• تاریخ انشار: ۷ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22102
  • 1,175 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

به نامزدانی باید رای داده شود که معیارهای یک نماینده موفق را داشته باشند

n00171705-b

در حاشیه گفتمان دانشجویی “نگاه دانشجوبان به کارزار انتخاباتی؛ اخلاق، صداقت، واقع بینی” عنوان شد: دانشجویان اصول اخلاقی را در انتخابات آینده در نظر بگیرند تا خشنودی خداوند را کسب بکنند و خداوند ناظر به همه اعمال  و گفتار است. سید رحمت علی ناصری استاد حوزه و دانشگاه در حاشیه این گفتمان دانشجویی که از […]

در حاشیه گفتمان دانشجویی “نگاه دانشجوبان به کارزار انتخاباتی؛ اخلاق، صداقت، واقع بینی” عنوان شد: دانشجویان اصول اخلاقی را در انتخابات آینده در نظر بگیرند تا خشنودی خداوند را کسب بکنند و خداوند ناظر به همه اعمال  و گفتار است.

سید رحمت علی ناصری استاد حوزه و دانشگاه در حاشیه این گفتمان دانشجویی که از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) به مناسبت شروع مبارزات انتخاباتی  در کابل برگزار شده بود با بیان اینکه “انتخابات، فرایندی است که طی آن مقام‏ها در سطوح ملی یا محلی با درنظر داشت ضوابط معین از طریق مراجعه به آرای عمومی شهروندان برگزیده می‏شوند،” گفت: از آنجایی که مردم کشورما افغانستان، مردم سنتی و دیندار هستند، حرکت شانرا بر اساس دین و متون دینی تنظیم میکنند، اینجاست که دانشجویان ما برخواسته از همین مردم است و کارشان در کارزار انتخاباتی نیز بر اساس دین خواهد بود.

استاد ناصری علاوه کرد: ما در کل امورات در کشور یک سری دستورات و اوامر داریم که همان سه قوه (مقننه، اجرائیه وقضائیه) است و در کنار این دستورات پدیده ی مشخص و معین اخلاقی را داریم که بین “مردم و اجتماع” و “دستورات و اوامر” روابطی را تنظیم میکند.

به گفته این استاد حوزه و دانشگاه، صداقت و واقع بینی در زیر مجموعه ی اخلاق قرار میگیرد و باید دانشجویان اخلاق را در عملکردهایشان در همه امور و خصوصا در انتخابات آینده در نظر بگیرند تا خشنودی خداوند را کسب بکنند و خداوند ناظر به همه اعمال  و گفتار ما است، ار این لحاظ  باید در کارزار انتخاباتی باید واقع بیناته و صادقاته پیش رفت.

وی تصریح کرد، تمام مردم و به خصوص دانشجویان و نخبگان جامعه باید در تمام کارها و مبارزات انتخاباتی در هر سِمَت و موقعیتی که بودند و قرار گرفتند، مثل؛ کاندیداها، کمپاین گران، ناظرین و رای دهندگان، اخلاق را گزینش نموده، منافع ملی را در اولویت قرار داده و بر منافع شخصی خودشان ترجیح بدهند، این طیف ها باید در مقابل سرنوشت شان عاقلانه تصمیم بگیرند.

آقای ناصری خاطرنشان کرد: دانشجویان ما باید صادقانه گام بردارند که خداوند(ج) با صادقان است و تاثیراتی نسبتا خوبی در تعیین مجلس کارآ خواهند داشت و دستان پشت پرده را هم تا حدودی کم تاثیر خواهند کرد.  هر چند ممکن است که این عمل نتیجه مادی نداشته باشد و به درازا هم بکشد، سر انجام پیروزی از صادقان است و این به تجربه ثابت شده است.

محمد عارف مطهری، یکی دیگر از اشتراک کننده گان در این گفتمان به خصوصیات کاندیدای مناسب برای گزینش پرداخته و گفت،  باید کاندیدایی را انتخاب کنیم که اولاً تعهد داشته باشد و برنامه ها و وعده های را که به مردم میدهد درعمل ثابت کند. دوم، متدین باشد و همه کارش خدا پسندانه و مطابق به دستورات دینی باشد. سوم، تخصص داشته باشد تا بتوانند کار محوله ی خویش را بدرستی انجام بدهد.

مطهری افزود: یکی از مشکلاتی که سبب میشود مردم رای خود را بفروشند و در مقابل این امانت الهی، وجدانی و دینی عمل نکنند، اقتصاد نامناسب شهروندان است که باید دولت و وکلای مجلس آینده در ایجاد یک فضای کاری مناسب و رفع این مشکل در کشور بپردازند.

وی ادامه داد: مردم باید آگاهی حاصل بکنند تا در مقابل رای خود بی تفاوت نبوده و این امانت الهی را به یک کاندیدای لایق بدهند تا باشد که مسئولیت وجدانی ودینی خودرا انجام داده باشد و  دولت باید فضای کاملا شفاف و عادلانه و عاری از هرگونه نا امنی را برای برگزاری انتخابات مهیا سازد.

سید میرآقا معصومی  دیگر اشتراک کننده این گفتمان به خبر نگار آوا گفت: قشر تحصیل کرده و نخبگان در جامعه نقش موثر و کلیدی را در تمام عرصه ها دارند و این اقشار از جامعه باید به بیدارگری بپردازند تا مردم  آگاهی لازم را برای تشخیص کاندیدایی لایق دریافت بکنند تا رای شان هدر نرفته و به کاندیدا ی لایق و قابل اعتماد سپرده شود.

معصومی ادامه داد: ما باید به کسانی رای بدهیم که پایبند به شئونات اسلامی بوده  و صدای ملت را به گوش دولت برساند و اراده مردم را در پارلمان به نمایش بگذارد. ما باید وظیفه خود که همان رای دادن و تعیین سرنوشت خویش است را انجام بدهیم  و از هیچ تبلیغات دشمن نترسیم  و واقعیت ها را منعکس بسازیم و مسئولیت ایمانی و وجدانی خود را انجام دهیم و نتیجه اش را به خداوند متعال بسپاریم.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>