• تاریخ انشار: ۲۹ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11952
  • 447 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تجهیز اندیشه به علوم روز و عمل به ضروریات زمانه ؛ سیره عملی امام صادق(ع)

n00146705-b

گفتمان تحلیلی پژوهشی تحت عنوان (خدمات امام صادق(ع) از دیروز تا امروز) از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، اساتید دانشگاه، دانشجویان و فرهنگیان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، کارشناسان این گفتمان حضرت امام صادق(ع) را بنیان گذار علوم جدید و توسعه دهنده معارف […]

گفتمان تحلیلی پژوهشی تحت عنوان (خدمات امام صادق(ع) از دیروز تا امروز) از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، اساتید دانشگاه، دانشجویان و فرهنگیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، کارشناسان این گفتمان حضرت امام صادق(ع) را بنیان گذار علوم جدید و توسعه دهنده معارف اهلبیت(ع) خوانده و به درک مفاهیم و الگو های ارائه شده از سوی آن حضرت تاکید کردند.

 

خانم مرضیه جعفری؛ استاد دانشگاه و یک تن از کار شناسان این گفتمان، امام صادق(ع) را بنیان گذار مکتب فکری جدید و سرچشمه همه خوبی ها خواند.

 

به گفته او، امام صادق(ع) با استفاده از فرصت به دست آمده بین دو خلافت اموی و عباسی تلاش کرد تا با توسعه علم و دانش سنگ تهداب پیشرفت های آینده بشر را بگذارد.

 

او همچنان تاکید کرد: زندگی امامان معصوم(ع) در مجموع و به خصوص امام صادق(ع) نباید به صورت تاریخچه ای و شناسنامه ای مورد توجه قرار گیرد بلکه از زندگی عملی آنان برای تغییر کیفیت زندگی باید الگو برداری شود.

 

او با تاکید بر اینکه امام صادق(ع) در زمان خود شرایط آموزش و زمینه پیشرفت برای آیندگان را فراهم کرد، افزود: برای درک مفاهیم ارائه شده از سوی آن حضرت باید کانونهای آموزشی برنامه های متداوم و سیستماتیک داشته باشند.

 

استاد دانشگاه با بیان این که معصومین(ع) به عنوان رهبران منصوص و تعیین شده از جانب خداوند هستند گفت: ائمه معصومین(ع) هرکدام مطابق شرایط و زمان خود عمل کردند که گاهی در میدان جنگ، مانند حضرت امام حسین(ع) برای احیای دین فداکاری کردند و زمانی هم در قالب جنگ نرم و گزینه های معقول دیگر که بتواند راه را برای زندگی انسانی هموار بسازد، تلاش کردند.

 

به گفته او، امام صادق (ع) با در نظرداشت شرایط موجود در سنگر علم و دانش کوشید و شاگردان زیادی را در عرصه های مختلف علمی پژوهشی تربیت کرده و به جامعه اسلامی تقدیم کرد.

 

در همین حال حجت السلام و المسلمین سید محمد باقر واعظی؛ رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و کارشناس دیگر این گفتمان، امام صادق(ع) را طلایه دار پیشرفت علم و دانش و توسعه دهنده تمدن و فرهنگ اسلامی دانست و آن حضرت را سرچشمه فیض و برکت الهی خواند.

 

به گفته واعظی؛ امام صادق(ع) با وجود اینکه با چالشهای زیادی در زمان خود رو به رو بود، اما در عین حال کوچک ترین فرصت را از دست نمی داد و در راستای تاسیس حوزه علمیه اهلبیت(ع) لحظه ای فروگزار نکرد.

 

به گفته این عالم دینی؛ امام صادق(ع) که خلافت نا مشروع ۱۰ تن از خلفای ستمگر اموی و ۲ تن از خلفای عباسی را درک کرده بود در عرصه سیاسی نیز موضع مشخصی داشت و همواره تلاش می کرد که از هر راه ممکن از ستمگری خلفای جور بکاهد و مسلمانان را از ظلم و شکنجه نجات دهد و در عرصه اعتقادی نیز هسته مرکزی عقاید مسلمین را از طوفانها و تهاجمات فرهنگی و انحرافات فکری حفظ کند.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان همچنان اظهار داشت: یکی از پیامهای روشن امام صادق(ع) برای مسلمانان جهان این است که اگر جامعه بخواهد به پیشرفت ها دست پیدا کرده و راه کمال را بپیماید باید مطابق شرایط روز عمل کند و هیچگاه بر خلاف جریان آب حرکت نکند.

 

به گفته او، امام صادق(ع) درعرصه های فعالیت های سیاسی خود همواره نوع حکومتها را مطرح می کرد و تاکید می کرد که حکومت بر دو نوع است یکی حکومت الهی و دیگر حکومت شیطانی.

 

به گفته آقای واعظی امام صادق(ع) حکومت های جابر و ستمگر را پیروان شیطان دانسته و همواره دوستانش را در مبارزه با آن تشویق می کرد.

 

در ادامه این گفتمان، خانم جعفری در پاسخ به اینکه در روزگار امروزی چه باید کرد تا مسلمانان در خط و مسیر امام صادق(ع) حرکت کرده و بر چالشها و مشکلات فایق بیایند، گفت: امام صادق(ع) در زمان خود علوم دینی و علوم تجربی را در کنار هم رونق بخشید، بنا بر این مسلمانان امروز نیز باید با استفاده از این راهکار علاوه بر علوم دینی و مذهبی با علوم روز خود را مجهز بسازند.

 

به گفته خانم جعفری برای الگو گیری مسلمانان همین مقدار کافی است که بدانند امام صادق(ع) بنیان گذار تمدن پویا بر بنیاد علوم دینی و انسانی بود و همواره بر اکتشافات و نو آوری ها تاکید می کرد.

 

به گفته خانم جعفری؛ امام صادق(ع) مکتبی را بنیاد کرد که در آن علاوه بر علوم اسلامی اسرار طبیعت و رموز خلقت و بسیاری از مسائل مورد نیاز بشر را احتوی می کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید باقر واعظی نیز تاکید کرد: یکی از پیام های مهم امام صادق(ع) در عرصه آموزش، تعلیم و تربیت آشنایی با علوم روز است و آن حضرت خود نیز شاگردانی را در بخشهای مختلف علوم کیمیا، جغرافیه و … تربیت کرد تا به مردم دنیا بفهماند که اسلام با تمام علوم نافع بشری و انسانی سازگاری دارد.

 

در پایان این گفتمان سید محمد باقر واعظی و خانم جعفری از رسانه ها و علما خواستند که برای شکوفایی بیشتر علم و دانش پیام ها و مفاهیم ارائه شده از سوی امام صادق(ع) را بازگو کنند تا چراغ راهی برای جویندگان و تشنگان علم و دانش باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>