• تاریخ انشار: ۳۰ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19810
  • 453 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری دومین نشست منطقه‌یی مسئولین، کادرهای ارشد و اعضای فعال مرکز تبیان در شهر قم/ تأکید حسینی مزاری بر تقوا، ولایت‌مداری و فعالیت جدی تشکیلاتی

n00167512-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری که در روز پنج‌شنبه(۲۸ سرطان) در دومین نشست منطقه‌یی جمعی از مسولین، کادرهای ارشد و اعضای فعال مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در داخل و خارج افغانستان در شهر مقدس قم سخن می‌گفت، ضمن تشکر و تقدیر از مسئولین و دست‌اندرکاران دفتر مرکز […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری که در روز پنج‌شنبه(۲۸ سرطان) در دومین نشست منطقه‌یی جمعی از مسولین، کادرهای ارشد و اعضای فعال مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در داخل و خارج افغانستان در شهر مقدس قم سخن می‌گفت، ضمن تشکر و تقدیر از مسئولین و دست‌اندرکاران دفتر مرکز تبیان در قم که با نهایت تلاش و زحمت، سعی کردند مراسم و همایش خوبی را برپا کنند، گفت: به اعتقاد من با وصف این‌که امکانات محدود بود، در طول بیش از سه دهه در شهر قم یا یکی از ولایت‌های ایران، برای اولین‌بار یک چنین همایش و برنامه‌هایی برگزار می‌شود.

 

این در حالی است که دفتر نمایندگی مرکز تبیان در ولایت قم جمهوری اسلامی ایران، از روز چهارشنبه(۲۷ سرطان) در حالی که تازه آغاز به کار کرده، میزبان بیش از ۱۵۰ تن از مسولین دفاتر ولایتی داخل و استانی ایران، کادرهای ارشد و اعضای فعال این مرکز از داخل و خارج افغانستان بود. در کنار این میزبانی و برگزاری نشست‌های مختلف تشکیلاتی و فرهنگی برای این اعضا و کارهای ارشد، دفتر نمایندگی مرکز تبیان در قم، همایش “علما و فرهنگیان؛ ضرورت نقش تأثیرگذار بر اوضاع افغانستان، موانع و راکارها” را با حضور چهره‌های برجسته و نخبه دینی و فرهنگی دو کشور و هم‌چنین صدها تن از علما و فرهنگیان مهاجر برگزار کرد.

 

در دومین نشست منطقه‌یی جمعی از مسولین دفاتر ولایتی، کادرهای ارشد و اعضای فعال مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در داخل و خارج افغانستان در شهر مقدس قم، ابتدا مسئولین و کادرهای ارشد مرکز تبیان به بیان یک گزارش از وضعیت کاری و هم‌چنین وضعیت جاری حوزه فعالیت خود پرداخته، پیشنهادها، برنامه‌ها و راهکارهایی را برای بهبود عملکرد مرکز تبیان و حوزه فعالیت خود ارائه کردند و سپس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان نکات مهمی را در مورد چگونگی رفتار و عملکرد اعضای این مرکز بیان کرد.

n00167433-r-b-036

تقوا داشته باشیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در اولین نکته، مسئولین و اعضای تشکیلات مرکز تبیان را به تقوای الهی دعوت کرد و گفت که اگر علاقه داریم در کارهای شخصی و جمعی و در مسائل فردی و اجتماعی موفق شویم، لاجرم باید تقوا داشته باشیم، در غیر آن، شکست می‌خوریم.

وی خاطرنشان کرد: امروز مشکلات متعدد در افغانستان و نیز در بین مجموعه‌های مختلف مهاجرین در ایران، ناشی از بی‌تقوایی است و اگر تقوا فراگیر می‌بود، قطعا مشکلات امروزی را نمی‌داشتیم.

 

رییس مرکز تبیان تصریح کرد؛ هدف  مرکز تبیان ساختن انسان‌هاست، ساختن مردم است، به خصوص از نگاه تقوا، سعی ما بر این است فضا و شرایطی را در جامعه فراهم کنیم که یک هم وطن در مسیر متقی شدن حرکت کند، وقتی هدف این باشد، در مرحله اول دست اندرکاران مرکز تبیان باید خودشان متقی و پرهیزگار باشند.

 

وی گفت که تقوا از عمل به احکام الهی به ویژه در حوزه های اعتقادی، عبادی و اخلاقی نشأت می‌گیرد و اگر در این سه عرصه توفیق داشتیم، قطعا بحث تقوا پیش خواهد آمد.

 

در فضای زندگی و فعالیت‌های ما گفتمان ولایت و ولایت‌مداری باید حاکم باشد

رییس کل مرکز تبیان پس از تقوا، خواهان رعایت مسأله ولایت‌مداری از سوی مسولین، کادرهای ارشد و اعضای فعال مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان شد. وی گفت: در مرکز بحث تقوا و رعایت مسائل اسلامی، بحث ولایت‌مداری قرار دارد. ما تقوای عمومی یا صرفا عنوان مسلمان بودن را خیلی نیاز نداریم، در صورتی که از محوریت ولایت فاصله داشته باشیم یا در بحث ولایت‌مداری ضعیف باشیم، بنابراین ما سعی کنیم در رابطه با ولایت‌مدار شدن، خیلی جدی عمل کنیم.

 

وی تأکید کرد: سیاست و مشی مرکز تبیان حرکت در مسیر ولایت فقیه و عمل به این اندیشه است.

 

رییس مرکز تبیان خطاب به مسولین، کادرها و اعضای ارشد این مرکز تصریح کرد: ما و شما به عنوان مسئولین و کادرها و اعضای فعال تشکیلات مرکز تبیان، باید در  رابطه با موضوع ولایتمداری خیلی جدی ورود داشته باشیم. علاوه بر این‌که خود ما در این مسیر عمل کنیم، در فضای زندگی و فعالیت‌های خود ما گفتمان ولایت و ولایت‌مداری باید حاکم باشد.

 

وی در این مورد تأکید کرد: چرا از مطرح کردن اندیشه خود هراس داشته باشیم، اما آن‌هایی که ضد دین و خدا هستند، با جرأت مخالفت و ضدیت خود را مطرح می‌کنند، وقتی اعتقاد داریم و می‌دانیم که پشتوانه ما خداست، چرا ضعیف عمل کنیم؟! ما اگر بخواهیم موفق شویم و در برابر مخالفین و دشمنان توفیق پیدا کنیم، علاوه بر این که در دل خود پیرو ولایت فقیه باشیم، در گفتمان‌های ما هم باید این موضوع مطرح باشد.

 

تأکید بر کار جدی‌تر تشکیلاتی

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، در توصیه سوم خطاب به جمعی از مسولین، کادرهای ارشد و اعضای فعال این مرکز، خواستار کار جدی‌تر تشکیلاتی توسط این نیروها شد و گفت: اگرچه از ابتدای تأسیس مرکز تبیان سعی کردیم کارهای ما تشکیلاتی باشد و مرکز تبیان، یکی از متشکل‌ترین تشکلات فرهنگی اجتماعی در افغانستان باشد، اما هنوز هم نواقص زیادی داریم.

 

وی در راستای عمل‌کرد مؤثر و بهتر تشکیلاتی توسط اعضای مرکز تبیان توصیه‌های زیر را مطرح کرد:

ـ مهمترین کار تشکیلاتی، ارتباطات اعضا و کادرها با مدیریت و رهبری مرکز است. اگر ارتباطات وجود نداشته باشد، هر قدر مسئولیت مهم داشته باشید، عضو تشکیلات نیستند. برقراری رابطه باید فعال باشد، باید ارتباطات دیده شود، اعضای تشکیلات باید در منظر مسئولین دیده شوند.

n00167433-r-b-037

ـ دومین شاخصه کار تشکیلاتی، رعایت نظم است. اگر نظم تشیکلاتی را رعایت نکنید، عضو تشکیلات نیستید. اگر می‌خواهید تشکیلاتی عمل کنید، باید نظم را رعایت کنید، به قول‌تان عمل کنید، سر قرارتان باشید، باید با این شاخصه شناخته شوید.

 

ـ شاخصه دیگر عملکرد تشکیلاتی، حل شدن در جمع است. اگر در این جمع صد نفری احساس شود که کسی خواسته‌های متفاوت‌تری نسبت به جمع دارد و در تشکیلات حل نشود، عضو تشکیلات نیست. کار تشکیلاتی این است که هدایات و دستورات مدیریت تشکیلات و هیأت رهبری پذیرفته شود و  مورد اجرا قرار بگیرد.

 

ـ کارها باید ‌تقسیم و مدیریت شود؛ تقسیم کار در یک مجموعه و مدیریت تقسیم کار، از شاخصه‌های کار تشکیلاتی است.

 

ـ وجدان کاری داشته باشیم؛ وظیفه را به نحو احسن و مطلوب انجام بدهیم، هر کدام باید در کار خود فعال و پرجوش باشند.

 

ـ انجام وظایف عمومی، به محضی که یک فرد عضو تشکیلات می‌شود، وظایف عمومی تشکیلات را باید خود به خود انجام بدهد.

 

ـ پرهیز از شهرت‌طلبی و افتادن در دام کارهای دیگران و متهم شدن به ارتباط با دیگران؛ به دنبال شهرت‌طلبی نباشید، عناصر تشکیلاتی باید از این مسأله بپرهیزند، نیروهای ما باید الگو باشند؛

 

ـ کار رسانه‌ای، هر کدام ما باید کار رسانه‌ای کنیم؛ اگر فیس‌بوک و گروه دارید، کار تشکیلاتی کنید، همکاران ما باید در فضای مجازی فعال باشند. فعالیت‌های فردی و شخصی اعضای مرکز باید در داخل خانواده متمرکز باشد، وقتی چیزی از چارچوب خانه بیرون شد، دیگر خصوصی نیست، ولو این‌که در فضای رسانه و خارج از خانه مطرح نشود، مربوط به اجتماع و جامعه است و بر رفتار تشکیلاتی تأثیرگذاری دارد.

 

ـ مردانه در صحنه حضور داشته باشیم، با توکل بر خدا، مرگ در هر جایی است، مرگ و زندگی دست خداست، بنابراین آدم باید به وظایف دینی خود، جدی و قاطع عمل کند.

 

تأسیس موسسه خیریه فرهنگی آموزشی امام صادق(ع)

در پایان این نشست، حجت‌الاسلام والمسملین حسینی مزاری از تأسیس موسسه خیریه فرهنگی آموزشی امام صادق(ع) در چارچوب مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان خبر داد.

 

وی گفت: برنامه داریم با تقویت این موسسه و جمع‌آوری خیرات از سراسر جهان، زمینه آموزش و تحصیلات عالی را برای بچه‌هایی که شایستگی و ظرفیت دارند، فراهم کنیم و آن‌ها را تحت پوشش قرار بدهیم، ما تصمیم داریم بورسیه‌های سالانه داشته باشیم و امیدواریم همه دوستان در این رابطه مصمم باشند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>