• تاریخ انشار: ۲ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 18343
  • 820 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تساهل حکومت، سکوت علما، عقب خزیدن نخبگان و خیانت خارجی‌ها عامل تداوم کشتار مردم بی‌گناه

n00160457-b

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با صدور بیانیه‌ای، کشتار استقبال‌کنندگان سال نو در کابل را به شدت محکوم کرد. وی تساهل حکومت، سکوت علما، عقب خزیدن نخبگان، جلوگیری از برگزاری اجتماع و در نهایت خیانت خارجی‌ها عامل تداوم کشتار مردم بی‌گناه کشور عنوان کرده است.   به […]

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با صدور بیانیه‌ای، کشتار استقبال‌کنندگان سال نو در کابل را به شدت محکوم کرد. وی تساهل حکومت، سکوت علما، عقب خزیدن نخبگان، جلوگیری از برگزاری اجتماع و در نهایت خیانت خارجی‌ها عامل تداوم کشتار مردم بی‌گناه کشور عنوان کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، رییس مرکز تبیان در این بیانیه با توجه به ادامه ناامنی‌ها و جنایات جنگی در افغانستان، خاطرنشان کرد که افغانستان به رئیس‌جمهوری دلسوز، اما خیلی مدیر و مدبر نیاز دارد تا نه تنها تروریست‌ها را برادر خطاب نکند و مجالی برای نفس کشیدن ندهد، که با قاطعیت تمام از همه امکانات داخلی و بین‌المللی برای مهار و سرکوبی آنان اقدام کند. از سوی دیگر، به سازمان ملل شکایت ببرد و از تمام مدعیان حمایت از روند جدید افغانستان بخواهد که تروریسم بین‌المللی علیه افغانستان را به عنوان جانیان جنگی تحت تعقیب قرار دهند.

 

وی از تمام علما، اندیشمندان، دانشگاهیان و فرهنگیان و در مجموع کل نخبگان کشور خواسته که وارد صحنه شوند و ضمن حمایت از تصمیم رئیس‌جمهور، آنجایی که نیاز به موضع‌گیری و روشن‌گری است، وارد اقدام شوند و چهره دشمن را بیش از پیش افشا نموده، برای خنثی کردن توطئه‌ها و عقیم نمودن اقدامات جنایت‌کارانه آن، علیه تروریست‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی‌شان قاطعانه ایستاده شوند و مردم را نیز در راستای حضور پر شورتر در صحنه تشویق و ترغیب کنند و زمینه‌های وحدت و انسجام را فراهم آورند. هم‌چنین به خارجی‌ها نیز فشار بیاورند که به وظایف وعده شده خود عمل کنند و یا به سرعت کشور را ترک بگویند که به نظرم اخراج آن‌ها به ویژه امریکایی‌ها که در حقیقت بانی تروریسم بین‌المللی در دنیا و افغانستان هستند، از کشور، به صلاح مردم و مملکت است.

 

به گفته حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مزاری، در غیر پیمودن این روند، مردم ما بایستی چون گوسفندان بی زبان چشم انتظار ذبح شدن بیش از این را بکشند و هر روز رمه‌وار و کتله‌گونه در مسلخی سربگذارند و سلاخی شوند که دشمنان دون صفت افغانستان عزیز مهیا نموده‌اند.

 

متن کامل بیانیه حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مورد کشتار استقبال‌کنندگان سال نو در کابل به این شرح است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا

 

اهریمن یکی پشت دیگری چهره منحوس خود را روشن‌تر می‌کند و فاجعه پشت فاجعه و حادثه در پی حادثه سازمان می‌دهد و همچنان به پیش می‌تازد؛ انگار نه تصمیمی به عقب‌گرد دارد و نه عاملی در برابر خود می‌بیند؛ چه بسا مشوقان و حامیانی نیز برای خویش احساس می‌کند تا هر روز قدرتمندتر و غدارتر از قبل به پیش بتازد.

 

به راستی هم که وقتی دشمنی ببیند رئیس‌جمهور ممکلت فقط به صدور پیام محکومیت بسنده می‌کند و سایر زمام‌داران نیز تنها اشک تمساح می‌ریزند و علما خفقان گرفته، دانشگاهیان عقب‌نشسته، فرهنگیان و سایر نخبگان سکوت پیشه‌کرده و اکثرا پا پس کشیده و چه بسا به مردم هم توصیه می‌کنند که برای در امان ماندن از  هجمه خصم، از حضور در اماکن پرجمعیت اجتناب کرده، و قید شرکت در تجمعات دینی، ملی را هم بزنند. خارجی‌ها نیز نه تنها مطابق وعده قبلی به نفع کشور و مردم و برای مقابله با  تروریسم اقدام عملی نمی‌نمایند که صدای انکرالاصوات الحمیرشان در آخر هر سال نوید خرابی اوضاع بدتر از سال قبل را می دهند و به اتباع کشور هشدار، به مدیران اخطار و به دشمنان دل‌خوشی مجدد برای برنامه‌ریزی جدیدی جهت اتخاذ رویکرد قاطع‌تر می‌د‌هند؛ پس چرا تروریسم راه به‌جایی نبرد و مطابق اهداف از پیش‌تعیین شده خود، جوی‌های قبلی را  برای روان کردن خون‌های پاک جوانان وطن لایروبی و بلکه وسیع‌تر نکرده، به آمادگی‌های خود در این عرصه نیفزایند.

 

افغانستان به رئیس‌جمهوری دلسوز، اما خیلی مدیر و مدبر نیاز دارد تا نه تنها تروریست‌ها را برادر خطاب نکند و مجالی برای نفس کشیدن ندهد که با قاطعیت تمام از همه امکانات داخلی و بین‌المللی برای مهار و سرکوبی آنان اقدام کند؛ به سازمان ملل شکایت ببرد و از تمام مدعیان حمایت از روند جدید افغانستان بخواهد که تروریسم بین‌المللی علیه افعانستان را به عنوان جانیان جنگی تحت تعقیب قرار دهند؛ تمام راه‌های ارتباطی و تبلیغاتی و رسانه‌ای آن‌ها را مسدود نموده، مجموع شرکت‌ها و نهادهای سرویس‌دهنده به آن‌ها را تحت تعقیب قرار دهند. تمام علما، اندیشمندان، دانشگاهیان و فرهنگیان و در مجموع کل نخبگان، خود وارد صحنه شوند و ضمن حمایت از تصمیم رئیس‌حمهور، آن‌جایی که نیاز به موضع‌گیری و روشن‌گری است، وارد اقدام شوند و چهره دشمن را بیش از پیش افشا نموده، برای خنثی کردن توطئه‌ها و عقیم نمودن اقدامات جنایت‌کارانه آن، علیه تروریست‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی‌شان قاطعانه ایستاده شوند و مردم را نیز در راستای حضور پر شورتر در صحنه تشویق و ترغیب کنند و زمینه‌های وحدت و انسجام را فراهم آورند و به خارجی‌ها نیز فشار بیاورند که به وظایف وعده شده خود عمل کنند و یا به سرعت کشور را ترک بگویند که به نظرم اخراج آن‌ها به ویژه امریکایی‌ها که در حقیقت بانی تروریسم بین‌المللی در دنیا و افغانستان هستند، از کشور، به صلاح مردم و مملکت است.

 

در غیر پیمودن این روند، مردم ما بایستی چون گوسفندان بی‌زبان چشم انتظار ذبح شدن بیش از این را بکشند و هر روز رمه‌وار و کتله گونه در مسلخی سربگذارند و سلاخی شوند که دشمنان دون صفت افغانستان عزیز مهیا نموده‌اند.

 

به هر حال این‌جانب حمله تروریستی اول نوروز علیه مردم شجاع، اما در عین حال مظلوم کابل را که با صد شوق و ذوق راهی زیارت سخی بودند، تا فرا رسیدن روز اول سال ۹۷ خورشیدی را خوش آمد گفته و آغاز برنامه‌های میمون و مبارک آن را جشن بگیرند، به شدت محکوم نموده، شهادت شهدا را به پیشگاه مردم افغانستان، خانواده‌ها و بازماندگان داغدار آنان تبریک و تسلیت گفته، از خدای متعال برای بستگان‌شان صبر جمیل و اجر جزیل و برای زخمی‌های حادثه شفای عاجل خواهانم و از دولت افغانستان و مجامع جهانی می‌خواهم که اگر واقعا طرفدار صلح و ثبات افغانستان هستند، در پی پیدا کردن عاملین فاجعه باشند و اقدامات عاجلی برای تأمین امنیت اتخاد کنند، در غیر آن واضح به نظر می‌رسد که  نه رئیس‌جمهور ادعایی ما قصد خدمت به وطن دارد و نه کشورهای مدعی حمایت، از صداقت و قاطعیت برخوردارند، بلکه با خاک زدن به چشمان مردم افغانستان بیش از پیش به دنبال منافع ناپاک خود اند و آن‌گاه است که مردم افغانستان بیش از هر زمانی به آگاهی و عزم خود افزوده، برای آینده خود و کشور خویش وارد اقدام مجدانه و عاقلانه شوند.

 

سید عیسی حسینی مزاری

۲ حمل سال ۱۳۹۷

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>