• تاریخ انشار: ۶ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22879
  • 169 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

برگزاری همایش حادثه تروریستی ۷ جدی؛ علت‌ها و پیامدها/ سانچارکی: ترور، کشتار و انفجار نمی‌تواند یک ملت را از صحنه خارج کند

n00176706-b

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در همایش حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ علت‌ها و پیامدها، به مناسبت تجلیل از مقام شامخ شهدای حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی ۱۳۹۶ علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، تأکید کرد: ترور، کشتار و انفجار نمی‌تواند […]

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در همایش حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ علت‌ها و پیامدها، به مناسبت تجلیل از مقام شامخ شهدای حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی ۱۳۹۶ علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، تأکید کرد: ترور، کشتار و انفجار نمی‌تواند یک ملت را از صحنه خارج کند، بلکه مردم را مصمم‌تر و منسجم‌تر و با انگیزه‌های قوی‌تر وارد میدان خواهد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این همایش که با حضور خانواده‌های شهدا، مسئولین و اعضای دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، علما و فرهنگیان کشور برگزار شد، سید آقا حسین فاضل سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در سخنانی گفت: اولین سالگرد فاجعه دردناک حمله بر دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان”آوا” و شهادت تعداد زیادی از همکاران رسانه‌ای ما، فرهنگیان و خبرنگاران را گرامی می‌داریم.

 

به گفته وی، این رویداد، یک حادثه خیلی تلخ بود که یک مجموعه از سرمایه‌ های فرهنگی و رسانه‌ای کشور را از ما گرفت.

 

آقای سانچارکی خاطرنشان کرد: در این رویداد، ۱۰ خبرنگار به شمول ۹ خبرنگار از خبرگزاری صدای افغان”آوا” و ۱ خبرنگار از خبرگزاری جمهور، به اضافه تعداد زیادی از فرهنگیان از ما گرفته شدند.

 

وی در مورد حمله تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی ۱۳۹۶ گفت: حمله به خبرگزاری صدای افغان”آوا” قابل پیش‌بینی بود، دشمن از یک‌سال به این‌ سو حملات بالای اماکن عمومی از جمله مساجد و مراکز فرهنگی را آغاز کرده بود و هدف آن نیز ضربه وارد کردن به روند نیرومند آگاهی و روشن‌گری در میان جامعه ما بود.

 

به گفته معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، هدف دشمن این بود که مردم را بترساند، وحشت‌زده کند و از صحنه خارج نماید، عزیزان ما را در خانه‌های شان حبس کند و رشد و پویایی را از مردم ما سلب نماید.

 

وی افزود: پیش از آن تمام نشانه‌ها هویدا بود که دشمن شدیدا ترسیده که این جامعه، یک جامعه خلاق و رو به رشد است و جوانان ما در عرصه‌های مختلف درخشش داشتند؛ این نمی‌توانست برای آن‌ها قابل تحمل باشد.

 

اما به گفته فاضل سانچارکی، این حوادث نتوانست هدف دشمن را برآورده کند و مردم در خانه‌ها حبس شوند، بلکه مردم ما پویاتر در صحنه حاضر شدند.

 

وی تأکید کرد: ترور، کشتار و انفجار نمی‌تواند یک ملت را از صحنه خارج کند، بلکه مردم را مصمم‌ تر و منسجم‌ تر و با انگیزه‌های قوی‌تر وارد میدان خواهد کرد. این روند ادامه پیدا خواهد کرد که ما شاهد پویا شدن مردم بودیم.

 

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در ادامه تصریح نمود: حادثه خبرگزاری صدای افغان”آوا” خیلی دردناک بود، در عرصه امور رسانه‌ای تنها تشیع و مردم هزاره هدف قرار نگرفته‌اند، ما شاهد حملاتی بودیم که همه مردم آماج قرار گرفتند؛ در ننگرهار، در مرکز تربیه اطفال، داعش”>داعش خیلی از اطفال و کارکنان این مرکز را به شهادت رسانید. دشمن ما که دشمن مشترک تمام هموطنان ما است و همه اقوام را هدف قرار داده، در خوست، در قندهار و جای جای این کشور حملات سنگینی را به راه انداخت، اما نتوانست به اهداف خود نزدیک شود.

 

به گفته وی، در عرصه رسانه‌ها، وزارت اطلاعات و فرهنگ تلاش‌های فراوانی داشت تا با همکاری ارگان‌های رسانه‌ای، یک سلسله کارهایی را به نفع مصئونیت خبرنگاران انجام بدهد که کارهای قابل توجهی در این زمینه نیز صورت گرفته است؛ یک سلسله برنامه‌ها را برای تأمین امنیت خبرنگاران روی دست گرفتیم، مثلا پوشش حفاظتی از خبرنگاران و مراکز خبررسانی، سلاح‌های حفاظتی و پوشش‌های حفاظتی برای اکثر رسانه‌ها توزیع شده است.

 

این پیش‌کسوت و فعال باسابقه رسانه‌ای در کشور افزود: ما روی ایجاد خانه‌های امن برای خبرنگاران، ایجاد کمیته‌های ولایتی برای خبرنگاران، تهیه رهنمود پوشش خبرهای تروریستی و انتحاری کار کردیم. این رهنمود مسئولین امنیتی را مکلف می‌کند که متوجه خبرنگاران باشند. همچنین رسانه ها را مکلف می‌کند که برای خبرنگاران خود، پوشش حفاظتی توزیع کنند.

 

وی با بیان این‌که ده خبرنگار در حادثه شش درک کابل جان خود را از دست دادند و در گوشه و کنار دیگر کشور نیز خبرنگاران آماج قرار گرفته‌اند، تأکید کرد: رهنمود پوشش خبرهای تروریستی مسئولین امنیتی را مکلف می‌سازد که ساحه را مسدود سازند، اما نه برای خبرنگاران.

 

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در مورد طرح بنای یادبود شهدای رسانه در کابل نیز گفت: طرح بنای یادبود شهدای رسانه‌ای را نیز روی دست داریم که تا روز جهانی مطبوعات این بنا درست خواهد شد و نام تمام خبرنگاران شهید در این منار نوشته می‌شود.

 

وی در عین حال خاطرنشان کرد که دشمنان مردم افغانستان و مخصوصا عاملان حمله به حسینه‌ها و مراکز فرهنگی، آموزشی و ورزشی ما به سزای اعمال خود رسیدند؛ داعش”>داعش ضربات سنگینی در اچین ننگرهار دید و امروز نمی‌تواند سر خود را بلند کند. صدها نیروی زبده داعش”>داعش و فرماندهان‌شان از بین رفتند و شبکه‌های‌ شان به خصوص شبکه‌هایی که در پایتخت ایجاد کرده بود، کشف و از بین رفت. هم‌چنین در جوزجان ۳۰۰ داعش”>داعشی به چنگ دولت افتادند و انتقام خون شهدا تا حدودی گرفته شده است.

 

افتتاح همایش

این در حالی است که در ابتدای این همایش، سید عارف موسوی، مسئول بخش شهدا و ایثارگران دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، از تشریف آوری تمام حاضرین به ‌ویژه معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ و حجت‌الاسلام والمسلمین سید فاضل حسینی، مسوول بنیاد راه امین تقدیر و سپاس‌گزاری کرد.

 

آقای موسوی در ادامه با بیان ‌این‌که شهادت مبارک است و باید به آن افتخار کرد، افزود: اولین سال‌روز شهادت و زخمی شدن نزدیک به ۲۰۰ تن از فرهنگیان و اهل رسانه در دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان را برای همه شهروندان غیور افغانستان تبریک و تهنیت می‌گویم.

 

حضور ۵ شهید زن در میان شهدای تبیان

در ادامه، نجمه موسوی، مسوول بخش زنان دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان که خود نیز از زخمیان حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی است، با خوانش مقاله‌ای تحت عنوان “فاجعه هفتم جدی و نقش زنان در پاسداری از آرمان شهدا” یاداور شد که نمی‌توان نقش زنان در تاریخ را نایده گرفت.

 

خانم موسوی با بیان ‌این‌که در رویداد تروریستی هفتم جدی سال ۱۳۹۶ در کابل نیز شماری از زنان مبارز قربانی دشمن شدند، اشاره کرد که در میان ۵۲ شهید رویداد هفتم جدی، نام ۵ زن هم دیده می‌شود.

 

او اضافه کرد: این زنان که آگاهانه در مسیر مبارزه حق علیه باطل گام برداشته بودند، توسط جریان تکفیری داعش”>داعش که ریشه در ایدئولوژی وهابیت دارد، به شهادت رسیدند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>