• تاریخ انشار: ۲ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 29647
  • 302 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بلند بردن سطح سواد و آگاهی جامعه تنها راه مقابله با ترویج فرهنگ مخرب غربی در کشور است

n00203973-b

کارشناسان بر این باور اند که به دلیل پایین بودن سطح سواد و آگاهی مردم، فرهنگ مخرب بیگانه به راحتی در بین مردم نفوذ کرده که با بالا بردن سطح سواد و آگاهی جامعه می توان با آن مقابله نمود.   خبرگزاری صدای افغان(آوا)- هرات: گفتمان نخبگانی خبرگزاری صدای افغان(آوا) این هفته با عنوان  “فرهنگ […]

کارشناسان بر این باور اند که به دلیل پایین بودن سطح سواد و آگاهی مردم، فرهنگ مخرب بیگانه به راحتی در بین مردم نفوذ کرده که با بالا بردن سطح سواد و آگاهی جامعه می توان با آن مقابله نمود.

 

خبرگزاری صدای افغان(آوا)- هرات: گفتمان نخبگانی خبرگزاری صدای افغان(آوا) این هفته با عنوان  “فرهنگ پذیری از بیگانگان؛ضرر یا ضرورت” ها با حضور کارشناسان و دانشجویان هرات برگزار گردید.

 

در این گفتمان، مهدی حلیمیy دانشجوی رشته خبرنگاری دانشگاه هرات و از کارشناسان این گفتمان، با تعاریفی مختلف از فرهنگ بیان داشت: فرهنگ مجموعه رسم و رواج هایی است که مردم مکررا آن را انجام می دهند و شامل بخش های مختلفی از اعمال و رفتار مردم می باشد.

 

وی در ادامه افزود: هر کشوری که قصد تسلط بر کشوری دیگر را دارد در ابتدا فرهنگ خود را بر ملت مورد نظر تطبیق می دهد و از این طریق به آسانی می تواند خواسته ها و برنامه های خود را اجرا و عملی بکند که این روزها شاهد این عملکرد آمریکا در کشور افغانستان هستیم.

 

حلیمی، جوانان را تاثیر پذیرترین قشر جامعه یاد نموده تاکید کرد: جوانان نیروی خلاق و سرمایه ملی هر جامعه هستند، طوریکه پیامبر اسلام نیز نسبت به دیگر اقشار جامعه توجه بیشتر و ویژه ای به جوانان داشتند و بیشترین سرمایه گزاری را بر روی آنان انجام می دادند.

 

nf00203973-1

به گفته وی، آشنایی با فرهنگ های مثبت موجود در دیگر کشورهای جهان مفید بوده و در جهت تکامل فکری و رفع نواقص موجود در جامعه باید از آن استفاده کرد اما این الگو پذیری باید اگاهانه باشد.

 

این دانشجوی خبرنگاری در هرات، با اشاره آثار مخرب و سازنده رسانه در بین خانواده های افغان تاکید کرد: باید از داشته ها و اندوخته های مثبت و مدرن غرب در جهت تکامل داشته های خود استفاده نماییم و در جهت منافع دینی و ملی جامعه خود بکار ببریم.

 

حلیمی بی سوادی مردم جامعه را از عوامل مهم تاثیر پذیری آنها از فرهنگ بیگانه دانسته تصریح نمود: برای مقابله با ترویج و تهاجم فرهنگ غلط بیگانه در کشور اولا باید سطح دانایی و آگاهی مردم بالا برده شود و در قدم بعدی عوامل و ریشه های ترویج این فرهنگ ها را دقیق شناسایی نماییم.

 

از سوی دیگر، محمد حسین جعفری فارغ از دانشکده خبر دانشگاه هرات و یکی دیگر از کارشناسان این گفتمان با اشاره به عوامل گریز جوانان کشور از فرهنگ اصیل دینی و ملی و گرایش به فرهنگ غربی تصریح نمود: در زمینه تطبیق فرهنگ بیگانه در کشور، کار و سرمایه گزاری زیادی صورت گرفته که رسانه یکی از عوامل بارز و مهم آن می باشد که با نشر سریال ها و فیلم های غربی تاثیر زیادی بر نوع نگرش، پوشش و رفتار

جوانان داشته است.

 

 

وی در ادامه افرود: اگر امروزه جوانان به فرهنگ غربی روی آورده اند به دلیل دسترسی آسان و همه شمول آنها به فرهنگ غرب می باشد‌.

 

وی بر این باور است که در افغانستان منابع، کتب، سریال ها، فیلم ها و برنامه های اصیل افغانی وجود ندارد و جوانان مجبور می شوند برای رفع نیازهای شان به منابع بیرونی مراجعه کنند که از این طریق تحت تاثیر نیز قرار می گیرند.

 

این کارشناس امور رسانه در هرات، با متهم ساختن دولت به سهل انگاری در امور نظارت بر رسانه های کشور گفت: هیچ نوع نظارت دقیق و درستی از سوی مسوولین بر رسانه های داخل کشور وجود ندارد و رسانه ها به خاطر منافع مالی شان از پخش و نشر هر نوع فیلم و برنامه ای دریغ نمی کنند و این تاثیر منفی بر جامعه و جوانان کشور داشته است.

 

جعفری، خودسازی و اصلاح خود را اولین و مهم ترین گام برای اصلاح جامعه عنوان نموده و تصریح کرد: در اصلاح جامعه زمانی موفق هستیم که اصلاح را از خود شروع نماییم.

 

وی تاکید کرد که باید مطالعات دینی و ملی خود را بالا ببریم و با آشنایی کامل آن را مورد بررسی و موشکافی قرار بدهیم و از این طریق خوبی ها را از بدی ها تفکیک نماییم‌ و از ورود فرهنگ مخرب بیگانه در کشور جلوگیری نماییم.

 

در ادامه این نشست به سوال حاضرین در گفتمان پاسخ ارائه شد.

nf00203973-3nf00203973-2

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>