخابات سالم و شفاف، آینده خویش را رقم زند و خواست جوانان نیز برگزاری انتخابات سالم و تشکیل مجلس کارا است.

 

وی با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان افزود: امروز در افغانستان تنها راهی که برای تعیین سرنوشت عمومی خیلی اثر گذار و با ارزش می باشد، انتخابات سالم است و اما تلاش صورت گیرد که یک انتخابات سالم و دور از تقلب و تخلف برگزار شود.

 

آقای صفدری تأکید کرد: انتخابات آینده پارلمان، اگر سالم و شفاف برگزار گردد، به یقین می تواند آینده بهتر افغانستان را تضمین کند.

 

به باور وی اگر انتخابات آینده مثل انتخابات های گذشته همراه با تقلب گسترده برگزار شود، ما شاهد برتر شدن وضعیت افغانستان از این بیشتر خواهیم بود.

 

صفدری به نقش و انتظار جوانان در انتخابات پرداخت و گفت:  نقش جوانان بدون شک سازنده است و انتظار جوانان از انتخابات آینده، سالم و شفاف بودن است  که در پروسه انتخابات، هیچ کسی دخالت نکند و فقط مردم با رأی سری و آگاهانه خود وارد پروسه سرنوشت ساز انتخابات شوند.

 

همچنین “خادم حسین افضلی” یکی دیگر از شرکت کننده گفتمان با دید انتقادی نسبت به پروسه انتخابات و نقش جوانان، گفت: انتظار مثبت از برگزاری انتخابات آینده مجلس نمی رود و آنچه تاکنون تجربه ثابت کرده و وضعیت کلی افغانستان نشان می دهد، انتخابات شفاف و دور از تقلب و تخلف، انتظاری است که قابل برآورده شدن نخواهد بود.

 

اما با وجود این، آقای افضلی تصریح نمود: با توجه به نگاه منفی جوانان به انتخابات، مردم و بخصوص جوانان تحصیل کرده به کسانی رأی دهند که با نگاه تحقیر آمیز تبعیض نژادی، تبعیض قومی و تبعیض مذهبی وارد مجلس نشوند و کسانی باشند که دارای طرز تفکر ملی و اسلامی بوده و حداقل اگر خدمت نتوانستند، خیانت روا ندارند.

 

با این حال، سیدرضا سیغانی می گوید: نقش و انتظار تکمیل کننده یک پروسه می تواند انتخابات باشد که بایستی جوانان خود نقش بیآفرینند و در انتظار بنشینند. یعنی جوانان با نقش آفرینی خویش پاسخ گوی انتظار خویش نیز باشند.

 

او افزود: چون جوانان ستون فقرات و کلید حرکت یک جامعه است، اگر جوانان بتوانند نقش قابل توجه در برگزاری انتخابات سالم بازی نمایند، انتظار مثبت را هم در پی خواهد داشت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>