• تاریخ انشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12522
  • 366 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

تضعیف و منفی بافی علیه حکومت به حل بحران کشور کمک نمی کند

n00148016-b

علمای دینی می گویند: برای کنترول بحران در افغانستان تنها جنگ گرم و مبارزه با معلول کارساز نیست بلکه باید علتها و آسیبها جستجو و ریشه یابی شود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام و المسلمین “سید عندلیب ضیایی” ؛ معاون مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در جمع بندی گفتمان این هفته […]

علمای دینی می گویند: برای کنترول بحران در افغانستان تنها جنگ گرم و مبارزه با معلول کارساز نیست بلکه باید علتها و آسیبها جستجو و ریشه یابی شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام و المسلمین “سید عندلیب ضیایی” ؛ معاون مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در جمع بندی گفتمان این هفته این مرکز ، اولین عامل بقای نا امنی در افغانستان را دخالت هدفمندانه کشورهای منطقه و همسایه به خصوص پاکستان عنوان کرد.

 

به گفته آقای “ضیایی” پاکستان از بدو ایجاد تا کنون در تلاش بوده است تا از بحران سازی در افغانستان ثبات خود را حفظ کند.

 

این فعال دینی افزود: پاکستان میداند که با قدرت مند شدن حکومت افغانستان و مجهز شدن اردوی کشور مسئله خط دیورند نه تنها در مرحله ادعا بلکه تا مرحله عمل به سوی کشمکش پیش خواهد رفت.

 

ضیایی همچنان گفت: عامل دوم نا امنی در کشور امریکا و همپیمانان منطقه ای اش می باشد که این کشورها برای رسیدن به منافع و اهداف شان سیاست چند پهلو را بازی می کنند و با تولید و تکثیر پدیده تروریزم در جهان به خصوص در افغانستان می خواهند از یکسو اهرم فشار بالای ایران داشته باشند و از طرف دیگر از طریق افغانستان برای رقیب خود روسیه چالش ایجاد کنند.

 

آقای ضیایی در ادامه یاد آور شد که ادامه بحران و خلق حوادث در شمال کشور به خصوص کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع میرزاولنگ ولایت سر پل در بطن منافع غرب نهفته است، بنابر این در نتیجه می توان گفت که مردم افغانستان در حقیقت قربانی منافع کشورهای منطقه و غرب هستند.

 

ضیایی در مورد سرفصل دیگر گفتمان، تحت عنوان “عملیات های انتحاری حرکت بر اندازانه عام” گفت: هدف و انگیزه دشمن بیشتر جنبه ایجاد اختلاف بین اقشار مردم و پیروان مذاهب مختلف اسلامی است.

 

به باور “ضیایی” فجایع اخیر در میرزاولنگ و حمله بی رحمانه بر قشر خاصی از مردم، نقشه شوم اختلاف انگیزی دشمن میان پیروان مذاهب را تا حد زیادی آشکار ساخت.

 

یکی از سر فصلهای گفتمان این هفته انهدام مساجد و حمله بر نماز گزاران از سوی دشمن بود که آقای ضیایی با اشاره به این موضوع گفت: دقیقاً آنچه از قرآن به طور صریح می توان دریافت، تشویق و ترغیب مومنین به ساخت مساجد است و دشمن نیز همواره این مکان مقدس را مورد حمله قرار می دهد چون مرکز دینی و سنگر دفاع از اعتقادات است.

 

به عقیده حجت الاسلام و المسلمین “ضیایی” انهدام مساجد طبق هدایت شیطان صورت می گیرد تا مومنین را از مکان مقدس دور کند، غافل از اینکه بندگان مومن به فرموده قرآن کریم جز خدا از هیچ دسیسه ای نمی ترسند و با اعمال بزدلانه تروریستی هرگز از مسجد دور نمی شوند.

 

آقای ضیایی در رابطه با راهکارهای حل بحران؛ مقابله با معلولها یا مبارزه با علتها، بایدها و نبایدها نیز گفت: تنها جنگ گرم و مبارزه با معلول کارساز نیست بلکه باید علتها و آسیب ها جستجو و ریشه یابی شود.

 

به گفته ضیایی جامعه افغانستان اعم از رهبران سیاسی و مردم بجای اینکه دنبال دشمن شناسی و علتهای بحران باشند، بیشتر به منفی بافی علیه حکومت هستند و نقاط ضعف را برجسته ساخته و نقاط قوت را می پوشاند که یقیناً این کار راه حل نخواهد بود.

 

هرچند به گفته ضیایی انتقاد سازنده از حکومت کار خوبی است، اما کاری که در آسیاب دشمن آب بریزد به نفع هیچ کسی نخواهد بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>