• تاریخ انشار: ۲ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22937
  • 201 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بر رغم تلاش دشمن، نزدیکی، همکاری و تبادل داشته ها برای دوملت افغانستان و ایران مهم است

n00176447-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در ابتدای این دیدار، حسینی مزاری، ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمد گویی به حجت الاسلام و المسلمین پژمان فر و هیات همراه، به تاریخچه چند دهه گذشته فعالیت های مرکز تبیان در داخل و خارج  افغانستان اشاره کرد و گفت: فعالیت های مرکز تبیان در ایران در چهار […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در ابتدای این دیدار، حسینی مزاری، ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمد گویی به حجت الاسلام و المسلمین پژمان فر و هیات همراه، به تاریخچه چند دهه گذشته فعالیت های مرکز تبیان در داخل و خارج  افغانستان اشاره کرد و گفت: فعالیت های مرکز تبیان در ایران در چهار سطح صورت می گیرد که اولین آن، ایفای نقش پل ارتباطی بین مردم افغانستان با ایران است و تبادل دیدگاه ها، نظرات و توقعات همدیگر از طرفین و انعکاس آنهاست و تاکنون تلاش شده است تا مردم ایران و افغانستان به همدیگر شناسانده شوند و از ظرفیت های متنوع هم، آشنایی حاصل کنند، چه اینکه این کار مقدمه خوبی برای نزدیکی دوملت ایران و افغانستان است و آنگاه هردو ملت می توانند به خوبی از پس توطئه های نهان و آشکار دشمن برای جدایی و دور کردن این دوملت از همدیگرموفق به درآیند.

 

وی گفت: سطح دوم کار، فعالیت های فکری فرهنگی در سطح مهاجرین است، چه اینکه اگروجود مشکلات فکری فرهنگی در میان مهاجرین بیشتراز افغانستان نباشد کمتر نیز نمی باشد، به همین لحاظ از طریق دفاترمرکزتبیان در مشهدمقدس، تهران، قم و اصفهان در سطح مهاجرین کارهای مناسب فکری فرهنگی و آموزشی صورت می گیرد.

 

آقای مزاری در ادامه افزود: پیگیری مشکلات موجود مهاجرین نیز از دیگر حوزه های کاری مرکزتبیان است که در سطوح مختلف و در عرصه های گوناگون کسب وکار، سرمایه گذاری، بهداشت، آموزش و پرورش، تحصیلات عالی، اقامت، تردد و امثال آن توجه وجود دارد و از سوی مسؤلین این تشکیلات اقدامات خوبی وجود داشته، با پیگیری از طریق نهادهای ذیربط ایرانی به ویژه اداره اموراتباع وزارت کشور، خدماتی برای مهاجرین ارائه می گردد.

 

این فعال امور فکری فرهنگی با مهم ارزیابی کردن حضورکادرهای کاردان در افغانستان بیان کرد: برنامه ی دیگری که روی دست دفاتر مرکز تبیان در ایران است، برقراری ارتباط با اقشار مختلف مهاجر و شناسایی عناصر نخبه آنان و به کارگیری آنان در چوکات مرکز تبیان و نیز تشویق و ترغیب شان به برگشت به کشور و شاغل شدن در مشاغلی که در افغانستان مورد نیاز مردم کشور است، می باشد.

 

آقای مزاری در ادامه یادآور شد: زندگی مهاجرین افغانستانی در ایران، نسبت به مهاجرین هموطن در دیگر کشورها خوب است و از بسیاری جهات از امتیازاتی برخور دارند که حتی درکشورهای اروپایی ازین امتیازات خبری نیست، ولی همچنان برخی مشکلات در سطح زندگی مهاجرین وجود دارد که رفع آن برای جمهوری اسلامی ایران کار و هزینه زیادی در برندارد اما برای مهاجرین می تواند بسیار کارگُشا باشد که وجود همین مشکلات محدود گاهی چنان در سطح زندگی مهاجرین اثر منفی می گذارد که حتی ۹۸ درصد خدماتی که از سوی ایرانی ها به مهاجرین ارائه می گردد، تحت تاثیر قرارگرفته، در هیاهوی تبلیغاتی سطحی نگران، حسودان و چه بسا دشمنان، تضعیف شده، بلکه جنبه های منفی بزرگ نمایی گردیده، در راستای دورکردن دو مردم و حکومت همسایه و دوست مورد سؤ استفاده قرار می گیرد.

 

وی گفت: اگرچه در سالهای اخیر گشایش های بیشتری در مسیر زندگی مهاجرین نسبت به قبل ایجاد شده است، اما با آنهم در جهت بازکردن گره های هرچند کوچک اما بسیار تاثیرگذار و ایجاد کننده ذهنیت بسیار منفی، بایستی تلاش جدی صورت بگیرد.

nf00176447-2

آقای مزاری مشکلات حوزه های مختلف مربوط به مهاجرین افغانستانی در عرصه های کار، بهداشت، آموزش و پرورش، تحصیلات دانشگاهی و حوزوی، اقامت، تردد، بیمه و امثال آن را برشمرد و از آقای پژمان فر دعوت به توجه بیشتر جهت حل این مشکلات کرد و از جمله تلاش در راستای اصلاح برخی قوانین مربوط به مهاجرین به ویژه در زمینه کار و سرمایه گذاری و کسبه و بازاریان را مهم ارزیابی نمود.

 

این شخصیت فعال عرصه های اجتماعی در مورد کسبه و بازاریان و مشکلات آنها نیز مطالبی عنوان نمود و گفت: برای سامان دادن بازاریان و کسبه و رفع مشکلات آنها و ایجاد پل ارتباطی میان آنان و نهادهای ذیربط ایرانی اتحادیه ای تاسیس گردیده که قطعا رسمی شدن آن و حمایت جدی ازین اتحادیه می تواند کمک بزرگی برای این قشر گردد که هم به نفع اقتصاد ایران است و هم به سود مهاجرین و مردم داخل کشور

 

آقای مزاری همچنان به مشکلات سرمایه گذاران و راه های حل آن اشاره کرد و توجه مسؤلین ایرانی را برای کمک به حل این مشکلات فراخواند.

 

ایشان با برشمردن اهمیت حضور روحانیت انقلابی، به برخی نارسایی های حوزه علمیه در تربیت و آموزش آنان پرداخت و برقراری روابط و آسان بودن آن بین طلبه های جوان و مراجع انقلابی را یکی از راه های حل فعال شدن علما در عرصه مختلف ارائه خدمت به مسلمانان کشور به حساب آورد.

 

وی همچنان به مشکلات زوار اربعین هموطن و ارائه راهکار جهت تسهیل در امر سفر آنان و حضور به موقع در عراق اشاره کرد و خواهان کمک در حل این مشکلات شد.

nf00176447-1

حجت الاسلام و السملین پژمان فر؛ نماینده مردم مشهد مقدس طی سخنانی در این نشست، گفت: حضور مهاجرین افغانستانی در ایران فرصتی است که باید از آن به طور بهینه استفاده شود که تلاش های خوبی برای حل مشکلات مهاجرین صورت گرفته است.

 

وی با اشاره به فعالیت بدخواهان مردم و دولت دو کشور ایران و افغانستان گفت: همزمان با این فعالیت های سوء دشمنان دو کشور، ما باید جبهه همکاری و همسویی را برای تحکیم هرچه بیشتر مناسبات و روابط تقویت نماییم.

 

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، با تایید بر وجود برخی کاستی ها در حوزه خدمات رسانی به مهاجرین، متذکر شد: برخی از شرایط موجود به تبلیغ  و فضای رسانه ای مرتبط است که روی اذهان مردم دو کشور اثر منفی  می گذارد و باعث تغییر دیدگاه ها می گردد، طوری که تمام کارکردهای مثبت جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته می شود و  فقط همان کاستی ها به منظور برهم زدن روابط نیک دو کشور، بولد، مطرح و بزرگ نمایی می گردد.

 

این نماینده مجلس ایران گفت: برخی از مشکلات موجود به قوانین بر می گردد که سعی بر اصلاح آنان از سوی قانون گذاران وجود دارد و تلاش می شود به نتیجه برسند.

 

حجت الاسلام و المسلمین پژمان فر، سرمایه گذاری تجار افغانستانی در ایران را یک فرصت دو سویه توصیف کرد و گفت: همان طور که سرمایه گذاری افغانستانی ها برای اقتصاد ایران یک فرصت است، ظرفیت های ایران هم یک فرصت متقابل را در اختیار سرمایه گذاران افغانستان قرار می دهد.

 

وی با بیان اینکه، مشکلات موجود کم کم و با راه حل های مناسب رفع می شوند، بر زمان بر بودن این روند تاکید و گفت که این امر باید با سعه صدر صورت بگیرد.

 

این عضو مجلس ایران با اشاره به جایگاه طلاب و روحانیون در هدایت جامعه، خاطر نشان کرد: رها بودن طلاب و روحانیون مورد پذیرش نیست و این افغانستانی و ایرانی هم ندارد، چرا که باید این قشر جامعه به وظیفه مهم خود عمل نمایند.

 

آقای پژمان فر در خصوص تاثیرگذاری مراجع غیر انقلابی و بلکه ضدنظام روی روحانیت جوان افزود: طلاب و روحانیون ما نباید برای دریافت مساعده های ناچیز، زیر منبر هر شخصیت و مرجعی بنشینند و هر حرفی را بشنوند و بعد تاثیر نیز بپذیرند، چون این گونه افراد نمی توانند پرچمداری گفتمان اسلامی را بر عهده گیرند.

 

در پایان دیدار، قرار بر این شد جهت به نتیجه رسیدن برخی امور در راستای رفع مشکلات مهاجرین، نشست های مستمربین آقایان پژمان فر و حسینی مزاری ادامه یابد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>