• تاریخ انشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 10220
  • 849 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ترویج مهدویت سبب رفع مشکلات در جامعه می‌شود

n00142763-b

مشکلات زیادی در جامعه وجود دارد اما می‌توانیم با مهدوی ساختن جامعه از این مشکلات عبور کنیم. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، از سالروز ولادت دوازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام مهدی(عج) با حضور علما، فرهنگیان و اقشار مختلف جامعه از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل […]

مشکلات زیادی در جامعه وجود دارد اما می‌توانیم با مهدوی ساختن جامعه از این مشکلات عبور کنیم.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، از سالروز ولادت دوازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام مهدی(عج) با حضور علما، فرهنگیان و اقشار مختلف جامعه از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل آمد.

سخنرانان در این مراسم بر شناخت آن‌حضرت تاکید داشته و گفتند که کسی که شناخت واقعی و درست از امام زمان(عج) داشته باشد، می‌تواند به درستی فعالیت کرده و جامعه را به سوی مهدوی شدن پیش ببرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین “سیدمحمد هاشمی ‌راستی” رئیس مرکز تبیان در هرات ابتدا در مورد ولادت آنحضرت و زمان‌ غیبت صغری و کبری صحبت کرد و گفت که آن‌حضرت در ۱۵ شعبان سال ۲۵۵ هجری قمری دیده به جهان گشوده و دارای دو غیبت صغری و کبری می‌باشد.

وی گفت: در مورد غیبت صغری دو نظریه وجود دارد. یک نظریه می‌گوید که آغاز غیبت صغری از زمان ولادت ایشان است. یعنی غیبت صغری از سال ۲۵۵ هجری قمری آغاز و تا سال ۳۲۹ هجری قمری ادامه پیدا کرد که ۷۴ سال می‌شود.

هاشمی در تکمیل سخنش افزود: نظریه دیگر این است که می‌فرمایند غیبت صغری پس از وفات امام حسن عسکری(ع) در سال ۲۶۰ آغاز شد که طبق این نظریه دوران غیبت صغری ۶۹ سال می‌شود.

او گفت که در تمام این سال‌ها که دوران غیبت صغری بود، آن‌حضرت از طریق نواب اربعه با مردم در ارتباط بودند و پس از سال ۳۲۹ دوران غیبت کبری آغاز شد.

رئیس مرکز تبیان به این مطلب که در دوران غیبت کبری وظایف پیروان آن‌حضرت سنگین و خطیر است گفت که منتظران در دوران غیبت باید به اعمال خویش توجه داشته و به طور دقیق عمل کنند.

او به بیان شاخصه‌های افراد منتظر پرداخت و گفت که شاخصه اول منتظران ظهور حضرت، شناخت و معرفت امام است. شناخت و معرف هم دو نوع است. یک نوع شناخت و معرفت درباره آن‌حضرت و نوع دیگر شناخت، شناخت مرتبه و مقام ایشان در پیشگاه خداوند است.

شناخت آنحضرت در دوران غیبت و این‌که چطور در این دوران باید از ایشان بهره ببریم، یکی از ضروریات است.

وی گفت که امام معصوم خزانه‌دار خداست و در حفظ و تعمل احکام عادل و با عوالم غیب مرتبط است، و کسی که در عصر و زمان ما دارای چنین خصوصیاتی است، حضرت مهدی(عج) است.

این فعال فرهنگی در هرات خاطر نشان ساخت که اگر این جایگاه امام را درک نکنیم، روشن است که در رابطه با کیفیت انتظار دچار ضعف هستیم.

هاشمی محبت و دوستی آن‌حضرت را یکی از شاخصه‌های منتظران ظهور عنوان کرده و گفت که دوستی و محبت نیز اقسامی دارد و در اینجا مراد از دوستی، مودّت است.

وی گفت: صاحب‌نظران می‌گویند که یک نوع دوستی بالاتر ازدوستی و محبت‌های عاشقانه است که به آن مودت می‌گویند. مودت همان شدت علاقه‌ای است که قدم به قدم و سایه به سایه انسان را به دنبال محبوب می‌کشاند. و بالاتر از آن، مودت آن شدت علاقه‌ای است که نمی‌گذارد انسان لحظه و آنی از یاد محبوب غافل شده و غافل بماند و این همان محبت و دوستی است که قرآن به ما دستور داده تا به اهل بیت داشته باشیم.

رئیس مرکز تبیان در ادامه تاکید کرد که اگر می‌خواهیم تا کیفیت انتظار ما کیفیت مطلوب داشته باشد، باید آن‌حضرت را دوست داشته باشیم.

وی گفت که ایجاد سنخیت میان منتظِر و منتظَر یکی دیگر از شاخصه‌های منتظران ظهور است.

او تاکید کرد که منتظِر باید توجه داشته باشد که امام زمان(عج) از ما چگونه عملکردی را می‌خواهد و مورد یکی از ضروریات افراد منتظر است. افراد منتظر اگر می‌خواهند سنخیتی با عملکرد امام داشته باشند، باید در گفتارو عملکردشان دقت کرده و هر کاری که انجام می‌دهد رضایت معبود را در نظر بگیرد.

این فعال فرهنگی در هرات یادآور شد که فرد منتظر باید با احیاء امر به معروف و نهی از منکر برای فراهم شدن شرایط ظهور تلاش کند و اگر بتوانیم در این راه قدمی برداریم، می توانیم امیدوارم باشیم به این که جامعه به سوی مهدوی شدن حرکت خواهد کرد.

وی گفت که از راه امر به معروف و نهی از منکر باید به فکر اصلاح جامعه باشیم و زمانی می‌توانیم در جامعه نقش اصلاحی داشته باشیم که این اصلاح را از خود شروع کنیم. اعمال و کردار خود را دقیقا محاسبه کنیم، رفتار و گفتار خود را بسنجیم و اگر متوجه شدیم در عملکرد ما اشکالی وجود دارد، آن را اصلاح کنیم.

هاشمی تاکید کرد که انسان خود ساخته در عصر انتظار و زمان غیبت می‌تواند برای جامعه نیز مفید باشد.

رئیس مرکز تبیان در هرات اشاره‌ای به مشکلات موجود در جامعه کرد و گفت که مشکلاتی زیاد در کشور وجود دارد. زمانی می‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم، زمانی است که در راستای مهدوی ساختن جامعه قدم برداریم. اگر این شاخصه‌ها را در جامعه زنده کنیم، می‌توانیم بر تمام مشکلات و موانع غلبه کرده کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین “خادم حسین هدایتی” گفت که وهابیت در مورد مهدویت گروه کاری دارند. یکی از اعضای این گروه موظف شده بود تا در مورد مهدویت گزارش تهیه کند. این شخص زمانی‌که متون شیعه را در مورد امام زمان می‌خواند، عشق به امام پیدا می‌کند.

او گفت که باید منتظر فرج امام زمان(عج) باشیم. منتظر یعنی شناخت و شناخت امام علاقه ایجاد می‌کند و کسی که عاشق شد هم به خوبی فعالیت می‌کند.

این عالم دینی تاکید کرد که امام زمان(عج) از کسی راضی است که او را به خوبی بشناسد.

یادآور می‌شویم که این مراسم با تلاوت قرآن توسط قاری وفایی آغاز و با گردانندگی آقای سیرت ادامه یافت.

همچنین در این مراسم خانم‌ها افتخاری، موسوی و موسوی نژاد به خوانش مقاله پرداختند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>