• تاریخ انشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 29635
  • 255 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تجلیل از مروّجان تفکر معصومین (ع) باید در دستور کار مراکز فرهنگی باشد/ سیدحسین تکیه‌دار به دست افراد منحرف و سبک‌مغز به شهادت رسید

n00203552-r-b-000

نشستی تجلیلی تحت عنوان “آقا میرآقا و سیدحسین تکیه‌دار و یک عمر خدمات ماندگار” با حضور جمعی از بستگان آنان در محل نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.   در این نشست، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌‌‌‌‌‌‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به اهمیت بالای مراکز […]

نشستی تجلیلی تحت عنوان “آقا میرآقا و سیدحسین تکیه‌دار و یک عمر خدمات ماندگار” با حضور جمعی از بستگان آنان در محل نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

در این نشست، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌‌‌‌‌‌‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به اهمیت بالای مراکز دینی و فرهنگی بخصوص حسینیه‌ها در کشورهای اسلامی بویژه افغانستان اظهار داشت: حسینیه‌های خرد و کلان در ولایات مختلف کشورمان محور فعالیت‌های فکری و فرهنگیِ مردم ما بوده و نقش بسزایی در تحولات گذشته و فعلی افغانستان دارند.

 

حسینی مزاری خاطرنشان کرد: این مراکز نقشی اساسی در بحث جهاد و جهت‌دهی فکری مردم و ایجاد شور و شعف مذهبی در میان اقشار مختلف جامعه داشته‌اند و اصولا داشتن روحیه جهادی برای مردم افغانستان بویژه شیعیان و داشتن روحیه شهادت‌طلبی مرهون وجود این حسینیه‌هاست که همواره عامل مهمی برای برقراری روابط مردم با دین مذهب و مکتب و با خدا بوده‌اند.

 

وی به نقش و جایگاه حسینیه مرحوم آقا میرآقا در تحولات شهر مزارشریف اشاره کرد و گفت: علاوه بر روزهای جمعه سایر مناسبت‌ها و مراسم هم در این حسینیه تجلیل می‌شد. این مسئله بخصوص در آن دوران که شور و هیجان نسبت به موضوعات مذهبی در افغانستان وجود نداشت غنیمت بسیار خوبی بود. مراسم‌های باشکوهی در حسینیه آقا میرآقا و مرحوم سیدحسین تکیه‌دار با تشریفات کامل و با حضور مقامات لشکری و کشوری از سرتاسر ولایت بلخ، شخصیت‌های روحانی و غیر روحانی و دانشگاهی و خرد و بزرگ برگزار می‌شد. شیوه کارِ این حسینیه در تجلیل از نیمه شعیان و برگزاری این جشن در کل افغانستان در حال حاضر هم نمونه و الگو می‌باشد .

 

حسینی مزاری با اشاره به زحمات شخصیت‌هایی مثل مرحوم آقا میرآقا بنیان‌گذار این حسینیه و مرحوم سیدحسین تکیه‌دار ادامه‌دهندۀ این خط و روند و همچنین سیدنورآقا حسینی فرزند ارشد سیدحسین و جناب آقای سیدمرتضی حسینی و همسر و خانوادۀ ایشان، تصریح کرد: تجلیل از دست‌اندرکاران چنین مراکزی باید به عنوان یک امر مهم و یک وظیفۀ سنگین در دستور کار مراکز و تشکّلات فکری و فرهنگی سیاسی و حتی حکومتی قرار داشته باشد که البته حکومت در افغانستان نه تنها توجهی به این موضوعات ندارد بلکه شاید حلقاتی درون حکومت وجود داشته باشند که بر خلاف یک چنین مراکزی فعالیت نمایند.

 

حسینی مزاری در تکمیل مطلب فوق خاطرنشان کرد که نهاد‌های مردمی اعم از فکری، فرهنگی، رسانه و سیاسی باید در این راستا نقش جدی داشته باشند و کار جدی و اثرگذار نمایند.

 

وی با بیان اینکه تمام حسینیه‌ها و مساجدی که نقشی فعال در عرصه فکر و فرهنگ ما دارند باید مورد توجه قرار بگیرند پیشنهاد کرد که بیوگرافی این شخصیت‌ها تهیه و چاپ شود و در اختیار مردم قرار داده شود تا علاوه بر بیان ضرورت حسینیه‌داری، نسل نو ما با این فرهنگ آشنا شده و با آن انس بگیرند.

 

حسینی مزاری در بخشی از سخنان خود به قضیه شهادت سیدحسین فرزند آقا میرآقا تکیه‌دار اشاره کرد و گفت: قضیه شهادت سیدحسین را شاید خیلی از دوستان ما که اینجا حضور دارند متوجه نباشند که ایشان در زمان جهاد ترور شد. ترور این شهید نیز کاملا یک حرکت نادرست و مذبوحانه بود.

 

وی با طرح این سوال که کدام فرد جهادی و کدام جریان و کدام تشکیلات با حکم کدام محکمه و حکم کدام قاضی، یک سید بزرگوار را که در محور یک حسینیه و یک خط فکری قرار دارد ترور می‌کند، گفت: این سید بزرگوار با  این همه خدمت و کارِ با عظمت، توسط یک عده انسان‌های جاهل کوته‌فکر، خشک‌مغز و منحرف در نزدیکی حسینیه هدف قرار می‌گیرد و به شهادت می‌رسد. حسینی مزاری متذکر شد: حالا شاید یک عده در ولایت بلخ از مطرح کردن این موضوع ناراحت شوند، اما این سید بزرگوار واقعا مظلومانه مورد هدف قرار گرفت و عملِ شهادت ایشان نیز یک عمل کاملا کورکورانه بوده است.

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به فعالیت‌های کنونی حسینیه آقا میرآقا گفت: در حال حاضر بازمانده این خانواده سیدنورآقا حسینی مدیریت این حسینیه را بر عهده دارد و حقیقتا این مسئولیت را با تحمل سختی‌های زیاد به پیش می‌برد. جناب آقای سیدمرتضی (ابوالقاسم) حسینی فرزند سیدنورآغا هم که از دور دستی بر آتش داشته و در محور کارها و فعالیت‌ها قرار دارد .

 

حسینی مزاری در پایان سخنان خود گفت: ان‌شاءالله خداوند به همه ما توفیق عنایت کند که خدمت‌گذار تفکر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و کسانی که در بخش ترویج اندیشه و تفکر اهل‌بیت (ع) کار می‌کنند و زحمت می‌کشند باشیم.

 

در ادامۀ این نشست، دکتور سیدمرتضی حسینی نواسه سیدحسین تکیه‌دار ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) تاریخچۀ حسینیه آقا میرآقا را بیان و بر ضرورت فعالیت‌های فرهنگی تاکید کرد.

 

وی یادآور شد که این بنای اسلامی در سال ۱۳۱۰ در ناحیۀ اول شهر مزارشریف و در زمانی که شرایط سیاسی مناسبی وجود نداشت و طبق گفتۀ بزرگان، هیچ کس نمی‌توانست مجالس اسلامی را به شکل واضح و آشکار برگزار کند، و عزاداری‌ها در یک اتاق بسیار کوچک برگزار می‌شد، توسط مرحوم سیدمیرآقا تاسیس شد.

 

دکتور حسینی ادامه داد: برنامه‌های بسیار گسترده‌ای شامل برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، سخنرانی و کلاس‌های قرآن که از زمان تاسیس این حسینیه در آن برگزار می‌شد تا بحال ادامه دارد.

 

وی یادآور شد: “مرحوم آقا میرآقا بعد از ۳۳ سال خدمات صادقانه در عمر ۹۵ سالگی رحلت کرد، بعد از رحلت ایشان پدر کلانم سیدحسین تکیه‌دار با وجود دست و پنجه نرم کردن با مشکلات سیاسی بسیار، این مسئولیت را به دوش گرفتند. فعالیت‌ها و عملکرد ایشان مخالفانی داشت تا بالأخره در سال ۱۳۵۸ در دم درب حسینیه به شهادت رسید.”

 

دکتور حسینی افزود: “در آن زمان پدرم سیدحسن حسینی که ۲۲ یا ۲۳ سال داشت مسوولیت امور حسینیه را بر عهده گرفت و در آن شرایطِ نبود امکانات، مسئولیتش را به نحو احسن به پیش برد. حتی در زمانی که عسکر هم بود، روزهای جمعه به سخنرانی و مراسم ختم می‌آمد و دوباره به وظیفه باز می‌گشت.”

 

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۷۲ یگانه مرکزی در مزارشریف که کلاس‌های قرآنی در آن دایر بود حسینیه سیدآقا میرآقا بود، گفت: قاریان زیادی از جمله مسعود یاسر، سید عارف پاک‌نژاد و اشرف افشار در این حسینیه با معارف و قرائت قرآن آشنا شدند. همچنین در جریان حکومت طالبان نیز درب خانۀ امام حسین (ع) به روی مردم مزارشریف بسته نبود. این یک فعالیت بسیار بزرگی بود، چرا که در دوران طالبان هیچ حسینیه‌ای به جز حسینیه مرحوم سید میرآقا فعالیت نداشت.

 

دکتور حسینی به بیان یک خاطره از دوران طالبان پرداخت و گفت: “یکی از روز‌هایی که ولادت یکی از ائمه معصومین (ع) را تجلیل می‌کردیم، طالبان آمدند داخل شدند و پرسیدند که اینجا چه مراسمی است؛ بالاخره صحبت‌هایی صورت گرفت و آنها به حقیقت پی بردند و معذرت‌خواهی نموده و بیرون شدند. حتی در اواخر حکومت طالبان، مقامات محلی آنها در مراسم نیمه شعبان در حسینیه اشتراک می‌کردند. بعد از حکومت طالبان نیز تابحال تمام فعالیت‌های ما به شکل اساسی جریان دارد در حالی که امکانات بسیار محدودی داریم. اکنون کلاس‌های آموزشی قرآن برای بانوان، دعای ندبه و سخنرانی بعدازظهرهای جمعه از جمله فعالیت‌های این حسینیه است.”

 

وی در بخشی از صحبت‌های خود گفت که یگانه مسئله‌ای که فعلا در افغانستان به صورت بسیار گسترده وجود دارد، جنگ فرهنگی است و امروز می‌بینیم که رسانه‌های تصویری چه فعالیت‌هایی انجام می دهند. آنها می‌خواهند ذهنیت جوانان امروز را تغییر دهند و اذهان‌شان را مغشوش بسازند. در همین سریال‌های نامناسبی که از شبکه طلوع که از طریق اسرائیل تمویل می‌شود، پخش می‌شود می‌بینیم که یک خانم با دو مرد ارتباط برقرار می‌کند و از ارتباطاتش اولادهای نامشروع به دنیا می‌آید؛ این‌ها همه و همه بر روی جوانان و نوجوانان ما تأثیر می‌گذارد. بنابراین لازم است و باید مراکز فرهنگی و مذهبی و اسلامی در افغانستان توسعه یابند.

 

دکتور حسینی با اشاره به اینکه در مزارشریف پنج مرکز فرهنگی وجود دارد که با اراده‌ای اساسی فعالیت می‌کنند، گفت: یکی از این مراکز، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف است.

 

وی خاطرنشان ساخت: من از فعالیت این مراکز تقدیر می‌کنم ولی می‌خواهم که این فعالیت‌ها بیشتر و اراده‌ها محکم‌تر شود و اجازه داده نشود که جوانان ما به انحراف کشیده شوند، چرا که ذهن آنان مانند نهالی‌ست که اگر کج نشانده شود بزرگ هم شود کج رشد خواهد کرد. بنابراین اگر اطفال از همان زمان که به مکتب می‌روند برایشان ذهنیتی درست داده شود و به سمت احکام اسلامی و دینی سوق داده شوند هیچ‌گاه گمراه نخواهند شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>