• تاریخ انشار: ۲۱ میزان ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1195
  • 1,294 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تداوم حیات اسلام، مرهون واقعه روز هیجدهم ذیحجه در محل غدیر خم است

n00100326-b

به گفته حسینی مزاری، پیرامون غدیر باید مطالعه همه جانبه و دقیق صورت بگیرد، زیرا تداوم اسلام، مرهون واقعه اتفاق افتاده در این روز تاریخی است، اگر امام علی(ع) در آن روز به عنوان جانشین پیامبر(ص) به صورت عملی تعیین نمی شد، امروز اسلام را اینگونه که حالا داریم، نمیداشتیم. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) […]

به گفته حسینی مزاری، پیرامون غدیر باید مطالعه همه جانبه و دقیق صورت بگیرد، زیرا تداوم اسلام، مرهون واقعه اتفاق افتاده در این روز تاریخی است، اگر امام علی(ع) در آن روز به عنوان جانشین پیامبر(ص) به صورت عملی تعیین نمی شد، امروز اسلام را اینگونه که حالا داریم، نمیداشتیم.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به مناسبت تجلیل عید سعید غدیر خم، روز ولایت و امامت، روز عهد و میثاق، امروز دوشنبه، از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، با حضور صدها شخصیت علمی، سیاسی، ائمه جمعه و جماعات شهر کابل، جوانان و فرهنگیان، اعم از زنان و مردان، مراسم با شکوهی دایر گردید.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان، که در این محفل صحبت می کرد، ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت این روز خجسته، به محضر حضرت امام مهدی(عج) و نایب برحقش حضرت امام خامنه ای، حضار و مردم افغانستان، اظهار داشت: ائمه معصومین(ع) یوم غدیر را آنقدر با عظمت یاد کرده اند که حتی شب ها و روزهای ماه رمضان و شب های قدر به پای آن نمی رسد.

 

به گفته ی آقای مزاری، هرچند قرآن در شب قدر نازل شده است، اما غدیر روز اکمال دین، اتمام نعمت، ناامیدی کفار و روز خشنودی خداوند است، به همین دلیل از عظمت خاصی بر خوردار است.

آقای مزاری در ادامه افزود: اگر امام علی(ع) و فرزندان معصومش نمی بودند که مفسر واقعی و تبیین کننده ی احکام قرآن اند، تأثیر قرآن کریم، آنگونه که امروز هست، نمی بود.

 

به باور آقای مزاری، ائمه معصومین(ع) مجریان اصلی احکام قرآن اند، زیرا اگر قرآن نازل شود و پیاده کننده دستورات آن وجود نداشته باشد، تنها اوراق و جلد این کتاب آسمانی دردی را دوا نخواهد کرد.

به گفته این فعال سیاسی و دینی، پیرامون غدیر باید مطالعه همه جانبه و دقیق صورت بگیرد، زیرا تداوم اسلام، مرهون واقعه اتفاق افتاده در این روز تاریخی است، اگر امام علی(ع) در آن روز به عنوان جانشین پیامبر(ص) به صورت عملی تعیین نمی شد، امروز اسلام را اینگونه که حالا داریم، نمیداشتیم.

 

آقای مزاری در ادامه به اعمال و مستحبات عید غدیر نیز اشاره کرد و گفت: عید غدیر ۳۶ عمل مستحبی دارد که همه ی آن از طریق ائمه معصومین(ع) روایت شده است.

آقای مزاری وجود این همه اعمال مستحبی در مورد عید غدیر را دلیل به بزرگی وعظمت آن دانست و آنگاه به صورت فهرست وار، تیترهای این اعمال مستحبی را مرور کرد و گفت: دوست داران امام علی و ال و اولاد او(علیهم السلام) در حد مقدورات خود بایستی به این اعمال بپردازند و قطعا ثمرا و برکات بزرگی را نصیب خواهند گردید.

 

وی در بخش دوم صحبت هایش گفت: پیروان واقعی ولایت، کسانی هستند که به اصول دین اعتقاد جدی دارند و به فروع دین می پردازند و در عمل به فرامین اسلام پا جا پای علی و اولاد او(علیهم السلام) می گذارند.

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی فرهنگی تبیان، گفت: غدیری ها به خصوص تولی و تبری را مورد توجه جدی قرار می دهند، بدین معنا که دوستان واقعی علی و اولاد اویند و عمیقا ولایت آنان را می پذیرند و با دوستان آنان نیز دوستند و در راستای استحکام جبهه تفکر و اندیشه ولایت تلاش سخت می کنند و از دشمنان آنان تبری می جویند و اظهار تنفر می کنند. به عبارت دیگر اشداء علی الکفار و رحماء بینهم هستند. بصیرت دارند و دوستان خود را با معیار ولایت پذیری تشخیص داده و در کنار هم قرار می گیرند و با دشمنان آنان نیز از شدت وحدت استفاده می کنند.

 

وی گفت: تولی و تبرا از این جهت خیلی مهم اند که نماز هیچ نمازگزاری که تولی و تبرا نداشته باشد مورد قبول حق نخواهد بود. یا روزه بی تولی ، دادن خمس و زکات و رفتن حج بی تولی، همه با مشکل جدی مواجه اند.

رئیس خبر گزاری صدای افغان(آوا) در ادامه گفت: در حوزه همین تولی و تبرا، بایستی از افرادی که در راستای تبلیغ و ترویج اندیشه دینی و تداوم خط ولایت زحمت می کشند و تلاش می نمایند، تقدیر و سپاس به عمل آید.

 

صاحب امتیاز و مدیر مسؤل روزنامه انصاف افزود: تا زمانی که شخصیت های خدوم زنده هستند مورد سپاس و تجلیل قراربگیرند نه اینکه وقتی مردند آنگاه زبان به تقدیس و پاسداشت آنان بگشاییم.

وی اشاره ای به مراسم یاد بود آیت الله بهشتی در دوهفته قبل کرد و گفت: در این مراسم سخنرانان همه، چه آنانی که در گذشته با آن مرحوم مخالف بودند و چه آنانی که مخالف نبودند اما هیچگاه حرف مناسبی از سوی آنان در رابطه با بهشتی نشنیدم وچه بسا گاهی با مخالفین ایشان همراهی می کردند، همه، چنان به تعریف و تمجید آیت الله بهشتی پرداختند که از یکسو برایم جای تعجب بود و ازسوی دیگر خوشحال شدم که حداقل حالا نیزخوب است که به خوبی ها و فضیلت های دیگر شخصیت ها پرداخته شود.

 

او گفت: اگر همین شخصیت ها با همین ذهنیت مثبت در زمان جهاد با آیت الله بهشتی برخورد می کردند مطمئنا وضع ما آنچنان که حالا نا مناسب و شکننده هست، نا مطلوب نمی بود و قطعا از وزن و صلابتی برخوردار می شدیم که حالابه نفع جامعه شیعی می بود.

 

آقای مزاری با طرح این مطلب که بدگویی ها علیه بهشتی و تقابل با ایشان موجب تضعیف اولین حکومت اسلامی شد که در زمان جهاد با رهبری آیت الله بهشتی تاسیس گردید، گفت: بنابراین حالا باید با درس از گذشته، شخصیت های زنده خود را تحویل بگیریم و با برجسته کردن نقاط مثبت آنان زمینه انسجام و همسویی بیشتر را در میان مردم خود افزایش بدهیم.

 

وی با اظهار بیزاری از تخریب شخصیت ها چه رهبران و شخصیت های احزاب و چه علما و اندیشمندان و ائمه مساجد و مدرسین مدارس و…، یادآور گردید: باید به خاطر داشته باشیم که هر یکی از شخصیت های کنونی حتما نقاط مثبت زیادی در زندگی خود دارند، چرا آنها را مورد توجه قرارنداده و برجسته نکنیم که باعث اقتدار جامعه ما گردد که همواره انگشت روی نقاط منفی دیگران قرار بدهیم و در راستای دور نمودن یکی از دیگری تاثیر گذار عمل کنیم؟

 

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با تاکید به حضار گفت: همیشه باید قسمت پرلیوان را مدنظر قراربدهیم نه بخش خالی آن را، تا بدینترتیب برای انسجام شخصیت ها و مردم مؤثرعمل کنیم.

 

وی گفت: به همین منظور، امروز و در این مراسم، از فقیه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) حضرت آیت الله سید محمد امین مجاهد که خدمات شایسته دینی و مذهبی دارند و مصدر خدمات بزرگی برای جامعه ما هستند قدر دانی می گردد. همچنان از جناب آقایان امینی، هاشمی، حمزه، خالقی و ۲۲ تن از هیئات امنا و عناصر فعال مسجد حضرت امام زمان(ع) تجلیل و تکریم به عمل می آید و این برنامه ما در رابطه با هریکی از شخصیت ها و عناصر فعال در راستای ترویج و تبلیغ فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام) ادامه خواهد داشت و در هر مراسمی یکی از نهادهای فعال را در نظر گرفته از فعالین و مسؤلین و دست اندرکاران آنها تجلیل به عمل خواهیم آورد و قطعا این حرکت را برای فرهنگ سازی می کنیم تا سایر جریان ها و نهادها نیز به شخصیت ها و عناصر فعال زنده توجه کنند و با در پیش گرفتن یک چنین برنامه ای باعث شادابی و طراوت جامعه، فراهم آوری زمینه های هماهنگی وهمسویی بیشتر و درنتیجه، کسب اقتدار بیشتر مردم گردند.

 

آقای مزاری از خصوصیات بارز پیروان امام علی(ع) وحدت طلبی را عنوان کرد و گفت: هماهنگی و یکرنگی عمومی باعث اقتدار مردم ما می شود پس به طور جد از اختلاف و دوئیت بپرهیزیم.

گفتنی است که این محفل با مداحی و سروده های غدیر توسط مداحان اهلبیت(ع) همراه بود و در پایان این محفل از امام مسجد حضرت امام زمان(عج) دشت برچی کابل، حضرت آیت الله سید محمد امین مجاهد و همکار ایشان جناب حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی امینی، سیدخادم هاشمی، مسؤل بخش فرهنگی و چند تن از اعضای فعال هیئت امنای این مسجد با اهدای تحایف و لوح های تقدیر و سپاس، قدر دانی به عمل آمد.

 

همچنان به پنج تن از برندگان مسابقه فروغ ولایت جوایزی اهدا گردید.

در پایان مراسم تمام شرکت کنندگان حاضر در محفل، از حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری عیدی روز عید غدیر دریافت نمودند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>