• تاریخ انشار: ۱۲ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18952
  • 743 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

بهترین زمان برای دور کردن صفات رذیله ماه رمضان است/ مسلمانان در منزوی کردن اسکتبار اقدام کنند

n00164665-b

گفتمان علمی‌پژوهشی تحت عنوان “فلسفه و فواید اخلاقی روزه برای نسل جوان” از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان با حضور جمعی از دانش‌جویان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام‌والمسملین سیدعارف موسوی، مسول بخش شهدا و ایثارگران مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان و استاد مدرسه امام امیرالمومنین‌(ع) در این گفتمان پژوهشی […]

گفتمان علمی‌پژوهشی تحت عنوان “فلسفه و فواید اخلاقی روزه برای نسل جوان” از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان با حضور جمعی از دانش‌جویان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام‌والمسملین سیدعارف موسوی، مسول بخش شهدا و ایثارگران مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان و استاد مدرسه امام امیرالمومنین‌(ع) در این گفتمان پژوهشی تاکید کرد که برکات و فضایل اخلاقی روزه شامل همه می‌شود؛ اما نظر به اینکه بیشرین هدف تهاجمات دشمنان در شرایط کنونی جوانان است، روزه می‌تواند آنان را در مواجهه با این تهاجمات پیروز گرداند.

 

آقای موسوی تصریح کرد که در حال حاضر جوانان نظر به اینکه اساس جامعه را تشکیل می‌دهند، در محیط دانشگاه‌ها، مراکز دینی ‌و فرهنگی، اجتماع و فضای مجازی، هدف اصلی تهاجمات گوناگون دشمنان می‌باشند.

 

براساس گفته‌های موسوی؛ نسل جوان تنها با تقوای الهی می‌تواند از تهاجمات دشمن مصوون بماند. همچنین بزرگان و علمای دینی باید آنان را با فرهنگ اسلامی آشنا بسازند، تا خلاء فرهنگی از بین بروند و جایی برای فرهنگ بیگانه نباشد.

 

او در ادامه یادآور شد که برای گناه‌نکردن نیازاست تا صفات زشتی که منشاء گناه را تشکیل می‌دهد از ریشه‌کشیده شود و این صفات را برای همیشه از خود دور کنیم. در غیر آن ممکن است که باردیگر ساقه‌های بیشتری از همان ریشه سبز کند.

 

به گفته‌ی این عالم دینی؛ بهترین زمان برای اینکه جوانان بتوانند صفات‌رذیله را در وجود خود از ریشه دربیاروند، ماه رمضان است.

 

موسوی خاطر نشان کرد که روزه در کنار اینکه از نظر جسمی و طبی به نفع ما است و مشکلات جسمی ما را از بین می‌برد؛ برای روح ما نیز خیلی مفید است و روح مریض را تمیز کرده شستشو می‌دهد.

 

او اما تاکید کرد که نباید تنها در ماه رمضان مومن شویم؛ بلکه نورانیت و معنویتی را که از انجام واجبات و ترک محرمات در این ماه کسب می‌کنیم را باید در طول سال حفظ کنیم.

 

موسوی همچنین اشاره کرد که روزه گرفتن به معنی واقعی تنها پرهیز از خوردن و آشامیدن نیست؛ بلکه باید برعلاوه نخوردن و نیاشامیدن تمام اعضای بدن ما از نظر روحی و جسمی روزه داشته باشد.

 

این استاد مدرسه امام امیرالمومنین‌ع از ماه رمضان به عنوان ماه انسان سازی، ماه برابری، رفع تبعیض نژادی و طبقاتی یاد کرد و گفت که در این ماه برابری پیاده می‌شود و همه افراد بدون تبعیض طبقاتی از اذان صبح تا اذان شام امساک می‌کنند.

 

موسوی در بخش دیگر سخنان خود به روز قدس اشاره کرد و گفت که از زمان خلقت آدم و سرباز زدن شیطان از سجده بر آدم، تاکنون دو خط حق و باطل یا نور و ظلمت علیه همدیگر به پیش رفته‌اند و در طول تاریخ پیروان این دو خط با همدیگر ستیزه و جدل داشته‌اند.

 

او اضافه کرد که امروز نیز اسراییل و حامیان غربی و شرقی آن در خط باطل قرار دارند و کسانی که دشمن اسراییل هستند در خط حق دارند.

 

او با اشاره بر اینکه امروز چرا بیشتر از ۱میلیارد و ۷صد میلیون مسلمان رقیب یک کشور کوچک بنام اسراییل شده نمی‌تواند و از حقوق مردم مظلوم فلسطین دفاع نمی‌توانند؟ افزود که دلیل آن عدم موجودیت اتحاد اسلامی است.

 

موسوی عدم متحد شدن مسلمین را نیز نیرنگ یهود و نصارا خواند و افزود که آنان امروز مسلمانان را به جان هم انداخته و وضعیت طوری پیش آمده است که در دنیا مسلمان، مسلمان دیگر را می‌کُشد.

 

موسوی همچنین گروه‌های وهابی و تکفیری را دشمن دیگر مسلمین خوانده افزود که این گروه‌ها مانند غده سرطانی است که از درون، جامعه اسلامی را نابود می کند. گروه های تکفیری که با لباس اسلام و از بطن غرب متولد شده‌اند، لکه ننگ برای اسلام است.

 

او تاکید کرد که اگر کشورهای اسلامی می‌خواهند در برابر یهود و نصارا موفق باشد باید اتحاد اسلامی به وجود بیاید و در زیر مجموعه های این اتحاد جمهوری‌ها تشکیل شود. بعد از متحد شدن مسلمانان آسیب شناسی شود که کی علیه اسلام کار می‌کند.

 

او همچنین به اقدام اخیر امریکا مبنی بر انتقال سفارت این کشور از تل‌اویو به بیت‌المقدس اشاره کرد و گفت که این اقدام چهره پلید امریکا را بیشتر از پیش برای همه‌گان آشکار ساخت.

 

موسوی خاطر نشان کرد که مسلمانان باید بدانند که امریکا و متحدین غربی و شرقی آن دشمن اسلام است.

 

موسوی تاکید کرد که مسلمانان باید در راستای منزوی کردن استکبار به ویژه اسراییل و امریکا اقدام کنند و تمام توان خود را به خرچ دهند تا دیگر این کشورها برای کشورهای اسلامی حکم‌روایی و سلطه نداشته باشد.

 

در همین حال عزت الله رحیمی، یکی از دانشجویان، رمضان را ماه مهمانی خداوند خواند و تاکید کرد که مهمانان زمانیکه در این ماه به خانه میزبان می‌روند، باید حفظ حُرمت داشته باشند.

 

او اضافه کرد که این ماه، ماه بازگشت به سوی خداوند است و هرچند توبه در کُل مورد قبول است اما در ماه رمضان بیشتر مورد قبول خداوند واقع می‌شود.

 

او تاکید کرد که فرد مهمان باید در بُعد فردی خود را در این ماه از اعمال ناپسند و زشت تخلیه کند و صفات خوب و شایسته را جایگزین آن بسازد.

همچنین در بُعد اجتماعی باید رذایل اخلاقی را از درون جامعه‌ی خود دور کنیم و در دفاع از مستضعفین قدم بگذاریم.

 

او یکی از مراحل گام برداشتن در بُعد اجتماعی را دفاع از مستضعفین قدس عنوان کرد و افزود که در این ماه باید علیه مستکبرین در روز قدس ایستادگی صورت گیرد.

 

مرتضی قاسمی یکی دیگر از دانشجویان نیز گفت که روزه فواید جسمی و روحی زیادی دارد و انسان را از رذایل حیوانی دور می‌سازد.

 

او اضافه کرد که روزه اخلاص، صبر و بردباری انسان را تقویت میکند.

 

سیغانی دانشجوی دیگر از ولایت بامیان نیز در این گفتمان یادآور شد که هم‌اکنون جوانان بیشترین قربانی پیام‌های بیگانه هستند.

 

او تاکید کرد که نظر به اینکه جوانان بیشترین تاثیر را از دیگر جوانان می‌پذیرند باید جوانان آگاه در مورد تهاجمات فرهنگی بیگانه به آنان آگاهی‌دهی کند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>