• تاریخ انشار: ۳۰ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26150
  • 314 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تضاد درگفتار وعمل؛ عامل شکست رهبران حکومت در مدیریت جامعه افغانستان

n00187083-b

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی “سران حکومت وحدت ملی؛ تضاد در گفتار و رفتار” با حضور عالمان دین، دانشجویان و اساتید حوزه و دانشگاه از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در کابل برگزار شد.   حجت الاسلام و المسلمین “سید عارف موسوی” کارشناس این گفتمان، سران حکومت وحدت ملی را به فریب کاری متهم […]

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی “سران حکومت وحدت ملی؛ تضاد در گفتار و رفتار” با حضور عالمان دین، دانشجویان و اساتید حوزه و دانشگاه از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین “سید عارف موسوی” کارشناس این گفتمان، سران حکومت وحدت ملی را به فریب کاری متهم کرده و افزود: از زمان تشکیل این حکومت، رهبران آن به شعارهایی که داده بودند عمل نکردند به همین دلیل وضعیت درعرصه ها مختلف هر روز بدتر می شود.

 

به گفته او سران حکومت وحدت ملی، در راس آقای اشرف غنی در ابتدا مسائل مهمی چون تامین امنیت، حل مشکل کوچی ها، ایجاد شغل و تغییر در دسترخوان مردم را کار واجب خانگی خود می دانستند، اما به مرور زمان به هیچ یکی از آنها عمل کرده نتوانستند.

 

کارشناس برنامه به مثال عینی اشاره کرده و تصریح کرد: یکی از وعده های جدی آقای اشرف غنی تبدیل شدن بهسود و جاغوری به ولایت بود، اما تا هنوز که نزدیک است عمر این حکومت به پایان برسد، فرمانی در این زمینه صادر نکرده است

 

اگرچه آقای غنی خود را در ابتدا اقتصاددان برجسته معرفی کرد و مردم انتظار داشتند که او شاید بتواند تغییری در وضعیت اقتصاد بیمار افغانستان بوجود بیاورد، اما پس از سپری شدن پنج سال، اثر ملموسی از بهبود در اقتصاد کشور دیده نمی شود.

 

موسوی در ادامه دلیل بدتر شدن امنیت در کشور را مداخله و دست اندازی یک عده از افراد جنگ طلب که منفعت خود را در نزاع و درگیری می بینند عنوان کرد و افزود: نباید فراموش کنیم که برخی از سران حکومت و مردم به خصوص نیروهای امنیتی و دفاعی برای تامین امنیت و بهبود اقتصاد که شاهر گ حیاتی زندگی در یک جامعه می باشد تا اندازه ای تلاش کردند، اما نتوانستند کار قابل ملاحظه ای انجام دهند که دلیلش یا ضعف مدیریت بوده و یا اینکه دست های پیدا و پنهان نگذاشتند که افغانستان در این دو بخش بجایی برسد.

 

موسوی همچنان اظهار داشت که برای تغییر وضعیت موجود در افغانستان روی چند عنصر اساسی باید تمرکز صورت بگیرد، اول پایبندی به قانون، حمایت مردم از نظام قانون مند و درنهایت داشتن رهبری سالم و واحد.

 

به باور او تمام مشکلات امروزی افغانستان از نبود رهبری واحد و سالم سرچشمه می گیرد، زیرا در طول تاریخ هر زمامداری که آمده است اغلب شعارهای فریبنده داده و درعمل نیز بیشتر علایق قومی، سمتی و زبانی را دامن زده و همواره درتلاش انحصار قدرت بوده است.

 

او از رهبران حکومت وحدت ملی انتقاد کردو گفت: اینها نتوانستند تبعیض را از بین برده و زره ای از عدالت را درجامعه پیاده کنند و مردم را در محور واحد جمع کنند.

 

موسوی در پاسخ به اینکه چه راهکاری وجود دارد تا افغانستان حداقل از وضعیت موجود نجات پیدا کرده و با قافله بشری همگام شود؟ گفت: در بهبود وضعیت و تغییر در زندگی جمعی نه تنها حکومت بلکه همه اقشار مردم به سهم خود وظیفه دارند که در قدم اول خانه بزرگ  (جامعه) را بسازند تا در سایه آن خانواده نیز ساخته شود و یگانه مشکل اجتماعی در افغانستان نیز این است که اکثریت مردم تنها به فکر خود و زندگی فردی هستند و به وضعیت ناهنجار اجتماعی توجهی ندارند.

 

او در پایان یکبار دیگر تاکید کرد تا زمانیکه که هرکس به وظیفه خود عمل نکند، علما در حصه خود اصل امر به معروف و نهی از منکر را تبلیغ نکنند و امرا و سیاسیون امور سیاسی را درست مدیریت و تنظیم نکنند وضعیت بهبود پیدا نخواهد کرد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>