• تاریخ انشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7024
  • 1,076 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تحصیل معارف اسلامی، زنان را در دو عرصه تربیت و حضور سازمان یافته در اجتماع ، قوی می سازد

n00126115-b

به مناسبت سالروز بعثت آخرین سفیر الهی، حضرت محمد مصطفی(ص) و اعیاد شعبانه، مراسم گرمیداشت و تجلیل از سوی مدرسه قائم آل محمد (ص) در کابل برگزار شد.   حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم ضمن تبریک این مناسبات گفت: فراهم سازی […]

به مناسبت سالروز بعثت آخرین سفیر الهی، حضرت محمد مصطفی(ص) و اعیاد شعبانه، مراسم گرمیداشت و تجلیل از سوی مدرسه قائم آل محمد (ص) در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم ضمن تبریک این مناسبات گفت: فراهم سازی زمینه و فرصت برای تحصیل زنان و فرض شدن کسب علم برای هر مسلمان – زن و مرد- یکی از دست آوردهای بزرگ بعثت نبی مکرم (ص) و مبارزات ائمه معصومین (ع) است.

آقای مزاری افزود که شما اگر مطالعه کرده باشید، متوجه می شوید که قبل از بعثت نه تنها فرصت و زمینه تحصیل برای زنان مساعد نبود، بلکه زنان حتی حق ادامه حیات و زندگی را نداشتند، اما بعد از مبعوث شدن پیامبر گرامی اسلام (ص) حقوق زنان دوباره احیا شد.

 

آقای مزاری تاکید کرد که اسلام برای زنان حق تاسیس نکرد؛ بلکه از ابتدای خلقت بشر، از دید خداوند (ج)، زنان و دختران دارای حق و حقوقی بود، اما هر پیامبر دیدگاه مشخص نسبت به خانم ها داشت که با بعثت پیامبر اسلام دیدگاه دیگرانبیا پس از ارزیابی تکمیل شد.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که بعد از بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص)، هر آنچه از حق و حقوقی انسانی برای خانم ها مد نظر بود، مطرح شد و بعد از آن خانم ها در عرصه حضور پیدا کردند.

بر اساس گفته های آقای مزاری، بعد از بعثت پیامبر اسلام(ص)، نه تنها خانم ها حق ادامه حیات پیدا کردند، بلکه بسیار عزیز شمرده شدند.

آقای مزاری در ادامه یاد آور شد که یکی از حقوق حقه خانم ها حق تحصیل است، که برای همه به خصوص خانم ها خیلی مهم است.

 

آقای مزاری افزود که اگر گاهی امر دایر شود که در یک خانواده از یک پسر و یک دختر فقط یکی اش درس بخواند و اگر من مسوول تصمیم گیری باشم، نظر من اینست که حتماً باید دختر این خانواده درس بخواند، چون درس خواندن دختران خیلی مهم و اثر گذار در جامعه است.

بر اساس گفته های این عالم دینی، درس خواندن دختران در دو جهت – تربیت فرزندان و حضور در اجتماع- خیلی اثر گذار و مهم است.

 

آقای مزاری افزود: دختران که مادران آینده هستند، مربیان خانواده و اجتماع هستند، اگر آنان به وظیفه اصلی خود – تربیت- درست عمل کنند، اشخاصی مثل ۱۲۴ هزار پیامبر(سلام الله علیهم)، مثل ائمه معصومین(علیهم السلام)، مثل حضرت امام خمینی (ره) و حضرت خامنه ای (حفظه الله) تحویل جامعه می دهند که در برابر شیاطین انسی و جنی ایستادگی می کنند.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد که این مادران زمانی به این موقعیت دست می یابند که با سواد باشند و معارف دینی، اسلامی و انسانی را خوب فراگرفته باشد.

بر اساس گفته های آقای مزاری، اگر مادران معارف اسلامی را خوب فرا گرفته باشند و از تکنیک های تربیت اولاد از نظر جامعه شناسی و روانشناختی خوب آگاهی داشته باشند و به تربیت اولاد خودش بپردازد، اصولاً در جامعه انسانی انقلاب به وجود خواهد آمد.

 

مزاری همچنان یادآور شد که اگر مادران به تربیت اولاد خود خوب نرسند، درس نخوانده باشند و توجه دقیق به تربیت اولاد خود نکنند، از دامان شان افراد و اشخاصی چون ابوجهل، ابولهب، ابوسفیان و… پدید می آیند.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، اضافه نمود که امروز بحث تربیت خیلی مهم و اثر گذار است که متاسفانه دشمنان ما در طول تاریخ در برابر این وظیفه مادر به شدت ایستادگی کرده اند و برنامه های علیه آن عملی کرده اند تا زنان جامعه به درستی به این وظیفه خود عمل نتوانند.

 

 

آقای مزاری خطاب به بانوان طلبه تاکید کرد که هم‏اکنون نیز تلاش دشمنان ما این است که تا با مشغول سازی زنان و مادران در مبتذلیات اجتماعی مادران را از عرصه تربیت و پرورش فرزندان دور بکنند.

وی تصریح کرد که با برنامه های دشمن، کار خانواده ها به طلاق کشانیده می شود که از یکسو نظام خانوادگی از هم می پاشد و از سوی دیگر توجه خانم ها به تربیت کاسته می شود.

آقای مزاری اشاره کرد که امروز ما در جامعه شاهد هستیم، خانم هایی که به مبتذلیات کشانیده و بازاری شده اند، اینها مطابق به برنامه های که دین برای شان گفته اند، عمل نمی کنند و در دام تبلیغات دشمنان ما قرار گرفته، از مسیر اساسی و اصلی خود منحرف شده اند.

 

این تحلیل گر مسایل فرهنگی و اجتماعی، خطاب به بانوان طلبه گفت که درس برای شما بسیار کمک می کند، از یک طرف شما به وظیفه اصلی خود -تربیت انسان- می پردازید، از سوی دیگر شیوه خوب تربیت کردن را بلد می شوید و از سوی هم شما در برابر توطئه ها و برنامه های دشمن می توانید آگاهانه برخورد بکنید.

وی افزود که درس خواندن و کسب سواد سبب می شود که شما در دام دشمنان نیفتید، چون توطئه ها و دسائس دشمنان انسی و جنی را خوب تشخیص می دهید و در برابرش ایستادگی می کنید.

 

آقای مزاری اشاره کرد که همه شاهد اند که در صدر اسلام نیز توطئه هایی از جانب دشمنان وجود داشته است، اما خانم های بزرگی چون حضرت سمیه تبارز کردند و در کنار پیامبر (ص) مبارزه کردند و جان خود را دادند.

رئیس عمومی مرکزتبیان، در ادامه افزود که همچنان حضور در عرصه های اجتماعی و عرصه مبارزات از دیگر ثمرات درس خواندن و باسواد شدن زنان است که با آن می توانند مادران فرزندان خود را با روح مبارزه، با روح سیاست و با روح پیکار جویی بر ضد پلیدی و خبائث تربیت کنند.

 

آقای مزاری افزود که مادران باسواد یک فرزند بی حال و به درد نخور تربیه نمی کنند، بلکه آنان با روح سیاست اسلامی فرزندانی را تربیه می کنند که به تنهایی چندین فامیل را و در نهایت یک اجتماع بزرگ را مدیریت و رهبری می کنند.

او تاکید کرد که یک خانم تحصیل کرده می تواند در عرصه های مبارزه، جهاد و پیکار از سکوی خانواده تا اجتماع کار کند، اما یک خانم بدون تحصیل نمیتواند حتی مدیریت خانه خود را بکند.

آقای مزاری یادآور شد که خانم تحصیل کرده هم در عرصه مبارزه درست رسیدگی می کند و هم در عرصه تربیت درست رسیدگی میکند.

 

وی اشاره کرد که امروز خیلی از خانم هایی هستند که در موقعیت های بلندی قرار دارند اما به خانواده و فرزندان خود درست رسیدگی نمیکنند و غرق در فعالیت خود هستند.

آقای مزاری خاطر نشان کرد که این نوع فعالیت ها انحراف به بار می آورد و خانم را از مسیر استفاده رساندن به جامعه اسلامی خلاص و ساقط می کند.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، تصریح کرد؛ نظر به اینکه بندگی خدا شامل دوگزینه –عبادت و مبارزه با طاغوت- میشوند، بانوان نیز باید درس خواندن شان را با روح سیاسی در پیش بگیرند، چون در غیر آن صورت این درس خواندن ایستاد شدن در برابر پیامبر و ائمه معصومین (ع) است.

آقای مزاری خطاب به بانوان طلبه تاکید کرد که شما باید درست، دوامدار و با تهذیب درس بخوانید، چون تحصیل از نوع مقطعی اش و دور از تهذیب نفسهیچ موثریتی ندارد.

 

بر اساس گفته های آقای مزاری، زنان باید در موقع تحصیل سه رکن اساسی اسلام – اعتقادات، عبادات و اخلاقیات- را در نظر داشته باشد؛ چون با رعایت این سه رکن می توانند آگاهانه کار کنند.

در همین حال حجت الاسلام و المسلمین، آقای مصباح، مسوول مدرسه قائم آل محمد (ص) در این مراسم با قدردانی از حضور آقای مزاری گفت که مدرسه قائم آل محمد(ص) هم اکنون برای ۸۰ بانو زمینه آموزش مسایل دینی را فراهم ساخته است.

آقای مصباح همچنان خاطر نشان کرد که ۲۰ طلبه این مدرسه در امتحان شورای مدیریت پذیرفته شده اند.

گفتنی است که آقای مزاری در اخیر از کتابخانه “امام خمینی (ره)” که از سوی این مدرسه ایجاد شده است، دیدن نمود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>