• تاریخ انشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 29177
  • 280 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تاکید اسلام بر مشارکت فعال زنان با در نظر داشت حدود الهی در بنای جامعه اسلامی

n00202606-b

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مزارشریف: گفتمان دانشجویی این هفته خبرگزاری صدای افغان(آوا)، تحت عنوان “زنان افغانستان و عقاید تحمیلی دشمنان” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۱۱ دلو) در سالن اجتماعات مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.   سید احمد موسوی، دانشجوی دانشکده طب یکی از  دانشگاه […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – مزارشریف: گفتمان دانشجویی این هفته خبرگزاری صدای افغان(آوا)، تحت عنوان “زنان افغانستان و عقاید تحمیلی دشمنان” با حضور کارشناسان امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه روز جمعه(۱۱ دلو) در سالن اجتماعات مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.

 

سید احمد موسوی، دانشجوی دانشکده طب یکی از  دانشگاه های خصوصی بلخ گفت: در دین مبین اسلام به جایگاه و شخصیت زن توجه زیادی شده است و نقش زن در اسلام صرف در مدیریت خانواده نبوده، بلکه در وسعت گسترده‌تری قرار دارد.

 

او در ادامه افزود: اسلام به زنان همچون مرد آزادی قایل گردیده است؛ چنان‌که شهید مطهری درباره تفاوت بین آزادی در غرب می‌گوید؛ دموکراسی در اسلام یعنی انسانیت رها شده و حال این واژه در غرب معنای حیوانیت رها شده را متضمن شده است.

 

به گفته موسوی، پیامبر بزرگوار اسلام(ص) در یک جمله زیبا و رسا خط بطلانی بر تمام طرز تفکرهای جاهلی کشیده است و نیز همان حضرت دست دختر خود را نه به جهت عواطف پدری، بلکه به عنوان ارج نهادن به مقام ارزشمند زن می‌بوسد.

 

این دانشجو می‌گوید: زن در دین اسلام موجودی ضعیف و زیر دست تعریف نشده است و در حالی که کلیشه‌های سنتی اسرار داشته تا زن را این‌گونه معرفی کنند.

 

وی تاکید کرد که اسلام زن را از آن رسم‌هایی که در جاهلیت بود، نجات داده است و می‌خواهد مرد و زن همیشه در حال رشد باشند و اسلام نسبت به زن احترام قائل است.

 

این دانشجو همچنین اظهار کرد که در نظام اسلامی زن به عنوان یک انسان کامل می‌تواند مشارکت فعال با مردان در بنای جامعه داشته باشد و با مشارکت خود در راستای قیام حکومت اسلامی، مسئولیت‌هایی را به عهده بگیرد و برای آن تلاش کند.

 

موسوی با اشاره به نقش یک زن در تاریخ اسلام گفت: اگر نقش حضرت زهرا(س) در حمایت از ولایت و نقش حضرت زینب(س) در قیام عاشورا را نگاه کنیم، می‌بینیم که حضرت زهرا در حمایت از امامت نقش‌آفرینی کرده و حضرت زینب بعد از واقعه عاشورا، در سخنرانی خود یزید و اقدامات او را سرکوب می‌کند.

 

وی در اخیر ابراز داشت که اسلام نقش زن را در تربیت فرزندان بسیار مهم و اساسی قلم‌داد می‌کند و به تعبیر زیبایی از امام خمینی(ره)؛ “از دامن زن مرد به معراج می‌رود”.

 

یلدا موسوی، یکی دیگر از اشتراک‌کنندگان این گفتمان می‌گوید: جامعه‌ای که زنان آن بدحجابی و بی‌عفتی را نشانه روشن‌فکری می‌داند، آن جامعه به زودترین وقت از هم می‌پاشد و متاسفانه این‌طور جامعه‌ها از ریشه خراب می‌باشد.

 

او افزود: پس ما بیایم ببینیم کسانی که به عنوان یک زن جامعه در بخش سیاست و با رعایت شئونات اسلامی فعالیت می‌نماید، این خود می‌تواند به رشد جامعه ما کمک کند.

 

نادر سیرت، دانشجوی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بلخ نیز می‌گوید: “زن مسلمان مانند دیگر اعضای جامعه می‌تواند در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به صورت عادی فعالیت مستمر داشته باشد و از طرف اسلام، به طور خوب و صریح این حق برای خانم‌ها داده شده است.

 

سیرت افزود: امروزه کسانی هستند مثل مولوی مجیب الرحمن که زنان را در پشت پرده قرار داده و به عنوان یک آله یا وسیله می‌بینند و نیز فمنیست‌های افراطی هم وجود دارد که از زنان به عنوان یک کالای تجارتی استفاده کرده و به زن‌ها می‌گویند که شما همانند مرد حق مساوی دارید.

 

سید یعقوب هاشمی، از دیگر اشتراک کنندگان این گفتمان تأکید کرد: یک دانشمند آمریکایی طی تحقیقات بسیار گفته اگر می‌خواهید بر یک کشور تسلط داشته باشید، باید نظام تحصیلی آن کشور را از بین ببرید و غربی‌ها برای پایین آورد سطح سواد افغانستان و جامعه اسلامی، برنامه‌های زیادی دارند و از این روش در کشورهایی که حضور دارند، استفاده می‌کنند.

 

هاشمی افزود، این ناهنجاری‌ها از نابینایی خود ما است که بیدار و متحرک نیستم و نمی‌فهمیم که غرب برای چه در کشور ما آمده و هدفش از حضور در افغانستان چیست؟

 

به گفته این دانشجو، اسلام یک دین بی‌عیب و کامل می‌باشد که هیچ کم و کاستی در آن وجود ندارد، ولی کسانی که به نام اسلام در افغانستان ظلم می‌کنند؛ دست پروده غرب هستند و هیچ ارتباطی به اسلام ناب محمدی ندارند.

 

وی در اخیر گفت: مردم افغانستان واقعا مطالعه درست و کاملی از اسلام ندارند و این سبب شده تا جامعه ما به بحران کشیده شود و دشمنان نیز با استفاده از اسلام، اهداف غربی شان را به خورد مردم ما بدهند و مردم را از اسلام اصیل دور کنند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>