• تاریخ انشار: ۳۱ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12856
  • 403 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تجلیل از شخصیتهای جهادی گرامیداشت جهاد و اندیشه جهادی است

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیرکل حزب اسلامی تبیان افغانستان در جمع کسانی که برای دیدار با قوماندان یونس و حاج قاسم خلیلی دو تن از شخصیت های جهادی در شمال افغانستان، به دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس آمده بودند، خاطر نشان کرد: این دو بزرگوار از […]

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیرکل حزب اسلامی تبیان افغانستان در جمع کسانی که برای دیدار با قوماندان یونس و حاج قاسم خلیلی دو تن از شخصیت های جهادی در شمال افغانستان، به دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس آمده بودند، خاطر نشان کرد: این دو بزرگوار از فرماندهان شجاع  و بزرگان جهادی ،پر تلاش و زحمت کش و همیشه در صحنه ی کشور طی سه دهه گذشته می باشند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حسینی مزاری قوماندان یونس را فردی تلاش گر و همیشه در صحنه توصیف کرد و گفت: جنرال یونس تدبیر در طول ۱۴ سال جهاد در صحنه بوده و مخاطره های زیادی را پشت سر گذاشته و زحمت های زیادی کشیده است.

 

وی افزود: یونس تدبیر، فرمانده لایق نظامی، محور فعال حرکت های سیاسی و استوانه مهم فعالیتهای مردمی در ولایت بلخ است و تقریبا از بیش از سه دهه بدینسو برای گسترش دین، پویایی مذهب، رشد و تعالی مکتب و پیشرفت مردم در عرصه های مادی و معنوی مجاهدت غیر قابل وصفی از خود به نمایش گذاشته است.

 

وی به برنامه ی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برای دعوت هر ساله از شخصیت ها و قومندان های جهاد اشاره کرد و گفت: این مرکز هر ساله بعضی از قومندان ها و شخصیت ها و مسولین و افراد سالم و بیمار  را به ایران دعوت می کند تا کسانی که نیاز به معالجه دارند تداوی شوند و دیگران زیارت و تفریح نمایند.

 

حسینی مزاری نقش و فعالیت قوماندان یونس را در عرصه های مختلف موثر برشمرد و گفت:” دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ هم با پیگیری های وی افتتاح شد و قطعا زحمت ها و تلاش های قوماندان یونس در توسعه و تداوم کار مرکز تبیان در مزار شریف و کل ولایت بلخ و حومه  تاثیرگذار و مفید بود و است”.

 

حسینی مزاری فعالیت مرکز تبیان در شمال کشور را گسترده توصیف کرد و گفت: امروزه دفترمرکز تبیان با وجود شخصیتی مثل آقای موسوی و جنرال یونس و سایر کادرهای فعال ولایی، به عنوان قطب فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی در ولایت بلخ و حومه مطرح است.

 

وی در ادامه صحبت های خود، حاج قاسم خلیلی را از شخصیت های جهادی و از عناصر عمده و محوری جهادی در ولسوالی شولگر برای حضار معرفی کرد و گفت: تنها ولسوالی ی که پایگاه مرکزی مجاهدین به خصوص تشکل های شیعی در ولایت بلخ محسوب می شود، ولسوالی شولگر بود .

وی ادامه داد: پایگاه های فدائیان اسلام، جبهه متحد انقلاب اسلامی و سایر تشکلات با کمک و حمایت شخصیتی مثل حاج قاسم و نیز حاج ملوک بای که امروز جایش خالی است، سرپا بودند و به ادامه فعالیت اثرگذار توفیق داشتند. حاج قاسم و حاج ملوک کسانی بودند که قبل از این که جبهه و مجاهدین به آنها امکاناتی بدهند، این بزرگواران از امکانات شخصی خودشان از حرکت مجاهدین در شمال کشور حمایت می کردند و جان و مال شان تماما در راه هدف و برای پیشرفت حرکت مجاهدان سالهای جهاد قرارداشت.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه ما صرفا به خاطر اینکه این افراد عضو تشکیلات ما می باشند به آنها ارج نمی گذاریم، تصریح کرد:” ما بر اساس همان قداست و تلاشی که آقایان یونس تدبیر و حاج قاسمبای در گذشته جهاد داشته اند و تا حالا هم به عنوان عناصر جهادی و زحمت کش باقی مانده اند، از آنها دعوت کردیم تا مشکلات روحی و جسمی ی که دارند، تداوی شوند و به تفریحات خودشان برسند و با انرژی و پتانسیل بالا به وطن برگردند و با روحیه قوی تر در خدمت اسلام، دین، مذهب و مکتب باشند چنان که تا هنوز بوده اند”.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان افغانستان، هدف از تجلیل چنین شخصیت هایی را ترویج اندیشه های جهادی دانست و گفت: تجلیل از شخصیتهای جهادی ی مثل آقایان یونس تدبیر و حاج قاسم خلیلی، تجلیل از جهاد و اندیشه جهادی است و ما علاقه داریم این روند فراگیر و در سطح بقیه شخصیت ها نیز ترویج شود تا این که هر جریان و حزبی از چنین شخصیت هایی تجلیل به عمل بیآورند.

 

وی خواستار ترویج فرهنگ تجلیل از شخصیت های جهادی در سطح عموم و بقیه تشکل ها و مجوعه ها شد و گفت : متاسفانه در این عرصه ضعف های زیادی وجود دارد و امیدواریم که ضعف ها بر طرف شود.

 

در ادامه این نشست صمیمی، قوماندان یونس با تشکر از حجت السلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری که نظر خاصی به مجاهدین و مردم مظلوم کشور خود دارد، از آشنایی با حضار ابراز خرسندی کرد.

 

وی با اشاره به مسائل روز افغانستان گفت: دشمنان امروز در صدد ایجاد اختلاف و تفرقه افکنی هستند و میخواهند به جنگ مذهبی دامن بزنند.

 

وی وضعیت کنونی افغانستان را بحرانی توصیف کرد و اظهار داشت: اختلاف در کشور خیلی زیاد است که بیشترین آن ها داخلی هست، اگر پلان های دشمن عملی شود، کشور به سال های ۱۳۷۶ برمی گردد.

 

وی از فعالیت های مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ گفت و بیان داشت: سال ده ها مراسم بزرگ و کوچک برگزار می کنیم مجلس و هر هفته نشستها، گفتمان و کلاس های مختلف اعتقادی، اخلاقی و فکری داریم که از سوی این دفتر برگزار می شود و بازتاب بسیار خوبی در بین مردم دارد.

 

وی مردم ولایت بلخ را از نگاه فرهنگی در سطح بالایی توصیف کرد و گفت: مردم عزیز ما در ولایت بلخ از نگاه فرهنگی گپ اول را می زنند، خصوصا دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که همه ی فعالیت هایش تاثیر گذار و الگو می باشد.

 

قومندان یونس در پایان سخنان خود حادثه دلخراش میرزاولنگ را درس خوبی برای مردم خواند و گفت: فاجعه میرزاولنگ مردم ما را بیدار و هوشیار ساخت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>